Geopolityka

Korea Południowa chce mieć tankowce powietrzne

Korea Południowa chce kupić cztery tankowce powietrzne – fot. poderiomilitar- blogspot.com
Korea Południowa chce kupić cztery tankowce powietrzne – fot. poderiomilitar- blogspot.com

Południowokoreańska agencja zamówień wojskowych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) ma w przyszłym miesiącu zatwierdzić plany zakupu czterech tankowców powietrznych.

Tylko na uruchomienie programu zakupu tych samolotów agencja DAPA ma przeznaczyć w 2014 r. 6,5 miliona dolarów. Jeżeli plany zostaną zatwierdzone to przetarg zostanie już ogłoszony w lutym przyszłego roku, oferty zostaną rozpatrzone od marca do maja, a dostawca ma być wybrany do grudnia 2014 r.

Cztery tankowce powietrzne mają być dostarczone za około 940 mln dolarów w okresie od 2017 do 2019 r. Głównymi kandydatami w tym postępowaniu będą koncerny Airbus Military z samolotem A330 MRTT i Boeing z tankowcem KC-46.

Przez kupno tankowców powietrznych Korea Południowa chce zwiększyć czas operacyjnego działania swoich myśliwców F-15K i KF-16. Koreańczycy podkreślają, że obecnie samoloty te mogą przebywać nad wyspami Dokdo (o które toczy się spór z Japonią) jedynie przez 30 minut. Tankowce powietrzne mają być również wsparciem dla nowych południowokoreańskich samolotów wielozadaniowych, których 60 ma zostać wprowadzonych po zakończeniu toczącego się od roku postępowania.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.