Reklama

Geopolityka

Korea Południowa chce mieć tankowce powietrzne

Korea Południowa chce kupić cztery tankowce powietrzne – fot. poderiomilitar- blogspot.com
Korea Południowa chce kupić cztery tankowce powietrzne – fot. poderiomilitar- blogspot.com

Południowokoreańska agencja zamówień wojskowych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) ma w przyszłym miesiącu zatwierdzić plany zakupu czterech tankowców powietrznych.

Tylko na uruchomienie programu zakupu tych samolotów agencja DAPA ma przeznaczyć w 2014 r. 6,5 miliona dolarów. Jeżeli plany zostaną zatwierdzone to przetarg zostanie już ogłoszony w lutym przyszłego roku, oferty zostaną rozpatrzone od marca do maja, a dostawca ma być wybrany do grudnia 2014 r.

Cztery tankowce powietrzne mają być dostarczone za około 940 mln dolarów w okresie od 2017 do 2019 r. Głównymi kandydatami w tym postępowaniu będą koncerny Airbus Military z samolotem A330 MRTT i Boeing z tankowcem KC-46.

Przez kupno tankowców powietrznych Korea Południowa chce zwiększyć czas operacyjnego działania swoich myśliwców F-15K i KF-16. Koreańczycy podkreślają, że obecnie samoloty te mogą przebywać nad wyspami Dokdo (o które toczy się spór z Japonią) jedynie przez 30 minut. Tankowce powietrzne mają być również wsparciem dla nowych południowokoreańskich samolotów wielozadaniowych, których 60 ma zostać wprowadzonych po zakończeniu toczącego się od roku postępowania.

Reklama

Komentarze

    Reklama