Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kierowana bomba Paragon – nowość koncernu Lockheed Martin

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Koncern Lockheed Martin poinformował, że jego najnowsza bomba z dwoma systemami naprowadzania będzie oznaczana jako Paragon.

Paragon to bomba kierowana klasy DAM (Direct Attack Munition), która może wykorzystywać laserowy układ naprowadzania, jak również systemu nawigacji inercyjnej i satelitarnej GPS. Dzięki temu zapewniono jednocześnie celność i możliwość atakowania celów w każdych warunkach pogodowych (nawet wtedy, gdy zmniejsza się skuteczność laserów).

Cechą charakterystyczną nowego rozwiązania jest niska cena, ponieważ zastosowano elementy już wcześniej opracowane i sprawdzone, jak również dużą liczbę elementów komercyjnych. Koncern Lockheed Martin uważa, że w ten sposób nowe uzbrojenie będzie bardziej konkurencyjne w porównaniu do innych bomb tego rodzaju.

Dotychczas bomby typu Paragon zintegrowano z systemami pokładowymi samolotów F/A-18. Możliwość przenoszenia tych bomb mają również otrzymać samoloty F-16. Testy w locie takiej konfiguracji mają się zacząć w drugim kwartale 2017 r. Prace będą o tyle ułatwione, że w nowych bombach zastosowano standardowe interfejsy zgodne z normą MIL-STD-1760/1553. Dodatkowo koncern Lockheed Martin ma duże doświadczenie w tej dziedzinie, wynikające z dostaw dla armii amerykańskiej laserowo kierowanych bomb serii Mk-80: GBU-10/MK-84, GBU-12/MK-82 i GBU-16/MK-83.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Dana

  Skoro to ta sama firma to jak niska jest ta cena w stosunku do np GBU-12? Zdaje się że 2 marca minął termin przetargu IU na " 200 kierowanych (...) bomb dla samolotów Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb stacjonujących w Łasku" cyt. Czy Paragon LM jest w ofercie? Czy tylko dotychczasowe rozwiązania?

  1. Arek102

   Jak mogły być w ofercie LM dla WP jak dopiero bendą testowane w drugiej połowie 2017r. z F-16. ps Patrz tekst.

 2. Dr Glinka

  Rządy wydają miliardy na hurtowe zabijanie ludzi, a skąpią na walkę rakiem itp.

  1. Sebas

   Moim zdaniem walka z rakiem jest już dawno wygrana ale w życiu nam leku nie udostępnią bo jak to mówią,,pacjent wyleczony pacjent stracony''. Gdzieś nawet obiło mi się o uszy że do szczepionek specjalnie dodawane są różne ,,syfy'' aby wywołać o co któregoś obywatela różnorakie choroby w tym raka aby interes się kręcił. Pozdrawiam.

  2. Afgan

   Bo taka jest ludzka natura. Jeżeli chcesz to zmienić, musisz wynaleźć lek na takie przypadłości jak agresja, chciwość, żądza zysku, zazdrość, bo to są główne cechy leżące u samych podstaw konfliktów zbrojnych.

 3. BMX

  Ciekawa konstrukcja widać dokładnie z przodu tą kierownicę ( dlatego kierowana ) ? Ha !

 4. Smuteczek

  Ciekawe jaka to faktycznie cena ze podaja ze ma byc niska.

Reklama