Reklama

Siły zbrojne

Kolejne „Kalibry” wystrzelono w kierunku Syrii z okrętu podwodnego [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosjanie po raz kolejny pokazali, że Syria jest dla nich poligonem rakietowym i 22 września 2017 r. wystrzelili w kierunku syryjskiego terytorium rakiety manewrujące 3M14 systemu „Kalibr” z okrętu podwodnego „Wielikij Nowogrod”.

„Wielikij Nowogrod” to kolejny okręt projektu 636.3 typu „Warszawianka”, który przed wprowadzeniem do działalności operacyjnej we Flocie Czarnomorskiej sprawdził swój system rakietowy „Kalibr” wystrzeliwując spod wody w kierunku Syrii rakiety manewrujące 3M14.

Wcześniej takie strzelania przeprowadził „Rostow-na-Donu” (8 grudnia 2015 r.), „Krasnodar” (w maju i czerwcu 2017 r.) oraz „Kołpino” (17 września 2017 r. z wykorzystaniem aż siedmiu rakiet). Tylko dwie czarnomorskie „Warszawianki”, „Noworossijsk” i „Staryj Oskoł”, testowały swoje systemy rakietowe na Morzu Barentsa.

Czytaj też: Rosyjskie Kalibry zaatakowały cele w Syrii

Tym razem co najmniej trzy pociski 3M14 przeleciały tylko 300 km, według Rosjan niszcząc zidentyfikowane w ostatnich dniach punkty oporu terrorystów, zgrupowania siły żywej i pojazdów opancerzonych oraz składy amunicji rebeliantów w prowincji Idlib.

Reklama

Komentarze (7)

 1. maj.

  Jak się właściwie nazywa ten okrę,t bo na zdjęciu jest "Wielikij Nowgorod", w tekscie „Wielikij Nowogrod” co wygląda na rosyjsko-polską mieszankę w nazwie miasta zwanego po polsku Nowogrodem Wielkim od którego pochodzi zresztą nazwa okrętu.

 2. yaro

  Rosjanie najcięższymi samolotami AN-124 Rusłan, przerzucili do Syrii samobieżne promy mostowe, w celu przeprawy przez Eufrat. Między innymi PMM2M. Amerykanie spuszczają wodę na zaporze w Tabka, ale najnowsze promy rosyjskie są przygotowane na taki nurt wody. Przeprawa jest kontynuowana.

  1. ZZ

   Brzmi to jak scenariusz filmu z pierwszej połowy lat 50tych. "agenci imperializmu próbują powstrzymać nitowanie kadłuba, ale zdrowe masy pracujące wykrywają podstęp. produkcja jest kontynuowana"

 3. Butan

  To rosyjski okręt podwodny został zaobserwowany pod koniec czerwca w szwedzkim porcie w Gävle, 160 km na północ od Sztokholmu Zdaniem szwedzkich ekspertów Rosjanom udało się pokonać zabezpieczenia portu i przeprowadzić w nim ćwiczenia. --- To jest komiczne, jeszcze sobie ćwiczenia zorganizowali.

 4. jan22

  Syria - poligon dla jednostek wojskowych Rosji oraz sprzętu . A gdzie jak nie w realu sprawdzian jest najlepszy ? Słabo uzbrojony przeciwnik - to dobry przeciwnik dla sprawdzianu działania uzbrojenia ? Usa - oczywiście obserwacja i wyciąganie wniosku , gdzie jest realna przewaga w uzbrojeniu przeciwnika ( Rosja ) / Gdzie należy zwrócić uwagę na ewentualny konflikt - tym bardziej że Rosja po raz pierwszy używa nowego typu rakiet czy systemów nasłuchu i podglądu na dużym obszarze . Informacje obie strony - USA , Rosja - uwzględnią wrazie przyszłego konfliktu między sobą ? Choć szczerze wątpie że nastąpi konflikt osobiście między obu mocarstwami ! Im wystarczy konflikt zastępczy typu Syria ! To tam udowadnia się wyższość danego uzbrojenia i pokaz jego zastosowania ! Kuzniecow - choć chichot czasu - ale po to go wysłano by spojrzeć na nie go z innej perspektywy ( ewentualnego następcy - przydatność zastosowania określenie kierunku jego w przyszłości ? Buk - zastosowanie jako wizji kiedyś - aktualne - zastosowanie nad Ukrainą - na następce w zmodyfikowaniu całego systemu ? I tak można mnożyć z uzbrojeniem CCCP ( Rosji ) wizja oraz zastosowanie w praktyce a rozwój każdego systemu ? Syria to poligon w realu i temu przy okazji celu politycznemu służy !

  1. Syl

   Tak jak ty nie wieze w konflikt USA a Rosja ale martwie sie ze kraje mniejsze z ambicjami. .a nie sluchajace juz rad mocniejszych panstw..zbroja cos niedobrego dla swiata. I tu mowie o wszystkich stronach

 5. PiotrEl

  To była kara dla Al-Nusry i Sił Demokratycznych (jeden i ten sam kot - paski i gwiazdki na majtkach) za atak na jednostkę policji wojskowej Rosji (29 osób) pilnujęcej dotrzymania warunków strefy "bez bombardowań". Rosjanie 3 rannych - "siły demokratyczne" (hłe, hłe) ponad 800 zabitych, 11 czołgów itd. zostało na placu boja

  1. zyg

   Klasyczny przykład rosyjskich tradycji : "29 przy stratach 3 rannych zabija 800 wrogów (najlepiej "ukraińskich ew amerykańskich faszystów") i niszczy 11 czołgów (oczywiście "Tygrysów" ew "Abramsów)" najlepiej jeśli te 11 czołgów zniszczył jeden żołnierz gieroj i to jednym granatem !

 6. observer

  No cóż. Rosja robi dokładnie to samo co Ameryka w Afganistanie i Iraku. Testuje swoją broń by potem zbierać zamówienia od zagranicznych kontrahentów.

  1. Polanski

   A komu sprzedali Tomahołki?

 7. sadasd

  celem jest Demokratyczna Armia Syrii, jedyna siła antytotalotarna w tym regionie.

  1. Syl

   Poplatales. Pomieszales..nic poprostu nie wiesz co sie tam dzieje. W prowincji Idib. Sa sily pro tureckie albo al.kaida...i oni zabardzo nie lubia kurdow.. z SDF. (Moze byc tu zalazek nowych walk).. al.kaida udezywa ostatnio na jednostki rosyjskie. Ktore sa jako rozjemcze pomiedzy prowincja Idib a pro Assadowskimi jednostkami...(prawdopodobnie..chcieli przeszkodzic szybkim marszen armii assada po 2 stronie rzeki)...wiec te rakiety nie poszly do SDF a zaatakowaly odgalezienie al.kaidy w syrii...

Reklama