Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Korea Południowa zaprezentuje się na MSPO 2017

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego są Wystawy Narodowe, które towarzyszą imprezie od 2004 roku. Podczas MSPO 2017 swój potencjał obronny zaprezentuje Korea Południowa.

Do tej pory, w czasie MSPO swoje wyposażenie prezentowały: Niemcy, Francja, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy, Turcja i Norwegia. W tym roku do Targów Kielce przyjadą przedstawiciele Ministerstwa Obrony Korei Południowej oraz 14 firm z tego kraju. Udział w wydarzeniu zapowiedział Minister Obrony Korei Sung Yung Mo.

Przed półwieczem Korea Południowa nie produkowała żadnego uzbrojenia. Broń dla sił zbrojnych importowano, głównie ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsze zakłady zbrojeniowe powstały, przy wsparciu Amerykanów, dopiero w latach 70 XX. W ciągu następnych kilkudziesięciu lat Korea Południowa stworzyła nowoczesną zbrojeniówkę, która jest w stanie zaspokoić większość potrzeb sił zbrojnych, poczynając od broni lekkiej, a na pociskach rakietowych kończąc. Koreańczycy produkują własnej konstrukcji sprzęt pancerny i artyleryjski, w tym czołgi, bojowe wozy piechoty i samobieżne haubice. Ich podwozia wykorzystywane są polskich Krabach.

Korea Południowa nie ogranicza się do produkcji uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby własnej armii. Koreańskie firmy bardzo sprawnie działając na światowych rynkach handlu bronią, zdobywając coraz większe kontrakty. Wzrost eksportu południowokoreańskiego uzbrojenia jest gigantyczny, z 144 mln dolarów w 2002 r. roku do ponad 3,5 mld dolarów w 2014 roku. Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem, sprzedaż broni w latach 2012-2016 zapewniła Korei południowej 13 miejsce wśród największych jej eksporterów na świecie.

Czytaj także: Międzynarodowe ćwiczenia desantowe na Jeziorze Żywieckim

Reklama

Komentarze (7)

 1. poznaniak

  Korea pł. to państwo produkujące nowoczesne czołgi, bwp . okręty nawodne ,okręty podwodne wraz z zamontowanymi na nich własnymi rakietami manewrującymi. Nie graniczymy z nimi ,nie mamy zatargów historycznych ,oni obawiają się Rosji i my się jej obawiamy ,oni chcą sprzedać a my chcemy kupić .Warto pomyśleć zwłaszcza o okrętach podwodnych i bwp z Korei.

  1. Ryan

   Zgadzam się. Pomyślmy o zakupie koreańskich czolgów K-1 z możliwością zakupu licencji, to są świetne czołgi, pochodne od amerykańskiego Abramsa.

 2. jang

  gaworzący banialuki o Korei nie widzieli jej zapewne Bo ja tam bywałem i wiele lat z nimi i dla nich pracowałem.Koreańczycy ciężko pracują i ciągle się uczą.W korporacji nietaktem byłoby wyjść z pracy kiedy nie wyszedł przełożony i to działa na wszystkich stanowiskach .Bardzo mi było niemiło jak widziałem,ze jako gość Prezesa/v-prezesa korporacji powoduję ,że całe biuro/ok 2500 osób/ pracuje do czasu aż skończymy rozmowy.Nie zawsze zawodowe...Ambicja każdego młodego jest zdobycie możliwie wysokiego wykształcenia!! Itd ..itd Znam ich jeden wielki zakład zbrojeniowy i patrzyłem jak pracują..A wtedy kiedy nasza polska fabryka samochodów miała zapasy na 9 m-cy produkcji!!!! produkując 100 tys rocznie gratów oni u siebie pracowali bez zapasów!!! Milion rocznie!!Bo taka była dyscyplina dostaw.Uszanujcie dyskutanci wartość pracy i wykształcenia Koreańczyków.Oni już od lat produkują i używają w elektrowniach reaktory jądrowe.My nadal o nich opowiadamy

  1. Arek

   Tak się już utarło u nas, że łatwiej, prościej i szybciej nam jest krytykować innych...... Brak pokory i szacunku do samych siebie to skrzywienie naszego społeczeństwa. Jesteśmy krajem który mógł by bardzo wiele osiągnąć, ale po co to komu a tym bardziej Polskie to szajs. Patrząc na to wszystko zachłystujemy się tym co Niemieckie, a gardzimy własnym bo to obciach. Przykre to , pracowałem przez 12 lat w Niemczech tam ludzie się szanują w pracy, szanują pracę i przede wszystkim wspierają rodzime firmy jakie by nie były. Dlatego uczmy się zawsze od lepszych od nas, pokora i sumienna praca a dojdziemy bardzo daleko.

  2. Rafal

   Tak wszystko pieknie, tylko jakim kosztem, pierwsze miejsce w liczbie samobojstw w krajach rozwinietych, juz dawno temu japonczykow przeskoczyli.

 3. Realista33

  liczę na możliwość oglądania z bliska wozów K-21 !!!! byłby idealny do naszego teatru działań !!

 4. W

  Mam nadzieję, że zaowocuje to nawiązaniem bliższej współpracy i zakupem paru licencji na koreański sprzęt wojskowy.

 5. papuga

  Dzień dobry, Czyżby była szansa na nabycie Hyunmoo - 3 w wersji zarówno lądowej jak i morskiej dla okrętów podwodnych?

 6. niki

  Niech pokażą MBT K2 to będzie ok.

 7. Bezwstydnik sromotny

  Jako Polakowi wstyd mi to czytac, jak odmiennie potoczyly sie losy Korei i Polski. Oni w latach 60. jeszcze glodowali...

  1. Logik007

   Nie aż tak odmiennie wcale. U nas w latach 60 czy 80 tych też z zaopatrzeniem było nietęgo i obok Koreańczyków jesteśmy 2 najszybciej rozwijającym się krajem świata w ciągu ostatnich 25 lat (Chin nie ma co liczyć bo to zupełnie inny model gospodarczy niż ma reszta świata i tam cięzko powiedzieć nawet co jest wzrostem PKB a co przekładaniem pieniędzy z 1 kieszeni do drugiej). Fakt, ze Korea ma obecnie PKB PP o jakieś 20-30% wyższe od nas, ale oni zaczęli dużo wcześniej, a my dopiero w latach 90tych startowaliśmy. Są duże szanse, na to że w końcu ich dogonimy i to przy dużo zdrowszych podstawach gospodarczych, bo nasz system nie jest tak skorumpowany i nie opiera się na wielkich konglomeratach silnie powiązanych z państwem.

Reklama