Reklama

Siły zbrojne

Koalicja uderza w Mosulu. Celem transport wodny sił Daesh

Fot. U.S. Air Force/Sgt. Douglas Ellis
Fot. U.S. Air Force/Sgt. Douglas Ellis

Dowództwo generalne sił Stanów Zjednoczonych w jednym z codziennych komunikatów podsumowujących działania jednostek biorących udział w operacji Inherent Resolve wykazało zniszczenie blisko 50 łodzi na rzece Tygrys w pobliżu Mosulu i w samym mieście.

W jednym z codziennych komunikatów dowództwa generalnego Stanów Zjednoczonych poinformowano o czterech nalotach przeprowadzonych przez siły koalicji międzynarodowej, biorące udział w operacji "Inherent Resolve", podczas których zniszczono, między innymi, 49 łodzi i trzy barki na rzece Tygrys w pobliżu Mosulu i w samym mieście.

Przez Mosul, będący obecnie areną walk z bojownikami Daesh, przepływa Tygrys, jedna z głównych rzek Iraku. Obie części miasta były do niedawna połączone pięcioma mostami, jednak ostatni z nich został zniszczony przez uderzenie powietrzne sił koalicyjnych w ostatnich dniach grudnia. Oznacza to, że oddziały bojowników tzw. Państwa Islamskiego, walczące na wschodnim brzegu rzeki, zostały pozbawione zaopatrzenia przewożonego lądem. Obecnie zarówno materiały niezbędne do prowadzenia walk, jak i uzupełnienia muszą być przewożone wodą, na pokładach łodzi i barek.

Tym samym wszelkie łodzie pływające po rzece stały się jednym z istotniejszych celów dla sił powietrznych koalicji - obok wykrytych oddziałów bojowników, broni, pojazdów i samochodów-pułapek.

We wspomnianych nalotach zniszczono też trzy budynki utrzymywane przez terrorystów, cztery umocnione pozycje, trzy moździerze, dwa pojazdy, warsztat produkujący samochody-pułapki, centrum dowodzenia i trzy spychacze. Ostrzelano również oddział islamistów i zniszczono dwa tunele zaopatrzeniowe.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Ruiny

    Co koalicja zniszczyła w Mosulu można zobaczyć samemu, wystarczy poszukać Maćka Moskwę na Facebooku. Maciek jest akurat na miejscu, takich zdjęć nie zobaczycie w mediach, Aleppo w porównaniu do Mosulu wygląda jakby tam nie było żadnej wojny i jak widać nie ma różnicy między "inteligentną" a nie kierowana bronią.

Reklama