Komisja przegłosowała raport o nadużyciu urzędu przez Trumpa

4 grudnia 2019, 10:05
Capitol_Building_Full_View
Fot. wikimedia.org/Noclip/Public Domain
Reklama

Kontrolowana przez Demokratów komisja wywiadu Izby Reprezentantów USA przegłosowała we wtorek raport, w którym stwierdzono, że Donald Trump nadużył urzędu prezydenta dla swej korzyści, zabiegając o zagraniczną pomoc w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Za raportem opowiedziało się 13 członków komisji, przeciwnych było dziewięciu. Komisja opublikowała treść dokumentu już wcześniej we wtorek; głosowanie stanowiło jedynie formalność. Dochodzenie ws. ewentualnego impeachmentu prezydenta USA - głosi raport - "ujawniło trwające miesiącami zabiegi" Trumpa, by "użyć mocy swojego urzędu" do zabiegania o "zagraniczną ingerencję" dla jego własnej korzyści w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Dokument zarzuca Trumpowi, że ten uzależniał pomoc wojskową dla Ukrainy od publicznego ogłoszenia przez władze w Kijowie dwóch śledztw, które miały być korzystne dla jego wyborczej kampanii. Prezydent USA miał też - według dokumentu - utrudniać śledztwo Izby Reprezentantów i instruować świadków i agencje rządowe, by ignorowały wezwania pod rygorem kary do złożenia dokumentów i zeznań. W reakcji na raport Biały Dom ogłosił we wtorek, że nie zawiera on "żadnych dowodów" świadczących przeciwko Trumpowi. Wcześniej w poniedziałek raport opublikowali Republikanie. Ich zdaniem w trakcie śledztwa Izby Reprezentantów nie udowodniono, że w postępowaniu Trumpa wobec Kijowa było coś nagannego.

To kontrolowana przez Demokratów komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów zadecyduje jakie dokładnie zarzuty postawić Trumpowi. Obie partie czeka w niej gorąca debata - przewiduje "New York Times". Aby postawić prezydenta przed sądem Kongresu zarzuty opracowane i przyjęte przez komisję sprawiedliwości muszą zostać przyjęte zwykłą większością głosów podczas głosowania całej Izby Reprezentantów. Oczekuje się, że może do niego dojść jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Następnie - zgodnie z procedurą - o impeachmencie prezydenta decydować będzie Senat USA. Do usunięcia prezydenta z urzędu potrzebne jest 67 głosów w tej stuosobowej amerykańskiej izbie wyższej. Przewagę mają w niej Republikanie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Paweł P.
środa, 4 grudnia 2019, 11:44

Taka amerykańska Targowica?

rmarcin555
czwartek, 5 grudnia 2019, 08:29

To prawda. Trump to amerykańska targowica. Człowiek, który dla zdobycia i utrzymania władzy był gotów prosić o pomoc inne kraje, aby zdobyć dowody przeciwko własnym obywatelom. To się nazywa high treason.

-CB-
czwartek, 5 grudnia 2019, 00:12

Masz rację. Wszystko tutaj wskazuje na podobny spisek, w którym to Trump odgrywa rolę carycy Katarzyny II.

Dudley
środa, 4 grudnia 2019, 12:16

A może raczysz wyjaśnić na czym ta analogia polega? Bo osobiście to związku nie widzę.

Marek
środa, 4 grudnia 2019, 14:14

Do tego nie potrzeba okularów.

Ja
środa, 4 grudnia 2019, 13:28

A ja owszem!

Tweets Defence24