Przemysł Zbrojeniowy

Kanadyjska artyleria z precyzyjną amunicją

Fot. MCpl Gerald Cormier, Third Canadian Division Public Affairs
Fot. MCpl Gerald Cormier, Third Canadian Division Public Affairs

System Precison Guidance Kit trafił do kanadyjskich żołnierzy z 1st Regiment Royal Canadian Horse Artillery. Zastosowanie PGK przyczynia się do zwiększenia precyzji rażenia w stosunku do wykorzystania niekierowanych pocisków artyleryjskich.

XM1156 Precision Guidance Kit to zestaw do konwersji klasycznych, odłamkowo-burzących pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm na systemy uzbrojenia kierowanego. Naprowadzanie odbywa się za pomocą układu GPS. Modyfikacja ma zgodnie z założeniami pozwalać na uzyskanie średniego błędu trafienia nie wyższego, niż 30 metrów zgodnie z założeniami US Army. Przedstawiciele producenta wskazują jednak, że w trakcie prób uzyskano jednak błąd trafienia mniejszy, niż 10 m.

System, produkcji amerykańskiego koncernu Orbital ATK, będzie w Kanadzie wykorzystywany z 37 lekkimi mobilnymi armatami M777C1. Został on już przetestowany w listopadzie w kanadyjskiej bazie Shilo. Jak podkreśla major Travis Maxwell, integracja przebiegła pozytywnie. System montowany jest z przodu klasycznych łusek artyleryjskich, w miejscu standardowego zapalnika. PGK wyposażony jest m.in. w zestaw do naprowadzania przy użyciu GPS i cztery powierzchnie sterowe umożliwiające korygowanie toru lotu pocisku. Jest to rozwiązanie analogiczne do zestawów JDAM, z powodzeniem stosowanych w bombach lotniczych.

Można stosować je na konwencjonalnej amunicji artyleryjskiej, jak np. amerykańskie pociski M549A1 i M795. Jednym z podstawowych założeń opracowania PGK było podwyższenie celności przy znacznie niższym koszcie, niż w wypadku zastosowania amunicji precyzyjnej budowanej od podstaw.

Systemy Precision Guidance Kit dla haubic kalibru 155 mm zostały rozmieszczone w Afganistanie i były używane w warunkach operacyjnych. Amerykanie wykorzystują je na haubicach samobieżnych M109A6 Paladin, jak i ciągnionych M777A2. Zostały również zakupione dla Australii. W Afganistanie wykorzystywano także zestawy dla pocisków moździerzowych 120 mm.

Amerykański Departament Obrony zawarł kontrakt na dostawę zestawów do konwersji pocisków artyleryjskich 155 mm na systemy uzbrojenia kierowanego typu XM1156 Precision Guidance Kit w marcu 2015 roku. Umowa obejmuje realizację dostaw zestawów XM1156 w okresie do marca 2018 roku - w tym również dostaw dla Kanady i Australii w ramach Foreign Military Sales. Jej wartość wynosi niemal 120 mln USD. Kanada ma przeznaczyć na ten cel około 20,91 mln USD.  Komentarze (4)

 1. atom

  155/120mm może i 122mm?, zastosowana masowo znacząco by potaniała, i taki powinien być kierunek pozyskiwania precyzyjnej ammo.

 2. Morgul

  z ilości w jakość by i u nas szło w tym kierunku

 3. Podbipięta

  A o opracowaniu amunicji kasetowej (co mamy opanowane) do haubic 155 mm nic nie słychać. A to moim zdaniem istotniejsze a i tańsze od wszelakich b. drogich kierowanek.

 4. dropik

  to najtansza amunicja kierowana do 155mm. nie jest może tak precyzyjna jak excalibur i nie lata tak daleko. taką powinnismy kupić. Cena poniżej 10000% za sztuke + normalny pocisk