Geopolityka

Kolejny ukraiński Mi - 8 zestrzelony. Armia nie radzi sobie z MANPADS

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Pomimo trwającego zawieszenia broni separatyści zestrzelili w rejonie Słowiańska śmigłowiec Mi-8 sił zbrojnych Ukrainy. Dziewięć osób znajdujących się na pokładzie zginęło. 

Maszyna została trafiona pociskiem rakietowym z ręcznej wyrzutni ziemia-powietrze (MANPADS) gdy odlatywała z posterunku sił rządowych na górze Karaczun, nieopodal Słowiańska. Na pokładzie znajdowała się 9 osób: trzech członków załogi oraz żołnierze i funkcjonariusze SBU. Wszyscy zginęli. Jak poinformował rzecznika sił rządowych Władysław Selezniow, wśród ofiar są specjaliści którzy montowali „sprzęt służący monitorowaniu przestrzeni i rejestrowania naruszeń planu pokojowego”.

Co istotne, zdarzenie miało miejsce we wtorek 24 czerwca, dzień po przyjęciu przez separatystów warunków rozejmu. Tego samego dnia zaatakowano również posterunki w wojskowe w rejonie Słowiańska, oraz przy granicy rosyjsko-uraińskiej. Słowiańsk jest uważany za jeden z głównych punktów prorosyjskiego oporu. Znajduje się w rękach separatystów od kwietnia a 30 maja również zestrzelono w tym rejonie Ukraiński śmigłowiec, powodując śmierć 14 żołnierzy. 

Komentarze (5)

 1. Redrum

  Armia nie radzi sobie z MANPADS, tak jak i z całą rebelią i trzeba powoli zacząć zastanawiać się czym stanie się Donbas w najbliższych miesiącach. W tej chwili jest miejscem regularnej wojny zdezorganizowanej, kiepsko wyposażonej i zdemoralizowanej armii ukraińskiej z nieuchwytnym wrogiem o wielu obliczach (faktyczni separatyści, zawodowcy z rosyjskiego specnazu, brutalni kaukascy najemnicy i różnej maści przestępcy). Myślę, że należy spodziewać się wkrótce kolejnego ciosu w Ukrainę. Jeśli Putin niespodziewanie prosi parlament o zniesienie zezwolenia na użycie wojsk FR na terytorium Ukrainy, to wcale nie musi pod tym kryć się żaden pokojowy zamiar. Być może po prostu już wie, że wschód Ukrainy został na tyle nasycony jego ludźmi, żeby wykonali oni dalszy plan przygotowany na Kremlu.

  1. pól źartem ,pól serio ale prawej flanki

   otóź to ,Wladymir Wladymirowicz dobrze wie ,iź musi juź tylko cierpliwie czekać z nadstawionym koszem ,by donbaski region na tyle dojrzal źe sam do niego wpadnie. Wypisz ,wymaluj to samo uczynil dzisiaj nasz Pan premier ; proszac parlament RP o wyraźenie votum zaufania dla jego rzadu ,bo z góry dobrze wiedzac jak lawy sejmowe nasycone sa glosami POparcia dla niego... 

  2. MAG

   Trochę odbiegnę od głównego tematu. Prośba o cofnięcie zgody na użycie wojsk poza granicami Rosji o która wystąpił Putin ma znaczenie tylko i wyłącznie propagandowe. Wg. rosyjskiego prawa ( po zmianach w bodajże 2010 r.) prezydent może taka decyzje podjąć sam bez uzyskiwania czyjejkolwiek zgody!

  3. pinokio

   chyba opierasz sie na informacjach ukrainskich ,a rezuny lza ,proponuje inne media zobaczysz wiecej i ciekawiej ,czeczencow nie widzialem ,sa flagi czeczenii ,bialorusi ,osetii ,pojawily sie informacje o rosjanach z izraela,a planykremla to skutek majdanu.w budzecie ssameryki byly juz fundusze na przejecie szpitala i szkoly w sewastpolu ,na szpital dla floty i na sztab .

 2. ito

  Stąd nauka jest dla żuka- systemy typu MANPADS powinny zyskać w polskiej armii status podobny do rg-rury- czyli być powszechne już na poziomie sekcji. Apacz czy Mi 28 zapewne będzie tematem trudniejszym niż Mi 8- choć to będzie zależało od sensorów i oprogramowania, czyli rzeczy, które Polska jest w stanie spokojnie we własnym zakresie modernizować w systemie ciągłym, ale nawet jeśli nie zestrzelą to odgonią- a to z pewnością podniesie bezpieczeństwo i komfort działania własnych wojsk.

 3. Wojtekus

  Moze USA zamiast wysylac Ukraincom sprzet "non-lethal" typu helmy, papier toaletowy i posilki z opakowania, by wyslaly jakis sprzet kontra MANPADS?

 4. patriota

  Zastanawiające... Albo nie urządzeń samoobrony, wyrzutni flar i pułapek termicznych, albo są nieskuteczne, albo załoga nie potrafi ich obsługiwać. Takim najpowszechniejszym urządzeniem na Mi-8 jest urządzenie L-166W i wyrzutnia AS0-2W wystrzeliwująca pociski-cele PPI-26.

 5. Scooby

  Wojskowy musi mieć system obronny. Różnica w malowaniu z cywilnym to zdecydowanie za mało.