Reklama

Geopolityka

Kolejny samolot wczesnego ostrzegania. Turecka firma z dostępem do amerykańskich kodów źródłowych

Turcja odebrała drugi samolot wczesnego ostrzegania Peace Eagle– fot. Turkish Aerospace Industries
Turcja odebrała drugi samolot wczesnego ostrzegania Peace Eagle– fot. Turkish Aerospace Industries

Koncern Boeing przekazał tureckim siłom powietrznym drugi z czterech zamówionych samolotów wczesnego ostrzegania Peace Eagle.

Pierwszy samolot Peace Eagle został przekazany Turcji 31 stycznia br., trzeci ma być dostarczony jeszcze w tym roku, natomiast przekazanie czwartego i jednoczesne zakończenie programu ma nastąpić w 2015 r. Wyprodukowany przez koncern Boeing samolot przybył do tureckiej bazy Konya, która będzie lotniskiem macierzystym dla tej maszyny.

Amerykanie razem z samolotami zabezpieczają również dostawę części zamiennych, szkolenie personelu i mają zapewnić ich wsparcie logistyczne. W całym programie wziął też udział turecki przemysł, w tym przede wszystkim firmy: Turkish Aerospace Industries, Turkish Airlines, HAVELSAN i MiKES.

Szczególne ważne zadanie ma firma HAVELSAN, który jest odpowiedzialna za oprogramowanie. Jest to jednocześnie jedyne zagraniczne przedsiębiorstwo, które otrzymało od rządu amerykańskiego dostęp do kodów źródłowych. Poszczególne samoloty nazwano tak jak strony świata. Pierwszy z nich to „Kuzey” (Północ) natomiast drugi prawdopodobnie otrzyma imię „Güney” („Południe”).

Reklama

Komentarze (2)

 1. gość

  a kiedy my bedziemy mieli takie samoloty?

 2. qwerty

  A Polacy jak wybiorą PAC to zamiast kodów zródłowych dostaną figę... Są równi i równiejsi.

  1. prześmiewca

   Turcja przez 11 lat łamała kody źródłowe IFF i systemu uzbrojenia nabytych F-16 (które uniemożliwiały atakowanie samolotów izraelskich czy amerykańskich) i okupiła to śmiercią w podejrzanych okolicznościach 8 specjalistów nad tym pracujących (Turcja oskarża Izrael). Jak po 11 latach te kody złamali to USA łaskawie... godzi się je teraz dostarczać.

Reklama