Geopolityka

Kontrofensywa Daesh przy granicy syryjsko-tureckiej

Fot. Flickr/CC BY 2.0/Freedom House
Fot. Flickr/CC BY 2.0/Freedom House

Bojownicy z Daesh zdobyli sześć wiosek na północ od syryjskiego miasta Aleppo. Jak informuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka manewr ten pozwolił dżihadystom na okrążenie pozycji rebeliantów w mieście Marea znajdującego się niedaleko Syrii z Turcją.

Postępujące siły IS zbliżyły się także do syryjskiego miasta Azaz, które znajduje się 6 km od granicy z Turcją. Według agencji Associated Press przebywają tam dziesiątki tysięcy uchodźców. Obserwatorium podało także, że siłom IS udało się odciąć jedyny szlak zaopatrzenia rebeliantów biegnący z miasta Marea do Azaz.

Czytaj także: Ofensywa na Rakkę – sojusz kurdyjsko-amerykański

Agencja Reutera przypomina, że walczący z dżihadystami rebelianci otrzymają transporty z bronią właśnie z terytorium Turcji. Są też uznawani przez Stany Zjednoczone jako strategiczny sojusznik.

Aleppo na północnym zachodzie Syrii, leżące ok. 50 km od granicy z Turcją, jest uważane za najważniejsze pole bitwy w trwającym już ponad pięć lat konflikcie syryjskim. Część miasta jest kontrolowana przez rebeliantów, a część przez siły reżimowe, które próbują odciąć rebeliantom ostatnią drogę zaopatrzeniową. W okolicach Aleppo, szczególnie na północy od miasta, znajdują się też siły wierne IS.

Tymczasem wcześniej w tym tygodniu arabsko-kurdyjska koalicja w Syrii ogłosiła rozpoczęcie operacji mającej wyzwolić północną część syryjskiej prowincji al-Rakka z rąk dżihadystów z IS. Al-Rakka pełni rolę samozwańczej stolicy Państwa Islamskiego w Syrii.

Miasto al-Rakka znajduje się pod kontrolą dzihadystów od 2013 roku.

PAP - mini

Komentarze (4)

 1. 45n

  To sprawa nie militarna tylko religijna.Tam walk jest mało ,tam się negocjuje z władzami plemiennymi to bardzo trudna wojna bo czysto religijna.Z Kurdami jest inaczej to sunnici ale nie są znowu arabami i mają swój własny język.Kurdowie to tak jak my wXIXw.Żyja pod zaborami,i po raz pierwszy mają szansę na własne państwo.Dzięki Turcji,co zastrzeliła su-24.

 2. yaro

  Może mi ktoś powiedzieć dlaczego Daesh zawsze atakuje i odnosi sukcesy przy granicy Syryjsko-Tureckiej ??

 3. Ken

  Jeszcze niedawno pisano , że Allepo zdobyte przy wsparciu rosjan przez wojska reżimu a tu się dowiadujemy , że miasto jest podzielone na strefy wpływów IS, reżimowców i rebeliantów . Jak dla mnie każda taka informacja jest po protu dezinformacją i należy je czytać z przymrużeniem oka a najlepiej wogóle nie czytać, żeby sobie mózgu nie zlasować.

  1. Maras

   a gdzie ty o tym czytałeś? Moze pomuliło ci sie z Palmyra? Śledzę dośc uważnie również rosyjskie fora i portale i nie przypominam sobie zeby pisano o całkowitym zdobyciu Allepo.

 4. kafir

  Mare teraz nie ma wielkiego znaczenia. Z tamtej strony do Aleppo żadne wsparcie nie dociera.