Reklama

Geopolityka

Korea Północna zapowiada czwartą i piątą próbę nuklearną, jeszcze w tym roku

Fot. blog.usni.org
Fot. blog.usni.org

15 lutego br. Korea Północna przekazała za pośrednictwem Chin zapowiedź kolejnych prób nuklearnych w 2013 roku, ustalił Reuters.Korea Północna pod przewodnictwem Kim Dzong Una nic sobie nie robi z gróźb ze stron Stanów Zjednoczonych i potępienia ze strony innych stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Pjongjang zapowiedział bowiem, że jest gotowy do przeprowadzenia kolejnych, tj. czwartej i piątej próby nuklearnej, być może jeszcze silniejszych ładunków niż dotychczas. Źródło, do którego dotarł Reuters twierdzi, że ładunek mógłby posiadać moc nawet 10 kt, przy 7 kt szacowanej mocy ładunku zdetonowanego podczas ostatniej proby.
Pjongjang, jak twierdzi, jest skłonny do zaprzestania dalszych prób jeśli Waszyngton zdecyduje się podpisać z nim traktat pokojowy i ustanowić relacje dyplomatyczne.

Biały Dom stoi jednak na stanowisku, że Korea Północna nie "osiągnie dobrobytu, ani bezpieczeństwa poprzez tego rodzaju prowokacyjne działania ". W związku z tym zapowiada lobbowanie na w ONZ na rzecz nałożenia na Pjongjang kolejnych sankcji. Jednakże Chiny, które prawdopodobnie poprą nowe sankcje, nadal będą utrzymywać Koreę Północną przy życiu poprzez dostawy paliw i żywności.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama