Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kamery i aparaty Canona dla służb mundurowych

 • Fot. A. Hładij/Defence24.pl
  Fot. A. Hładij/Defence24.pl

Podczas targów MSPO 2015 w Kielcach firma Canon zaprezentowałą kilka produktów, które mogą zainteresować służby mundurowe. Można do nich zaliczyć m.in. kamerę ME20F-SH przystosowaną do pracy w ekstremalnych warunkach oświetleniowych albo kamerę XF200, która umożliwia filmowanie przez przyciemniane szyby oraz łatwe wykrywanie osób rozmawiających przez telefony komórkowe.  Warte uwagi są również teleobiektywy o wysokiej ogniskowej, które mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w pracy służb państwowych, ale także lotniczych spotterów. 

Podczas targów MSPO 2015 w Kielcach japońska firma Canon przedstawiła kilka produktów, które swoimi możliwościami mogą zainteresować służby mundurowe. Pierwszym z nich, który nie pojawił się jednak na Salonie w postaci rzeczywistego egzemplarza, była kamera ME20F-SH przystosowana do pracy w ekstremalnych warunkach oświetleniowych. Ten model oferuje wartość ISO aż do 4 mln (+75dB), co pozwala na filmowanie w kolorze nawet w bezksiężycową noc, a pełnoklatkową 2.26-megapikselowa matryca daje możliwość zapisu obrazu w jakości Full HD. Co istotne, sprzęt pracuje bez zastosowania światła podczerwonego, co bardzo utrudnia jego wykrycie.  Canon ME20F-SH może być sterowany zdalnie, a także zapewnia zdalny podgląd obrazu. Samą kamerę cechują natomiast niewielkie wymiary. Według przedstawicieli Canona unikatowe możliwości tego sprzętu wzbudziły już zainteresowanie polskich służb państwowych. Warto przy tym dodać, że produkt nie jest dostępny na cywilnym rynku i przy każdorazowej transakcji firma Canon negocjuje indywidualnie warunki sprzedaży. ME20F-SH sprzedawany jest więc przede wszystkim dla służb mundurowych oraz instytucji badawczych. Jednym z nielicznych cywilnych użytkowników tej kamery jest telewizja BBC, która używa jej do filmowania nocnego życia zwierząt.

Kolejnym sprzętem przeznaczonym do zastosowań specjalnych, jest kamera Canon XF200, która umożliwia filmowanie przez przyciemniane szyby. Kamera wyposażona jest w tym celu w zaawansowaną lampę podczerwieni i tryb filmowania w IR przydatny także w nocy. XF200 wzmacnia też wyraźnie światło wyświetlaczy telefonów komórkowych, co pozwala np. na łatwe identyfikowanie osób rozmawiających przez telefon w tłumie. Oprócz tego jej obiektyw posiada bardzo duży 20-krotny zoom optyczny, a sama kamera ma niewielkie rozmiary i kosztuje ok. 12 tys. złotych. W Kielcach firma pokazała specjalne stanowisko, gdzie na telewizorze można było zobaczyć podgląd z kamery filmującej przez przyciemnianą szybę, taką jaka stosowana jest w samochodach. 

Canon
Fot. A.Hładij/Defence24.pl

Sprzętem używanym przez służby mundurowe jest także niewielka i lekka kamera Canon XC10 z funkcją fotografowania, która nagrywa filmy w jakości Ultra HD 4K. Przydatną funkcją kamery jest możliwość łatwego wywoływania poszczególnych klatek w bardzo wysokiej rozdzielczości, co pozwala na identyfikowanie niezbędnych szczegółów filmu. Cena tej kamery to 8700 zł. 

Służby państwowe w różnych krajach korzystają także ze sprzętu fotograficznego Canona, m.in. teleobiektywów o wysokiej ogniskowej. Spośród obiektywów pokazanych w Kielcach największe powiększenie zapewniał Canon EF 600mm f/4L IS II USM. Taki obiektyw w połączeniu np. z aparatem Canon 5Ds/5Ds R z matrycą 50 Mpix może zapewnić imponujące możliwości fotografowania z dużej odległości i podglądu w wysokiej jakości nawet niewielkich detali zdjęcia. Warto przy tym dodać, że tego typu sprzęt może znaleźć się także w kręgu zainteresowań lotniczych spotterów. 

Czytaj więcej: Defence24.pl przygotowało kompleksową relację z salonu MSPO 2015.

Reklama

Komentarze (1)

 1. Geezer

  Canon zaprezentowal cywilny aparat o rozdzielczosci 250 mln pikseli, ktory jest w stanie sfotografowac z odleglosci 27 km. zadrukowana kartke papieru , ktoro nastepnie bedziesz mogl przeczytac.Nazywa sie APS-H CMOS.

  1. Bambo

   Gdzieś coś słyszałeś, ale nie do końca ? APS-H to rozmiar matrycy ok. 29x20mm (mnożnik ogniskowej w stosunku dla FF to 1.3). CMOS to technologia wykonania. Zaprezentowali samą matrycę.

Reklama