Strona główna

Kobieta na czele połączonego dowództwa NATO

Fot.  Andrew McCord/United States Navy
Fot. Andrew McCord/United States Navy

Admirał Michelle Howard została nominowana na szefa Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych w Neapolu. W jego podporządkowaniu w przyszłym roku znajdą się Siły Odpowiedzi NATO.

Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych w Neapolu (JFC Naples) sprawuje na zasadzie rotacyjnej (wymiennie z JFC Brunssum, które pełni dyżur bojowy w tym roku) dowództwo operacyjne nad Siłami Odpowiedzi NATO. W podporządkowaniu znajdzie się do 40 tys. żołnierzy, gdyż NATO Response Force zostały rozbudowane w ramach realizacji postanowień szczytu Paktu w Walii.

Admirał Michelle Howard była pierwszą czarnoskórą kobietą dowodzącą okrętem amerykańskiej marynarki wojennej (USS Rushmore, LSD 47, w 1999 roku) a później pierwszą kobietą z nominacją na 4 gwiazdkowego admirała. Nadzorowała też oddział specjalny do walki z piractwem, który uwolnił kapitana Richarda Phillipsa z rąk somalijskich piratów w 2009 roku.

Jest pierwszą kobieta piastującą tak wysokie stanowisko w strukturach wojskowych NATO. W 2010 roku kierowała morską grupą zadaniową w trakcie ćwiczeń Baltops. 

Komentarze