Reklama

Polityka obronna

Konferencja „Inteligentne Granice”

fot. Zarząd Targów Warszawskich
fot. Zarząd Targów Warszawskich

W dniu 8 października 2015 roku w Warszawie odbyła się konferencja ”Inteligentne Granice”. Tematami przewodnimi wydarzenia było bezpieczeństwo granic UE, nowe technologie używane przez Straż Graniczną. Na wystawie towarzyszącej konferencji zaprezentowano szeroki zakres środków technicznych używanych do kontroli granic. 

W dniu 8 października 2015 roku w Warszawie odbyła się konferencja ”Inteligentne Granice”. To cykliczne wydarzenie organizowane w celu przedyskutowania problemów związanych z kontrolą granic, a także zaprezentowania najnowszych technologii i trendów w tym zakresie. Organizatorem jest Zarząd Targów Warszawskich S.A., a głównym partnerem merytorycznym Straż Graniczna. „Inteligentne granice" to projekt, który ma umożliwiać skuteczną kontrolę zewnętrznych granic UE z zastosowaniem nowoczesnych technologii.

W tym roku tematami przewodnimi konferencji były:

 • Bezpieczeństwo zewnętrznych i wewnętrznych granic Unii Europejskiej w aktualnej sytuacji międzynarodowej;
 • Nowe wyzwania – nowe technologie: wyposażenie specjalistyczne, morskie i lotnicze Straży Granicznej;
 • Wyposażenie indywidualne i zespołowe w ochronie granic lądowych;
 • Inteligentna granica – prawne, techniczne i organizacyjne ramy działań Straży Granicznej w zmieniającym się otoczeniu.

W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Straży Granicznej, administracji samorządowej i rządowej, Sił Zbrojnych, Polski ABW, Agencji FRONTEX, zagranicznych służb granicznych,  a także naukowcy i przedsiębiorcy.

Oprócz konferencji urządzono także wystawę towarzyszącą prezentującą sprzęt i technologię używane przez Straż Graniczną, a także rozwiązania, które mogłyby być używane przez nią w przyszłości. W tym roku pokazano m.in. model śmigłowca, roboty, środki obserwacyjne, systemy monitoringu, sensory, broń oraz elementy wyposażenia indywidualnego funkcjonariusza. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. router

  Śledzenie granic gdy nie ma na nich murów i zasieków jest czerpaniem wody sitem. Tutaj potrzebne są właściwa infrastruktura zapór granicznych, odpowiednia ilość ludzkich sił zaporowych zdolna powstrzymać nawet parę tysięcy zdeterminowanych bojowników islamskich, oraz władze które kierują się interesem narodowym, a nie poprawnościową realizacją poleceń ośrodków kierowniczych innych państw.

 2. Piotr34

  Moga sobie te super technologie wyrzucic na smietnik jesli nie ma woli politycznej do ochrony tych granic.A nie ma wiec jest to tylko wyrzucanie pieniedzy w bloto.

  1. bender

   A napisales tak, bo jestes czlonkiem gabinetow politycznych, wiesz to od kogos kto takim kims jest, czy tez realizujesz techniczne projekty zabezpieczenia granic? Bo wydaje sie, ze napisales tak z powodu swojej IGNORANCJI w temacie. A jesli sie o czyms nie wie, to lepiej najpierw pogrzebac, doksztalcic sie troche i dopiero pozniej artykulowac sady o charakterze kategorycznym. Cala masa pieniazkow na rozne zautomatyzowane i zintegrowane systemy zostala wydana i granica jest strzezona calkiem niezle.

Reklama