Siły zbrojne

Javeliny dla Ukrainy i Gruzji

Fot. Sgt. 1st Class Ben Houtkooper 34th Red Bull Infantry Division, Wikipedia
Fot. Sgt. 1st Class Ben Houtkooper 34th Red Bull Infantry Division, Wikipedia

Zmiany w polityce USA wobec Rosji otwierają Gruzji i Ukrainie możliwość pozyskania przenośnych wyrzutni pocisków przeciwpancernych Javelin. Departamentu Stanu wydał pozytywną decyzję w sprawie sprzedaży władzom w Tbilisi rakiet i wyrzutni za 75 mln dolarów. Natomiast w ramach przedstawionej prezydentowi Trumpowi rekomendacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego również na Ukrainę mogą trafić pociski Javelin w ramach pakietu uzbrojenia wartego 47 mln dolarów.

Departament Stanu USA podjął decyzję o zatwierdzeniu sprzedaży Gruzji wyrzutni Javelin. W dokumencie opublikowanym na stronie agencji DSCA odpowiedzialnej za realizację programu Foreigh Military Sale czytamy, że Gruzja może otrzymać maksymalnie 410 pocisków Javelin oraz 72 wyrzutnie, 10 trenażerów do szkolenia podstawowego i 70 pocisków treningowych. Łączna wartość takiego kontraktu to maksymalnie 75 mln dolarów. Całkowita kwota zamówienia może być niższa, wydanie zgody przez Departament Stanu nie przesądza również realizacji transakcji. 

Decyzja przyczyni się do rozwoju polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, poprawiając bezpieczeństwo Gruzji. Dzięki systemowi Javelin Gruzja zwiększy swoje możliwości obronne.

Czytamy w uzasadnieniu decyzji DSCA

Czytaj też: Broń z USA dla Ukrainy? "Nacisk na Rosję"

Równocześnie pojawiła się informacja, na temat rekomendacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego dla prezydenta USA Donalda Trumpa, w której czytamy: "Rada Bezpieczeństwa Narodowego postanowiła podczas wtorkowego posiedzenia dać zielone światło dla grantu wysokości 47 mln dolarów dla rządu Ukrainy na zakup amerykańskiego uzbrojenia wojskowego, w tym rakiet przeciwpancernych Javelin."

Prezydent Trump już kilkukrotnie deklarował, że skłania się ku tego typu działaniom, aby przesłać „wyraźny sygnał” Moskwie. Jeśli zdecyduje się na zatwierdzenie tego typu pakietu pomocy dla Ukrainy, to zostanie uczyniona zdecydowana zmiana w dotychczasowej polityce wobec Rosji. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson i sekretarz obrony generał James Mattis już od czerwca przekonują do uzbrojenia Ukrainy w pociski przeciwpancerne i wsparcia w większym zakresie dostawami sprzętu. Izba Reprezentantów poparła projekt budżetu obronnego na 2018 rok, który przewiduje przeznaczenie Ukrainie wsparcia wysokości do 350 mln dolarów. Jak podkreślił w wywiadzie dla ABC News przedstawiciel Departamentu Stanu USA, tego typu kroki mają na celu powstrzymanie agresji ze strony prorosyjskich separatystów.

Czytaj też: Dworczyk: Javeliny brane pod uwagę dla WOT

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.