Japonia buduje pociski hipersoniczne

28 kwietnia 2020, 11:17
Japans-ATLA-Developing-Hypersonic-Anti-Ship-Missile-main
Fot. ATLA
Reklama

Japonia od 2019 roku realizuje program budowy własnej, przeciwokrętowej rakiety hipersonicznej. Jak na razie prace skupiają się głównie na systemie napędowym, natomiast kompletny system uzbrojenia ma być gotowy dopiero w latach trzydziestych.

Program budowy przeciwokrętowego pocisku hipersonicznego w Japonii jest realizowany od 2019 roku pod nadzorem japońskiej agencji do zakupów, technologii i logistyki ATLA (Acquisition, Technology & Logistics Agency). Nowa rakieta ma być zdolna nie tylko do atakowania nawodnych jednostek pływających, ale również do niszczenia celów lądowych.

Jak na razie wiadomo na pewno jedynie, że japoński hipersoniczny pocisk kierowany ma być napędzany przez układ napędowy DMSJ (Dual-Mode Scramjet) stanowiący połączenie silnika strumieniowego - ramjet z silnikiem strumieniowym z naddźwiękową komorą spalania - scramjet (Supersonic Combustion Ramjet).

Kontrakt na opracowanie prototypu tego napędu uzyskał japoński koncern MHI (Mitsubishi Heavy Industries), a w pracach uczestniczy dodatkowo Japońska Agencja Eksploracji Aerokosmicznej JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency). W ich wyniku ma powstać silnik, który pozwoli pociskowi na długotrwały lot z prędkością większą niż 5 Mach przy wykorzystaniu paliwa do silników odrzutowych.

Propozycja, by wykorzystać dwumodowy napęd DMSJ, wynika z samej zasady działania silnika scramjet. By on działał skutecznie w zakresach prędkości hiperdźwiękowych, konieczne jest bowiem jego przyspieszenie do prędkości większej niż 3 Mach. Można by do tego oczywiście zastosować rakietowy silnik przyspieszający, jednak to znacznie zwiększyłby długość i masę startową pocisku.

Dlatego zdecydowano się zastosować dwu-, a właściwie trzymodowy układ napędowy. Niewielki, startowy silnik rakietowy najpierw doprowadzałby pocisk do prędkości ponaddźwiękowej, następnie silnik strumieniowy przyśpieszałby do prędkości około 3 Mach, gdzie włączałby się już przelotowy silnik scramjet utrzymując prędkość powyżej 5 Mach.

Nowa rakieta ma manewrować na dużych wysokościach z prędkością hipersoniczną, co według Japończyków ma utrudnić przeciwnikowi jej przechwycenie. Pocisk ma bowiem lecieć zbyt wysoko dla systemów przeciwlotniczych krótkiego i średniego zasięgu (atmosferycznych) i zbyt nisko dla systemów pozatmosferycznych, a dodatkowo cięgle zmieniając kierunek utrudni określenie potencjalnego punktu ataku.

Przez większość lotu system będzie kierowany przez kombinację systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej. W fazie końcowej naprowadzanie ma przejąć specjalna głowica, która będzie zarówno radiolokacyjna, jak i optoelektroniczna. Taki ogólny zapis oznacza, że wymagania na docelowy system kierowania nie zostały jeszcze określone i jak na razie Japończycy skupiają się głównie na systemie napędowym.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Reklama
Człowiek
wtorek, 12 maja 2020, 19:27

Cieszę się że Japonia się rozwija.

Antoni
środa, 29 kwietnia 2020, 13:54

To i tak 20 lat za Rosją.

Lech z Poznania
środa, 29 kwietnia 2020, 20:51

Tak jak w motoryzacji! ruski samochód naprawia się meslem i młotkiem a japońce już od dawna robią auta na wodór i co jest lepsze ??? szczere pytanie.

czytelnik D24
środa, 29 kwietnia 2020, 19:52

W Rosji nigdy nie opracowano silnika strumieniowego.

Davien
piątek, 1 maja 2020, 02:32

Silniki strumieniowe opracowano jak najbardziej, np Oniks czy nawet Krug ich uzywają .

mistrzu
środa, 29 kwietnia 2020, 19:42

40

X
środa, 29 kwietnia 2020, 09:07

Oni i tak mają Godzillę w razie W, takim to dobrze...

laik, zupełny laik
wtorek, 28 kwietnia 2020, 20:45

Wszyscy sąsiedzi Chin wdrażają nowoczesne rakiety średniego zasięgu. Akcja - reakcja. Teraz jeszcze Korea Południowa powinna coś pokazać.

gandam
wtorek, 28 kwietnia 2020, 14:11

powinni zbudowac wielkiego robota. pociski sa dla slabych

snajper
wtorek, 28 kwietnia 2020, 13:51

To wszystko jest za późno, Rosja pokazała jak to się robi, wyprzedziła resztę o co-najmniej 10 lat pomijając Chiny.

Dawo
wtorek, 28 kwietnia 2020, 21:41

Co Rosja zrobiła? Rosja zrobiła Iskandera odpalanego z powierza, który o tak leci torem balistycznym. Tutaj chodzi o zupełnie co innego, to nie tylko prędkość mianuje broń do określenia hipersonicznej. Nie zapominaj przyjacielu, ze w Rosji za hipersoniki są uznawane nawet pociski ch-31.

FR technologiczne imperium
wtorek, 28 kwietnia 2020, 20:13

Przecież Rosja nie jest w stanie wyprodukować smartphona czy nowoczesnego telewizora a tu mówisz że technologicznie uciekła o 10 lat? Przecież kidżal to taki pocisk hipersoniczny jak z poloneza bolid formuły 1.

Paweł
wtorek, 28 kwietnia 2020, 19:11

Nie wierz bezkrytycznie we wszystko, co płynie z Kremla.Wielokrotnie rosyjskie-sowieckie przechwałki (np. MiG - 29 był promowany na początku lat 90-tych jako najlepszy myśliwiec świata sic!) nijak miały się do realnych możliwości ich przemysłu i wyprodukowanych przez ten przemysł wyrobów. Dziś takich przykładów też jest wiele...choćby kiepskie wyciszenie okrętów podwodnych względem ich amerykańskich odpowiedników czy mało udana "V generacja" myśliwców bez stealth Su-57. Być może w tej dziedzinie udało im się odskoczyć na "kilka kroków", gdyż Zachód, USA skupiał się dużo bardziej na lotnictwie czy marynarce, gdzie wcześniej,jak i teraz mocno góruje nad Rosją. Kwestią jednak czasu i środków jest, by to raczej problematyczne przodownictwo Rosji w tejże broni hipersonicznej zostało zniwelowane.

Davien
wtorek, 28 kwietnia 2020, 23:12

Zreszta chyba najgorzej to Rosja /ZSRS wyszła na własnej propagandzie w przypadku MiG-25vs F-15. Tak głosili wszem i wobec jaki to ten MiG jest niby super ze Amerykanei sie zawzieli i powaznie podciagneli mozliwosci i osiagi F-15. Tyle ze MiG okazał sie wydmuszką powstała do jednego celu a F-15 najlepszym mysliwcem swiata poza F-22 i F-35.

Davien
wtorek, 28 kwietnia 2020, 18:53

Jak na razie to Rosja pokazała pare makiet i zdjęc podretuszowanych amerykańskich X-51 i to wszystko:)

R
środa, 29 kwietnia 2020, 11:44

Jak na razie to twoi koledzy z Montany cos tam pokazali twierdzac, ze to Rosjanie poazali.

Davien
czwartek, 30 kwietnia 2020, 12:50

Rosjanie nic nie pokazali poza obrazkami przemalowanego X-51 i nazwali to cos 3M22 Cyrkon:) Przy Awangardzie nawet nei moga się zdecydowac ile to cos ma wazyc i jakie miec wymiary:) Gorszkow miał niby odpalic Cyrkona i co?? Ciisza w temacie, podobno cos tam wystrzelili ale co?? Czyzby znowu Oniksa R-ciu jak zwykle? Masz cos jeszcze do dodania?

H2O
środa, 29 kwietnia 2020, 15:37

Zamilknij, to wstydu sobie oszczędzisz. Jak na razie to Rosja zadeklarowała te pociski. Podobnie jak przedtem seryjne Su57, seryjną Armatę, seryjne Kurgance. Ale jak wszyscy, no może poza kolumną propagandową Kremla, wiedzą, że nic z zapowiedzi Rosji dotąd nie wynikło. A do negocjacji w sprawie redukcji zbrojeń hipersonicznych, to pchają się Ruscy, a nie Amerykanie. Ewidentne jest też, że tylko gruby strach przed USA mógł ich "zachęcić" do rezygnacji z tych, dających ponoć im t a k ą przewagę nad USA, hipersonikow. Zatem, daruj sobie te brednie, bo przeczysz nawet twoim mocodawcom z Kremla.

Keras
wtorek, 28 kwietnia 2020, 13:40

Turcja, Japonia i ... Polska. Takie mają być poonoć wschodzące potęgi XXI wieku. Zobaczymy

Wojciech
środa, 29 kwietnia 2020, 01:32

Kiedy przyjechał do Polski Xi Jinping jedyne co mogliśmy mu zaoferować to jabłka ale nawet jabłek nie potrafimy tak zapakować żeby dotarły świeże do Chin. Chińczycy kupują w Polsce mleko w proszku a jeszcze w latach 80-tych nasi rodzice budowali w Chinach fabryki i elektrownie.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 29 kwietnia 2020, 20:45

USA i UE też budowały w Chinach i po wielu latach Chiny już nie słyną z podróbek mają coś oryginalnego swojego, co rozłożyło niemal cały świat na łopatki!!! a to tylko takie ekstremum.

Ggvffffg
wtorek, 28 kwietnia 2020, 23:23

Ja raczej stawiam na Amerykę, Indie, Chiny.

SOWA
wtorek, 28 kwietnia 2020, 21:17

Turcja, Japonia budują przemysł i potencjał naukowo badawczy a w Polsce mamy jabłka i kiszoną kapustę. Szczytem technicznego rozwoju jest modernizacja T-72...

KAR
wtorek, 28 kwietnia 2020, 22:29

I drewniane palety... :)

martin
wtorek, 28 kwietnia 2020, 13:21

a my chcemy brac pozyczki od banksterow i kupowac przestazaly zlom

He he
środa, 29 kwietnia 2020, 15:42

Jak się ma za premiera bankstera, który ma "naturalne" ciągoty do kolegów "po fachu", to nie dziwne! Morawiecki dużo mówi, głośno zapowiada, a np. Urzędy Skarbowe robią "swoje" za jego plecami niszcząc polskie firmy. Bo nadal urzędnik skarbowy nie ponosi konsekwencji i nie zwraca sowitej premii "wypracowanej" przez wskazanie fałszywego "przestępcy skarbowego"!! A "skarbówka" dwoi się i troi, żeby wyłapywać przestępców VATowskich.

Tweets Defence24