Nowa wersja pocisków artyleryjskich dla US Army

31 marca 2020, 10:07
1280px-M777_Light_Towed_Howitzer_1
Fot. Jonathan Mallard/CC BY 2.0
Reklama

Jak poinformował Departament Obrony USA, U.S. Army podpisała umowę z koncernem Raytheon na dostawę kierowanych pocisków artyleryjskich dalekiego zasięgu M982 Excalibur dla lufowych systemów artyleryjskich kal. 155 mm za kwotę blisko 86 mln USD.

Według rządowego komunikatu wszystkie prace związane z produkcją tej amunicji precyzyjnego rażenia będą wykonane w rozsianych po całych USA spółkach wchodzących w skład koncernu Raytheon, a także przez spółki współpracującego z nim koncernu BAE Systems. Wśród nich wymienia się następujące miejscowości w USA: East Camden w Arkansas, Cedar Rapids w Iowa, Cincinnati w Ohio, Salt Lake City w Utah, Joplin w Missouri, Landsdale w Pensylwanii, Santa Ana w Kalifornii, Woodridge w Illinois, Trenton w Teksasie, Valencia w Kalifornii, Cookstown w New Jersey, Anniston w Alabamie oraz Gilbert, New Jersey, Phoenix i Tucson w Arizonie. Jeśli chodzi o zagraniczne ośrodki, to będą one wykonywane także w Karlskoga w Szwecji oraz Glenrothes i Southway w Wielkiej Brytanii.

Ta nowa wersja Excalibura [EST — przyp. red.] stanowi duży krok naprzód w zakresie tego i tak już zaawansowanego pocisku kierowanego. Dzięki tym ulepszeniom siły wroga nie mogą dłużej ukrywać się przed "długim ramieniem" Excalibura

- wiceprezes Raytheon Land Warfare Systems Kim Ernzen

Nowa wersja amunicji precyzyjnego rażenia Excalibur EST ma według producenta pozwolić używającym jej artylerzystom z wysoką skutecznością ostrzeliwać i zniszczyć umocnione stanowisko nieprzyjaciela np. znajdujące po drugiej stronie wzgórza, wybrane piętro wysokich budynków czy uderzyć w pozycje nieprzyjaciela pod wiaduktem lub mostem. Po raz pierwszy pocisk ten został zaprezentowany w czasie pokazowych strzelań testowych w sierpniu 2018 roku na amerykańskim poligonie artyleryjskim Yuma Proving Ground w stanie Arizona, a obecnie na podstawie powyższej umowy ma trafić na uzbrojenie U.S. Army. Istnieje również możliwość eksportu tych pocisków dla sojuszników USA w ramach procedury FMS (Foreign Military Sales).

M982 Excalibur to amunicja precyzyjnego rażenia kal. 155 mm opracowana w wyniku współpracy pomiędzy US Army Research Laboratory (ARL) i United States Army Research, Development and Engineering Center (ARDEC) i jest produkowana przez koncern Raytheon Missile Systems we współpracy z koncernem BAE Systems AB. Pociski te trafiły na uzbrojenie krajowych odbiorców — U.S. Army i U.S. Marine Corps, a także sojuszników USA takich jak: Australia, Kanada, Niemcy, Niderlandy, Szwecja. W przyszłości trafi najprawdopodobniej również na uzbrojenie kolejnych odbiorców eksportowych. System ten jest kompatybilny z większością lufowych systemów artyleryjskich kal. 155 mm, w tym m.in. haubicami holowanymi M198 i M777A2 oraz armatohaubicami samobieżnymi M109 Paladin, Archer czy Panzerhaubitze 2000. Dodatkowo producent tych pocisków może pochwalić się wystrzeleniem ponad 1400 z nich w warunkach bojowych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
werte
wtorek, 31 marca 2020, 15:04

Co tam Panie w Dezamecie z APR 155? Jak prace nad naszą wersją amunicji kierowanej?

Troll z Polszy
środa, 1 kwietnia 2020, 09:47

A zajefajnie, szczególnie że APR to Mesko/CWR T-M #niewiemalesiewypowiem

tt
wtorek, 31 marca 2020, 15:43

dialogi panie, dialogi. tym razem dialog na samochód dla prezesa.

Artyleria z Torunia
wtorek, 31 marca 2020, 12:59

Kraby tez strzelały ale co z tego?

pomz
wtorek, 31 marca 2020, 12:35

Przykre. Nigdy nie bedziemy mieli ni sztuki. Chociaz moze kiedys POJEDYNCZE sztuki zawitają i do nas.

Polarny Miś
wtorek, 31 marca 2020, 12:32

50tys usd sztuka nie za dużo?

Adam
wtorek, 31 marca 2020, 14:39

Tańsze od rakiety, a punktowo likwiduje cel na odległość pierwszym strzałem. To podejście ekonomiczne.

Tweets Defence24