Reklama

Geopolityka

Japońska pomoc humanitarna dla Ukrainy

Fot. mfa.gov.ua
Fot. mfa.gov.ua

Japonia przekaże Ukrainie 4,2 mln dolarów pomocy humanitarnej w formie grantu pozaprojektowego na odbudowę infrastruktury obwodów donieckiego i ługańskiego. 

W poniedziałek 30 marca o godzinie 11:00 miało miejsce podpisanie umowy pomiędzy rządem Ukrainy i Japonii odnośnie przekazania dla Kijowa pomocy finansowej na zakup urządzeń i sprzętu dla szpitali, instytucji badawczych i odbudowy infrastruktury wschodnich obwodów. Przewidziana kwota to 500 mln jenów, tj. 4,2 mln dolarów.

Jak skomentował to podpisujący dokument ze strony ukraińskiej minister rozwoju regionalnego, budownictwa i gospodarki komunalnej Hennadij Zubko „te środki, które przekazuje nam obecnie rząd Japonii, to pomoc humanitarna, która będzie skierowana na rozliczenie towarów japońskich – pomocy medycznej, instrumentów, urządzeń, które pomogą naszym przedsiębiorstwom komunalnym zwiększyć swoją bazę materialno-techniczną, aby wykonywać działania związane z odnowieniem systemów socjalno-bytowych nie tylko obwodu donieckiego i ługańskiego, ale i charkowskiego, dniepropietrowskiego i zaporoskiego”.

Poza nim, Ukrainę reprezentował minister zdrowia Aleksandr Kwitaszwili. W imieniu rządu Japonii umowę podpisał ambasador tego państwa w Kijowie Shigeki Sumi. Podkreślił on, że w ostatnich latach Tokio przekazało dla Kijowa 1,84 mld dolarów. 20 stycznia 2015 natomiast oficjalnie zatwierdzona została pomoc dla Ukrainy na poziomie 2,9 mld USD. Chodzi tu m.in. o 1) pożyczki pomocowe (1,69 mld USD), 2) projekty grantowe (60 mln USD, w tym granty na projekty pomocowe czy kulturalne), 3) wsparcie finansowe (580 mln USD, w tym pożyczki i kredyty eksportowe oraz linie kredytowe i ubezpieczenia handlowe), 4) wsparcie rozwoju zielonej energii (dostarczanie japońskich pojazdów hybrydowych, modernizacji szkół i szpitali przez japońskie firmy – dokładnie w 374 budynkach administracji publicznej, a także wprowadzanie japońskich rozwiązań oszczędzania energii do kijowskiego metra), 5) pomoc związana z Czarnobylem i nieproliferacją (188 mln USD), 6) współpraca technologiczna (400 tys. USD).

Ukraiński rząd już wcześniej zapowiedział, że chce przekazać 300 mln hrywien, tj. ok. 11,5 mln dolarów dla administracji donieckiej i ługańskiej, dla realizacji najważniejszych projektów infrastrukturalnych i odbudowy domów.

W wojnie na Ukrainie od kwietnia zeszłego roku życie straciło ponad 6 tysięcy osób, a zgodnie z danymi ONZ, liczba wymuszonych przesiedleńców z regionów walk przekroczyła poziom 1,5 mln cywilów.

Reklama

Komentarze (6)

 1. kotlet

  Tak, tak. Przyjaciół można znaleźć tam gdzie najmniej się spodziewamy. Mimo ewidentnego zagrożenia Europę i USA stać tylko na drobne zabiegi tzw szkolenia... Jak Ukraina ma spostrzegać zachód? Świat powinien wesprzeć sprzętem a NATO postawić armię i stanowcze ultimatum...

 2. dirren

  Będą odbudowywać infrastrukturę pod rosyjskim zaborem? Bez sensu, niech rosja odbuduje.

 3. Podbipieta

  1.5 cywili. Ki czort......Jakaś nowa jednostka obrachunkowa......

  1. cino

   Troll czy co? Nie słyszałeś o 1,5 mln cywili ?

 4. matgrz

  jakim cudem 500mln jenów jest równe 4.2mln dolarów? ktoś sprawdzał kursy jena wobec dolara?

  1. qwerty

   Nie 4.2 tylko 4,2 To nie jest to samo.

 5. zxcv

  Ruscy zniszczyli a Ukraińcy z Japończykami odbudują. Świetny układ, Putin rozzuchwali się jeszcze bardziej

  1. xx

   co za ludzie....kazda pomoc obojetnie skad dla ukrainy jest hejtowana przez jakis trolii nawet jak madagaskar by wyslal pomoc ukrainie to by zaraz jakis trolle po netach hejtowały dla zasady

  2. orkan

   A ty już trzęsiesz galotami przed gniewem Putina?

 6. sad

  Dostaną jak się skończą działania wojenne.

Reklama