Reklama

Siły zbrojne

Katar zapłaci 21 mld USD za F-15. Amerykanie dali zielone światło

Fot. Boeing
Fot. Boeing

Do Kataru mogą trafić myśliwce F-15QA. Amerykańskie władze wydały zgodę na dostarczenie maszyn w ramach programu FMS, razem z uzbrojeniem, niezbędnym wsparciem, sprzętem oraz treningiem. Jak wskazuje agencja DSCA, kontrakt może być wart ponad 21 mld USD.

Władze Kataru chciałaby kupić za pośrednictwem władz USA 72 wielozadaniowe myśliwce F-15QA. Maszyny miałyby zostać dostarczone razem z pakietem uzbrojenia. Co więcej, Katar chce mieć zapewnione m.in. zaawansowane szkolenie dla załóg myśliwców F-15QA, materiały i sprzęt niezbędne do prowadzenia treningu, wsparcie obsługi dostarczonego w ramach kontraktu uzbrojenia.

Realizacja szacowanego na maksimum 21,1 mld USD kontraktu ma wesprzeć "przyjazny" kraj, który według Amerykanów przyczynia się do utrzymania politycznej i gospodarczej stabilizacji w regionie Zatoki Perskiej. Zakup F-15QA ma przede wszystkim pomóc Katarczykom w prowadzeniu działań przeciwko zagrożeniom powietrze-powietrze oraz powietrze-ziemia. Warto wspomnieć, że Katar podpisał w tym roku porozumienie o dwustronnej współpracy wojskowej z Turcją (zgoda Kataru na pobyt w tym państwie tureckich wojsk we wspólnej bazie wojskowej) oraz Rosją.

Czytaj też: Turcja rozszerza współpracę z Katarem. Zgoda na rozmieszczenie wojsk

Za realizację kontraktu, w przypadku podpisania umowy, będzie odpowiadał przede wszystkim koncern Boeing, jak główny producent. Wezmą w niej jednak udział również m.in.: BAE Systems, Elbit Systems, General Electric czy Lockheed Martin. Jak wskazuje DSCA, podpisanie umowy będzie wiązało się z wysłaniem do Kataru ok. 24 osób pracujących dla amerykańskiego rządu oraz ok. 150 przedstawicieli kontraktorów.

Informacje o potencjalnej sprzedaży maszyn i zgodzie amerykańskiego rządu pojawiały się już na początku tego roku. Mówiono jednak wtedy o 36 myśliwcach F-15. Tak jak w przypadku potencjalnego zakupu Super Hornetów przez Kuwejt, realizacja tej transakcji umożliwiłaby utrzymanie linii produkcyjnych myśliwców w fabryce Boeing. W kwietniu amerykańska agencja DSCA poinformowała również o tym, że Departamentu Stanu wydał zgodę na dostarczenie do Kataru, w ramach FMS, 252 rakiet przeciwlotniczych, dwóch rakiet testowych (Rolling Airframe telemetry missile) oraz wsparcia technicznego do ich obsługi. Umowa o wartości około 260 mln USD ma być realizowana przez trzy lata, głównie siłami koncernu Raytheon.

Wiadomo już na pewno, że Katar powiększy flotę swoich myśliwców o zakupione w tym roku 24 Rafale. Według agencji AFP będą one uzbrojone w pociski rakietowe powietrze-powietrze typu Mica i Meteor oraz powietrze-ziemia Scalp i bomby kierowane AASM. Przeszkolonych zostanie również 36 pilotów i 100 techników. Umowa zawiera też opcję na zakup kolejnych 12 samolotów.

 

 

 

Reklama

Komentarze (10)

 1. xyz

  Okrutnie drogo..... 21 mld $ za 72 samoloty

  1. prawieanonim

   Normalna cena przy wdrożeniu nowego samolotu. Kolega chyba zapomniał że po za zakupem trzeba jeszcze wyszkolić pilotów, techników, zmodernizować infrastrukturę itp itd.

  2. muminek

   A 6,3 mld za 24 szt. to ... okrutnie tanio ??

 2. demaskownik

  Odwrotnie: Katar nie chciał myśliwców bo ich nie potrzebuje ale USA ich zmusiły. USA robi tak za każdym razem z szejkami jak USA brakuje masy.

  1. muminek

   a borsuk zawija w sreberka ... poczytaj trochę w necie od jakiego czasu Katar starał się o ten kontrakt ...

 3. greg

  prawdziwi "sojusznicy"USA muszą słono płacić za ten sojusz!! [polska/kuwejt! itp.]A IZRAEL dostał 38 mld$ do 2027r"pożyczki"[bezzwrotna] i dodatkowo 10 efów15 w zamian za "reset" z Iranem[mają dostep do najnowszych tech.USA bezproblemowo nie jak pozostali co muszą błagać kongres!! a my co dostaliśmy przez 25lat??[5starych herkulesów i 2 stare freg.co musieliśmy wydać setki mln$ na remonty]!!! i kto jest rzeczywistym sojusznikiem USA???MY???[jak nam wmawia nasza propaganda!!!].skończmy z tą obłudą!.......

 4. Darek

  Czy te F15 w porównaniu np. do Eurofighter'a , Rafala jest dobrym zakupem ? Ponoć polscy piloci latali na tych samolotach , ciekawe jakie jest ich zdanie o tych samolotach. Ciekawe czy dla Polski były by one "dobre" bo są na pewno "za drogie"

  1. Qba

   Ale oni kupują 24 Rafale, 24 F-15QA i 24 Typhoony. Autor nie doczytał, że 72 to całkowite zapotrzebowanie i podzielili je bo chcą jak najszybsze dostawy.

 5. jÓZEk

  ten MIGa-25 ....to jak na F-15 niezła maszyna ..niezły dostali podarunek Amerykanie od Rosjan .gdy wylądował na lotniskowcu Japonia

  1. Jaca

   Na pewno panie JÓZEk? A o majorze Johnie Boydzie i jego "mafii myśliwskiej" to słyszałeś? F-15 powstał według jego koncepcji samolotu myśliwskiego o niskim obciążeniu powierzchni nośnej skrzydeł i dużym nadmiarem ciągu nad masą przez co wysoko manewrowego przeznaczonego do uzyskania przewagi powietrznej. MiG-25 to samolot przechwytujący o ograniczonej zwrotności co się okazało po incydencie japońskim i zbadaniu maszyny.

  2. Dron- x

   Co to znowu za bajki? Wiktor Bielenko wylądował swoim MiG-25 w Japonii w 1976r. kiedy F-15 był już produkowany od 4 lat.

  3. DZIDZIUŚ ☺

   No i amerykanie mieli niezły ubaw jak rozłożyli go na części, bo najpierw myśleli, że MiG 25 to myśliwiec wykonany z jakiś super materiałów, a okazało się, że ruski samolot jest tak dziadowski że amerykanie nieźle się uśmiali :)))

 6. Naiwny

  Przypomnijcie proszę bo zapomniałem - Qatar pomaga AS w walce z pasterzami kóz w Jemenie? To poza kasą tłumaczyło by jakoś ten kontrakt. W końcu trzeba jakoś spróbować powstrzymać te kozy.

 7. ekonomista

  Ciekawa cena 21,1 mld $/72 = 293 mln $, czyli około 1,2 mld PLN za sztukę!!!

  1. Extern

   Cena wyraźnie zaporowa, a mimo wszystko Katarczycy chcą ja zapłacić. Czyżby czuli się zagrożeni przez AS? Swoją drogą F15 to do dziś po F-22 chyba najlepszy myśliwiec na zachodzie.

  2. lo

   Kuwejt ma kupić 40 F/A18-E za ok 250mln USD za sztukę. Wszelkimi zakupy z bajerami wszelkimi. Ciekawe zatem jaka jest cena z pełnymi bajerami za F35 który kosztuje ok 100mld USD a rząd USA chce zejść z ceną do 80mln. Także jak coś mielibyśmy kupić to tylko 1 eskadra F16 używanych od USA do remontu i z dodatkami za ok 50 mln USD/szt i to pod warunkiem zakupu też odpowiednich dronów co są od lotnisk mniej zależne. Jedyna szansa na jakieś ruchy to Morawiecki, któremu UE pozwoli przekroczyć deficyt budżetowy do 0,5% PKB pod warunkiem przeznaczenia tego na obronę, ale i tak sądzę, że to ruch pozorowany z Naszej strony: chcemy-nie pozwalają nam. Takie dodatkowe 0,4% PKB przez 6 lat rządów PiS na uzbrojenie to ok 22 mld zł na dodatkowe zakupy jak 400 nowych BWP, eskadra używanych f16 z szkoleniem pilotów w PL, 2 satelity SAR by wejść do klubu, kilka dużych dornów i jeszcze z 6 mld zostanie by dokupić wiecej Homra i Narwi.

 8. WYEDUKOWANE USA

  Prędzej, prędzej byle przed 20 stycznia 2017 roku bo "nowy" prezydent ma inną wizję walki z islamskim terroryzmem niż Obama a którego jednym z głównych sponsorów jest właśnie Katar. PS. Ale z drugiej strony nawet prezydent Trump tym bardziej jako "były biznesmen" nie może nie docenić totalnego "wydojenia" przez USA następnego barana któremu samoloty (i całą resztę) sprzeda się w układzie "cena X (minimum) 4-5".

 9. sojer

  Realna wartość kontraktu to 8-9 mld USD, reszta to łapówki i haracz.

 10. krzysiek84

  Porównanie do Polski: to tak jakby województwo świętokrzyskie posiadało o 24 myśliwce więcej niż cała Polska. Nie wspominając o tym, że rząd w Kielcach posiadałby znacznie lepszy sprzęt...

  1. realista

   teraz juz wiesz dlaczego ropa jest droga i pomysleć że kiedys to była brytyjska kolonia

  2. ON

   Gorzej ... oni mają więcej myśliwców w tej chwili niż cała polska łącznie z Migami i Su... będą ich mieli 2x więcej średnio kilka razy bardziej nowoczesne (wiem mamy wspaniałe f-16) w sumie, a co więcej maja do nich uzbrojenie i za chwilę topowo przeszkolone załogi... jak już porównywać, to tak jakby Armia Republiki Radom uderzyła dwoma korpusami na Warszawę, a dwa pozostałe uderzyły by na Wielkopolskę i Małopolskę :) ... zatem jak będziemy mieli 80 MLD PLN do wydania - to Amerykanie na bank przypomną sobie, że jesteśmy ich świetnym sojusznikiem ... jak mamy 3-4 do wydania .. good, good - Who is't Macierewicz ?? :)

  3. Dudley

   Zauważ że PKB na os w Polsce to12,5 tys $ a Katar prawie 79 tys$

Reklama