Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Kolejny rakietowy deal z Indiami coraz bliżej-według Rosji

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosjanie prowadzą intensywną kampanię reklamową mającą zachęcić Indie do zakupienia zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu „Pancyr”. Rosyjskie plany sprzedaży obejmują także myśliwce MiG-29 i Su-30MKI oraz dodatkowe baterie przeciwlotnicze dalekiego zasięgu S-400.

Jak na razie Rosjanie muszą się cieszyć kontraktem z 2018 r., gdy udało im się sprzedać do Indii za 5,43 miliarda dolarów pięć baterii przeciwlotniczych S-400 „Triumf”. Hindusi jak na razie nie podejmują bowiem poważniejszych działań, które wskazywałyby na ich mocne zainteresowanie kolejnymi systemami „ziemia-powietrze”. Dlatego to Rosjanie muszą przejmować inicjatywę i starają się wszędzie podkreślać jak dobre i nowoczesne są ich systemy przeciwlotnicze. Szczególny nacisk kładzie się przede wszystkim na reklamowanie samobieżnych rakietowo artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych „Pancyr”.

Wykorzystuje się do tego każdą okazję - w tym wizytę w Moskwie indyjskiej delegacji z ministrem obrony Rajnathem Singhiem pod koniec czerwca br. W jej trakcie prowadzono przede wszystkim intensywne negocjacje w sprawie dostaw 33 myśliwców MiG-29 i Su-30MKI (te ostatnie są produkowane na licencji w zakładach HAL w Indiach - przyp. red.) do Indii (nie zakończone jednak zawarciem kontraktu). Ale według Rosjan miano wtedy również poruszyć kwestię podpisania umowy na zakup zestawów „Pancyr” w ich najnowszej wersji. Zachętą miały być przede wszystkim pozytywne doświadczenia bojowe, jakie ten system uzyskał w czasie działań na Bliskim Wschodzie.

Szczególnie przydatną dla Hindusów zaletą ma być jego zdolność do zwalczania bezzałogowych aparatów latających i to poza zasięgiem używanego przez nie uzbrojenia. Rosjanie uważają, że działania w Syrii potwierdziły skuteczność zestawów „Pancyr” w tej dziedzinie, a zauważone wtedy niedoskonałości będą usunięte w wersji dostarczonej Indiom.

Hindusom zaoferowano bowiem najnowszą odmianę zestawu z „pełnym dostosowaniem technicznym do indyjskich potrzeb oraz stworzenie skutecznej sieci serwisowej”. Sieć ta miałaby zostać połączona z globalnym systemem użytkowników „Pancyrów”. Dodatkową zachętą dla Indii ma być możliwość transferu technologii poprzez przeniesienie produkcji niektórych komponentów systemu. Nie mówi się jednak o przekazaniu zdolności do projektowania i produkowania rakiet przeciwlotniczych.

Sprawie nadano duży rozgłos, i dopilnowano by informacje na ten temat pojawiły się również w indyjskich mediach. Publikacje te były następnie cytowane w Rosji, ale tylko w przypadku pozytywnych opinii. Przedrukowano również wypowiedź jednego z przedstawicieli indyjskiego ministerstwa obrony, który miał podobno ocenić, że: „rosyjskie zestawy Pancyr, ze względu na ich wysoką mobilność i wszechstronność użytkowania, są tym, czego Indie potrzebują dla wzmocnienia potencjału swojej obrony przeciwlotniczej i co może z dużą skutecznością przeciwstawić się zagrożeniom wynikającym z użycia bezzałogowców. Ponadto Pancyry można łatwo zintegrować z szerszą siecią obrony powietrznej i mogą działać wspólnie z bateriami S-400, o których wcześniejszą dostawę poprosiła strona indyjska”.

Ale Rosjanie wykorzystują również bieżącą sytuację w Indiach. Nie bez powodu wskazuje się np. jak „Pancyry” byłyby przydatne w regionie Ladakhu, gdzie od lat trwa spór terytorialny pomiędzy Indiami i Chinami oraz gdzie doszło ostatnio do starcia pomiędzy chińskimi i indyjskimi żołnierzami.

Reklama

Komentarze (31)

 1. Zenek blue

  Dzisiaj na skrzydlatej Polsce dowiedziałem się ze polski eksport zbrojenowki za rok 2019 osiągną dno i wodorosty zamykając się kwota 380 milionów euro a sukcesem na skale światowa było wysłanie 8 podzespołów do Black hawk jeszcze kilka przymierzy z USA a polska zbrojeniówka będzie proce do Wal- Martu wysyłać

  1. Cóż

   Przecież cały nasz "Sojusz" z USA zawsze polegał na tym zebyśmy sie rozbroili i płacili im za ochronę.

  2. Davien

   Wow a od kiedy to Rosja jest w sojuszu z USA ??

  3. Wow...

   Wow davienku, to juz teraz twierdzisz ze Rosja jest w sojuszu z USA. A mowili, ze twoich AIM-120 z 1973 roku nic nie przebije. Wow.

 2. aQa

  Już Izraelczycy pokazali jak "skuteczne" są zestawy opl "Pancyr". Strzelali do nich jak do kaczek.

  1. www

   No i ustrzelili jeden który dało się naprawić. Rzeczywiście pokazali.

  2. Ukulele

   Podstawowe pytanie brzmi po co komu system który strzela tylko do ptaków drogo kosztuje i stwarza fałszywą iluzję bezpieczeństwa? Tym właśnie jest pancyr. Indie już wykopały ten system a w zasadzie Koreańczycy pokazali ile jest wart ten szmelc w porównaniu do rasowych systemów opl. Co najważniejsze działających nie tylko zdaniem producenta. Rosja chce się wepchnąć ale czy im się uda. Może jak im go dadzą za darmo.

  3. Davien

   Taak, dało sie naprawic zestaw po trafieniu 23kg głowica HAROP-a:))) A co pozbierali te resztki rozrzuconych w promieniu kilkunastu metrów blach i poskładali jak puzzle?:)

 3. hej

  Kolejny gwóźdź do trumny NATOwskich szczekaczek. Setki spalonych pancyrów w umysłach porażonych operacjami psychologicznymi, a jakoś kolejne sukcesy eksportowe dochodzą..

  1. Davien

   Jakei sukcesy eksportowe?? Bo w Indiach Pancyr przegrał sromotnie mimo nacisków Rosji z koreańskim odpowiednikiem naszej Białej:)

 4. gitt

  Kraj (rassija) objęty sankcjami na technologię chce proponować nowoczesny sprzęt. Śmiech na sali

 5. R

  Powiedzmy sobie wprost to ile Pancyrow zostalo zniszczonych i w jakich okolicznosciach i to co im udalo sie zestrzelic nie wie nikt piszacy tutaj, takze eksperckie wypowiedzi Daviena, GB itp to tylko marnowanie przestrzeni na serwerach D24.

  1. Marcin

   GB wie wszystko od tureckich generałów a Davien ogólnie jest wszystkowiedzący

  2. Brawo! Strzal w dziesiatke!

 6. ozys

  A cóz ty biedaku sprzedałeś, własny kraj tylko.

 7. gosc

  indie olewaja twego mocodawce,wybieraja rosje.my musimy kupowac ,bo nam kaza.w usa.

  1. Davien

   Indzie nic nie wybierają bo juz wybrały zestaw z Korei, to tylko bezsilny płacz Rosji:)

  2. ech ta dzika Montana

   Troll znowu niedoinformowany?

  3. Davien poczytaj na portalach Inie też zamierzają kupic zestawy z Rosji

 8. realista

  przeciez ten szmelc nie jest wstanie zestrzelic wrobla a co dopiero drona czy inny obiekt latajacy ,swoja moc pokazal w syrii gdzie obito mu pysk z kazdej strony

  1. agat

   I dlatego Indie chyba tego systemu nie kupia, bo gleboka analiza wykazala im ze populacja ptakow w Indiach nie stanowi zagrozenia dla bezpieczenstwa Indii.

  2. Tani

   Bo bociany poluja na Adiry, jak nie wierzysz pytaj w dowodztwie lotnictwa izraelskiego.

 9. Orthodox

  Może któryś z fascynatów skuteczności Pancyra, zechciałby łaskawie dać namiary na jakieś materiały potwierdzające te zachwyty. Ustne zapewnienia o dziesiątkach zniszczonych rakiet manewrujących w Libii mnie nie przekonują. Kto tam wogle używa takiej broni? Jak spadały jakieś drony, to raczej Haftara. W Syrii Tureckie drony trzebiło ruskie lotnictwo, a Izraelczycy atakują z zagranicy, albo latają w porozumieniu z Rosjanami. Tak że z chęcią obejrzę kilka filmów potwierdzających skuteczne ataki.

 10. Antysrutnik

  Czyżby czerwony potomek sovieta który przejechał do jego matki na randkę czołgiem T-34 rozpaczliwie bronił swojej Rosji?

 11. Antysrutnik

  Wiem że nie na temat,ale muszę przyznać że coraz więcej przepuszczacie komentarzy znanego trola że wschodu.Zmienia nick chory psychicznie-polofob i robi tu syf.

  1. Yugol

   Fobia jest nie uleczalna kiedyś wypatrywano wrogów wschodu dziś zachodu a co tam przecież ci drudzi lepiej płacą.

  2. USA

   Do- Antysrutnik- racja kolego sputnikowa zaraza z nadaje z mordoru

 12. dywersant

  Nie 5 baterii, tylko 5 pułków! W zależności od źródeł, na pułk S-400 wchodzą 2, albo 3 dywizjony po 8 wyrzutni na dywizjon, a to daje 80 wyrzutni jeśli dywizjonów w 5 pułkach jest 10, bądź 120 wyrzutni jeśli dywizjonów jest 15, czyli po 3 na pułk. Jak się jest redaktorem tak poczytnego portalu, to nie wypada popełniać błędów merytorycznych w pierwszym akapicie artykułu.

  1. Davien

   Standardowy pułk S-400 to 2 baterie, jest tylko jeden pułk z trzema i jeden z jedną bateria w Rosji. A czy chodzi o pułki czy baterie to są rózne opinie w zaleznosci do żródła.

 13. jojo

  Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę, ale Indie już zawarły kontrakt na taki system z Koreańczykami ?? Po próbach poligonowych K30 Biho bilo na głowę rosyjskie rozwiązania !Indie chcą kupić 104 kompleksy artyleryjsko-rakietowe, 97 pojazdów do przewozu amunicji i 39 pojazdów dowodzenia oraz zapas amunicji.

  1. Tani

   O ile to jest to, do kontraktu nie dojdzie bo autorem czesci rakietowej tego systemu jest Rosja i niesprzedala swych praw intelektualnych.. Ten system w czesci lufowej jest koreanski, rakietowej rosyjski ale tylko na potrzeby Korei 2mld dolcow Korea zaplacila Rosji bez prawa reeksportu. Tak pisali rosjanie i chyba tak jest.

  2. Tani

   O ile to jest to, do kontraktu nie dojdzie bo autorem czesci rakietowej tego systemu jest Rosja i niesprzedala swych praw intelektualnych.. Ten system w czesci lufowej jest koreanski, rakietowej rosyjski ale tylko na potrzeby Korei 2mld dolcow Korea zaplacila Rosji bez prawa reeksportu. Tak pisali rosjanie i chyba tak jest.

  3. Sailor

   Jeżeli o tym pisali Rosjanie to musi być na pewno prawda i sama prawda.

 14. gnago

  "Hindusom zaoferowano bowiem najnowszą odmianę zestawu z „pełnym dostosowaniem technicznym do indyjskich potrzeb oraz stworzenie skutecznej sieci serwisowej”." To tak można z pełnym serwisem? Ech faktyczna niepodległość ma zalety razem z kompetencjami tamtejszego IU i sztywnym kręgosłupem polityków

  1. Hipopotam

   Święta krowa Hinduska,sieć serwisowa

  2. Bat

   Porównujesz Indie z 1.3 mld ludzi i jedną z większych potęg świata do Polski? Musisz nienawidzieć swojego kraju bardzo. Zresztą jak wielu tutaj....

 15. obalaczberedni

  Szkoda komentować te rewelacje- Hindusi podpisali z Rosją deal na zakup 33 nowyvh MIG-ow - 29 i modernizację 60, które użytkują - ciekawe czemu? skoro mają do porównania Rafaele wybali MIG-i - głupi są czy może jednak nie czytają d24 i davidka i nie wiedzą że wydają kasę na złom. Oni wiedzą co się wydarzyło dokładnie nad niebem na granicy z Pakistanem i jak skuteczne są AIM-120 i F16 i co by tutaj mistrzowie viki nie napisali to ktoś kto wydake mld dolców wie na co je wydaje. Tak samo wiedzą ile jest wart S-400 skoro proszą o ich szybszą dostawę. Proszą też o t-14 armata ale rosjanie nie chcą jej sprzedać. Właśnie podali że t-14 przeszła testy w działaniu bezzałogowym w trybie zdalnym i w pełni autonomicznym. Podobnie działa Su-57- Rosjanie rozwijają technolgię w pełni autonomiczne i są krok przed innymi w wielu dziedzinach - poczytajcie o plasma stealth i cyrkonach. USA miota się i żąda wstrzymania prac nad burvestnikiem - czyli czymś o czym nie mogą pomarzyć. Mieli 20 lat spokoju ale to przespali - teraz mają ból du...

  1. Davien

   Obalacz i znowu kłameisz. Indie podpisały kontrakt o interwencyjnym zakupie 21 MiG-29 i 12 Su-30MKI ale jak widac nawet nie wiesz co to znaczy:)) I doskonale wiedza co sie wydarzyło w kaszmirze gdzie rosyjskei uzbrojenie okazało sie nic nie warte:) No ale popłakałes sobie i czas do łózeczka;)

  2. g

   Nie ma sensu tego tlumaczyc, wielu ekpertow z forum D24 naogladali sie youtuba czy poczytali wiki i co im jacys ruscy beda bzdury wciskac.Przeciesz Polska to potega w produkcji pieczarki , a do tego to takicz tegnologi używamy że cały świat nam zazdrości a co dopiero" dzikusy ze wschodu"

  3. Kot

   Bo Rosja wyślę im ten szrot od ręki. A indiom tyłek się pali. Nie okłamujmy się że Rosja sprzedaje tanio.

 16. Gostaria de

  Hindusi potrafią się targować i handlować. My niestety nie, wchodzimy w odbył usmanom, płacąc jeszcze grube miliardy za złom, który też nam mogą wyłączyć. Do tego jeszcze brak nowego systemu obcy swój. Porażka

  1. Super komentarz !!!

  2. Antysrutnik

   Kto to usmani?

  3. Wania

   Wania. No i 60 kopiejek wpadło. Hindusi tak się wykluczali, że dostali samolotu pokładowe, które pękają i ciągle stoją niesprawne. Utopili miliony dolarów w su-57, które okazało się totalna klapą. I jeszcze sporo mają podobnych inwestycji. Rosja traktowała ich jako kraj do wciskania całego złomu i naciągania na kasę. Ale tak się wychodzi na interesach z Rosją. Dopiero gdy Zachód zaczął im sprzedawać swój sprzęt Rosja zaczyna ich traktować poważnie.

 17. Antysrutnik

  Pancyry i rosyjska technika już jest kompletnie ośmieszona.Na youtubie można zobaczyć faktycznie ile znaczy pancyr SM a zaklinanie rzeczywistości przez propagandystów że wschodu to już żenada.

  1. !

   Na youtbie nic nie widać zniszczenie 3 pojazdów pancyr nic nie znaczy w porównaniu z tym co zniszczyły szczególnie tureckich dronów że musieli odmówić sprzedaży Azerbejdżanowi żeby uzupełnić straty u siebie wystarczy poczytać na forach tureckich jeśli znasz język lub sobie przetłumacz to się przekonasz

  2. Davien

   A ten znowu zmysla na całego:)) Turcja straciła ok 16 dronów a Pancyrów padło tyle ze juz ZEA odmówiła wysyłania kolejnych i musieli Rosjanie( dwa ostatnio zniszczone miały podwozie KamaZ-a a nei MAN-a jak wszystkie z ZEA:)

  3. ech ta dzika Montana

   Ale jego wpis to taki rodzaj "przyuczania". Widocznie Davien wybiera się na urlop i przygotowują na ten okres "trolla zastępczego".

 18. Niuniu

  Kol Tomasz: nauka języka polskiego w Polsce odbywa się na poziomie szkoły podstawowej, w średniej już ortografii i gramatyki nie uczą. Aby dostać się w Polsce na Politechnikę trzeba zdać maturę z języka polskiego. Jeśli ukończyłeś Politechnikę w Polsce to powinieneś to wiedzieć. Tak jak powinieneś wiedzieć, że Polska nadal ma ujemny bilans handlowy, więcej importuje niż eksportuje - i to mimo bomu ekonomicznego w Europie. Natomiast Rosja mimo działających sankcji ma dodatni bilans handlowy i nadwyżki eksportowe idące w dziesiątki miliardów dolarów rocznie. Polska oczywiście ma nie setki a tysiące dobrze działających niewielkich przedsiębiorstw z rodzimym kapitałem. Ale już większość największych firm jest własnością zagranicznych inwestorów lub funduszy inwestycyjnych. I niestety nie dość, że jesteśmy poważnie zadłużeni to nadal musimy pożyczać kasę za granicą tak aby starczyło do "pierwszego". Ukraina ma ogromny potencjał i zapewne z czasem uda się go uruchomić ale to jeszcze potrwa. Puki co nadal bogacą się tam oligarchowie i zagraniczny kapitał spekulacyjny.

  1. Tomasz33

   Polski dług publiczny względem pkb był ostatnio na poziomie 44%. To bardzo mało i są jeszcze duże zapasy. Polska spokojnie może dodrukować trochę banknotów. Są kraje które mają grubo ponad 100% i nie bankrutują. Polsce nigdy to nie groziło. A co do gramatyki to chyba oczywiste że uczą tego w podstawówce. Ale są różne oceny które można otrzymać i na luzie przejść do następnej klasy. Mając wykształcenie techniczne(politechnika i wcześniej technikum mechaniczne), jest oczywistym że język polski i jego "zakamarki" to nie jest to co jest moim "konikiem". Jak dodatni bilans handlowy Rosji przekłada się na pensje i emerytury w Rosji? A to ludzi najbardziej interesuje.

  2. Pb

   A propos umiejętności czytania po polsku - mieliśmy (my Polska - bo nie wiem jak wy;-) dodatni bilans handlowy w 2019. Także trzymaj się faktów kolego.

  3. Tomasz33

   *W kwestii języka polskiego - bardzo ważna jest składnia i interpunkcja. Ważniejsza, niż wiedza o odpowiednim stosowaniu małych czy dużych liter.

 19. Kapustin

  Propagandowa siła Chochołów

  1. Gostaria de

   Hindusi potrafią się targować i handlować. My niestety włazimy poganiaczom bydła w odbyt i jeszcze płacimy grube pieniądze za złom, który też nam mogą wyłączyć

  2. raczej głąb kapuściany

   To Ukraińcy coś Indiom oferują?

  3. Davien

   No to cos nowego że wy rosjanie włazicie USA w odbyt:))

 20. Fanklub Daviena

  Zestawy krótkiego zasięgu leżą w zakresie hinduskich możliwości, więc takie zestawy Indie powinny zbudować własne a nie importować.

  1. Tani

   Nie leza, USA nie jest w stanie a co dopiero Indie. USA nie jest w stanie boprzez lata nie interesowala sie tematem. Zreszta oni maja zagwarantowane panowanie w powietrzu to po co to im?

 21. SamJo !!

  Jaki deal z ruskimi ?? Oni tylko , żeby kupować ich broń , bo w Europie gazu nie sprzedają , broni też , to skąd maja kasę brać ??!! W razie czego wyłączą im wszystkie rakiety i inny sprzęt i zajmą jak Krym !!

  1. kremówka

   Wyłączyli wam cały sprzet łącznie z kałachami?Wot technika...

  2. Jan

   Krym był zawsze rosyjski i wrócił do macierzy. Daj przykład kiedy Krym był ukraiński kiedy nigdy nie było takiego kraju.

  3. JanusPol

   Jaki zawsze rosyjski? Krym to zawsze był tatarski

 22. Tani

  Rosjanie podali ze kontrakt na 12 szt Su-30 nowych i 21 Mig-29 z inwentarza Rosji zostal podpisany

 23. Da(łn)vien Kijev

  U nas wsio javelinów z chlebem gorzej.

  1. Chlebem w czołgi będziesz rzucał?

  2. Da. Czierstvim.

 24. Apek

  No to rozumiem że Indie już zaprzeczyły że chcą to kupić, bo na pewno czytają ekspertów od rosyjskiego uzbrojenia na Defence 24, z czego wiadomo że pancyr nic nigdy nie zestrzelił, po za gołębiami.

  1. Ruski A2/AD

   Moze kupią Poprada? Cud miód

  2. Kabat

   Już Arabia Saudyjska kupiła to dziadostwo. I byle dron skasował im pola naftowe.

  3. Nie skasował.

 25. Leon

  Dostosowanie Pancyrów do Hinduskich potrzeb i kultury działania, wymaga umieszczenia w ramie KAMAZA tyle plastiku, ile uda się tam upchać, żeby Hindusi mogliby go wysadzic w powietrze dokonując znanej taktyki swoich sił zbrojnych,polegającej na autodestrukcji wszelakiego sprzętu jaki posiadają.

  1. Fanklub Daviena

   Pancyr i tak w czasie walki z reguły jest wyłączony.

Reklama