Reklama

Geopolityka

Kolejna odsłona chińskiego myśliwca stealth J20

Samolot J20 z podwieszoną rakieta powietrze-powietrze – fot. M. Dura
Samolot J20 z podwieszoną rakieta powietrze-powietrze – fot. M. Dura

Chińczycy ujawnili zdjęcie wysokiej rozdzielczości samolotu J20 Chengdu z podwieszoną rakietą powietrze-powietrze.

Samolot V-generacji J20 Chengdu był zawsze owiany tajemnicą. Jego zdjęcia co jakiś czas przeciekały do mediów, ale zawsze tak, jak sobie tego życzyli Chińczycy. Pierwszy prototyp tego myśliwca został oblatany w styczniu 2011 r. (z numerem bocznym 2001). Drugi prototyp (z numerem bocznym 2002) latał już w maju 2012 r. Ostatni opublikowane zdjęcie pokazuje samolot z numerem burtowym 2011, co ma prawdopodobnie sugerować, że rozpoczęła się już produkcja partii próbnej.

Zgodnie z planem samolot J20 ma trafić do jednostek lotniczych w latach 2017 – 2019. „Przeciek” zdjęcia samolotu z podwieszonym uzbrojeniem ma wyraźnie pokazać, że Chińczycy kontynuują program. Chociaż należy zauważyć, że przy samolotach stealth uzbrojenie zasadniczo umieszcza się w komorach amunicyjnych a nie na zewnętrznych pylonach.

Ale wówczas nie byłoby tego widać.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Grafik

  Przeciez ten samolot jest narysowany w photoshopie, nie wiem jakim cudem autor tego artykułu tego nie zauważył i skąd źródło takich danych..

 2. wojo

  Przecież wyraźnie widać, że rakieta jest wysunięta z wewnętrznej komory zamykanej widoczną na zdjęciu klapą.

 3. Wojciech

  Ta rakieta nie jest podwieszona na zewnętrznym pylonie, widać że rakieta jest wysunięta z komory czy komuś są potrzebne okulary ?

 4. Wojciech

  Ta rakieta nie jest podwieszona na zewnętrznym pylonie, widać że rakieta jest wysunięta z komory czy komuś są potrzebne okulary ?

 5. Tommi

  a nie warto się przyjrzeć, że ów pylon wysunięty jest z otwartej komory a nie na zawieszeniu zewnętrznym? Wówczas można to zobaczyć :)

 6. Global

  Ależ ze zdjęcia wygląda na to że to nie zewnętrzny pylon tylko rakieta jest wysuwana z komory amunicyjnej - widać jej pokrywę.

 7. mobile4you

  Ten pocisk nie jest umieszczony na pylonie zewnętrznym, tylko na wewnętrznym i przy uchylonej bocznej osłonie komory uzbrojenia.

 8. patriota

  Ciekawe, że Chińczykom trudno zrobić zdjęcie uzbrojenia podwieszonego w wewnętrznej komorze nawet jeśli miałby to być fotomontaż, albo tylko makieta pocisku. Ponadto właściwości "stealth". Zostaną one potwierdzone, jeśli Amerykanie przyznają, czy Chińczykom udało się skopiować i wywieźć z terytorium USA odpowiednią dokumentację. To jest ta część wiedzy o świecie o której mówi się niewiele, albo wcale: szpiegostwo gospodarcze i przestępstwa komputerowe.

 9. Jan Sztorm

  A ta rakieta nie jest czasami umieszczona w otwartej komorze amunicyjnej? Pylon wysuwa się z komory amunicyjnej, nie jest przecież pod skrzydłem.

Reklama