Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

JWK na ogniowym i taktycznym szkoleniu instruktorów SPWLąd

  • Graf. Leonardo
    Graf. Leonardo

Na poligonie w Biedrusku rozpoczęło się szkolenie instruktorów Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych z Poznania z żołnierzami Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Celem szkolenia było poszerzenie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności działania w warunkach bojowych, posługiwania się bronią oraz doskonalenie umiejętności organizacji i prowadzenia zajęć.

"Nie chcemy wyważać otwartych drzwi. To nie nasz cel ani metoda. Pokażemy wam rozwiązania, które zostały wypracowane przez lata doświadczeń. Od was będzie zależeć jak i czy z nich skorzystacie" – powiedział w trakcie rozpoczęcia kursu żołnierz JWK – ps. „Matka”.

Jak poinformował st. chor. Marcin Szubert, szkolenie prowadziło 12 komandosów w dwóch grupach tematycznych. Instruktorzy z SPWLąd podzieleni zostali zgodnie ze swoją specjalnością na grupę ogniową i grupę taktyczną. Zasadniczym celem szkolenia było poszerzenie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności działania w warunkach bojowych, posługiwania się bronią oraz doskonalenie umiejętności organizacji i prowadzenia zajęć.

Szkolenie odbyło się na poligonie w Biedrusku. Ogniowcy doskonalili celność z najrozmaitszych postaw strzeleckich i rozpatrując wiele sytuacji otwarcia ognia. Taktycy skupili się na działaniu w różnych sytuacjach kontaktu z przeciwnikiem, zabezpieczeniu rejonu, poruszaniu się, działaniu w zasadzce i kontakcie ogniowym oraz marszu.

"Profesjonalizm, perfekcyjna technika i wiedza – to cechuje żołnierzy z JWK, z którymi przyszło nam się szkolić. Tu nie ma nic z przypadku. Każdy ruch to lata doświadczeń. Pełen szacunek" – kierownik zespołu taktyki i rodzajów wojsk SPWLąd.

Doświadczenia zdobyte w trakcie kilkudniowego kursu z komandosami pozwolą instruktorom w świeży sposób spojrzeć na niektóre zagadnienia i aspekty szkoleniowe nauczania słuchaczy poznańskiej Szkoły Podoficerskiej.

"Wymiana doświadczeń, wypracowywanie rozwiązań szkoleniowych czy tak jak w przypadku szkolenia z żołnierzami JWK podpatrywanie najlepszych, to doskonałe sposoby na poszerzanie warsztatu każdego instruktora. Nie można stać w miejscu. To co było dobre kilka lat temu często dziś już jest anachronizmem na polu walki. Dlatego samodoskonalenie jest tak ważnym aspektem pracy instruktora. Szkolenia z najlepszymi na stałe wpisany jest w harmonogram funkcjonowania Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych" – podsumował szkolenie st. chor. sztab. Jacek Kaźmierczak, zastępca komendanta SPWLąd.

Reklama

Komentarze

    Reklama