Zbrojeniówka pod nadzorem Jacka Sasina [AKTUALIZACJA]

6 grudnia 2019, 10:30
Sasin_A
Fot. premier.gov.pl
Reklama

Ministerstwo Aktywów Państwowych przejmie od Ministerstwa Obrony Narodowej nadzór właścicielski nad większością państwowych spółek przemysłu zbrojeniowego, w tym PGZ.

AKTUALIZACJA 6.12.2019 17:23: Z opublikowanego w Dzienniku Ustaw 6 grudnia rozporządzenia wynika, że pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych trafią kluczowe spółki Skarbu Państwa - m.in banki, spółki energetyczne, kolejowe, zbrojeniowe. Chodzi m.in. o takie firmy jak: PGZ, PKN Orlen, PGNiG, PKP SA, PKP PLK, Tauron, Lotos, Energa, Enea, PGE, Centralny Port Komunikacyjny, GPW, Grupa Azoty czy KGHM. 

Pod nadzór nowo tworzonego resortu trafi między innymi Polska Grupa Zbrojeniowa, jak i przynajmniej niektóre należące do niej spółki. Wcześniej, od końca 2015 roku, były one nadzorowane przez resort obrony narodowej. Obok PGZ i jej spółek pod nadzór MAP trafią również - wcześniej nadzorowane przez MON - Polski Holding Obronny czy Exatel.

Ministrem aktywów państwowych jest Jacek Sasin. Rozporządzenie wchodzi w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia.

Tekst rozporządzenia dostępny jest pod tym linkiem.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 34
Reklama
MAZUR
piątek, 3 stycznia 2020, 18:23

Sasin jest OK, byle te zmiany przyniosły realne efekty, bo koszty zapewne sa, ale efektów od wielu lat w tej zapyziałej branży nie było. No z tym zgodzimy się.

GARNIANIE
poniedziałek, 16 grudnia 2019, 09:34

Oby nie było to zgarnąć a nie ogarnąć. To przy rozpiętość branż i etc może jedynie zakończyć się karuzelą i "błyskotliwymi" karierami. Jarek jednak nie kontroluje złodziei wokół siebie.

werte
wtorek, 10 grudnia 2019, 15:11

To jeszcze nic. Ponoć wróble ćwierkają że eks minister z MSW Zieliński ma dostać stanowisko w MON. To dopiero będzie nominacja na miarę naszych czasów.

kościouszko
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 21:55

To bardzo dobry kierunek, pod opieką Sasina wszystko rozkwitnie. Jest to wysokiej klasy specjalista który zdobył szlify na partyjnych korytarzach - jest sumienny, oddany i lojalny. Godny kontynuator drogi rozwoju zaprojektowanej przez Antoniego Maciarewicza. Chwała bohaterom.

Roman
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 13:07

Jakie to ma znaczenie? Rosja na naszych oczach wciela Białoruś a my nic nie robimy. Niby patriotyczny rząd a siedzi cicho. Będziemy mieć sąsiada Rosję 140 km od Warszawy a dodatkowo przenieśli dywizję pancerną prosto pod Rosyjską Artylerię rakietową. Przypadek? Dlaczego cisz o tym?

KrzysiekS
niedziela, 8 grudnia 2019, 15:51

Sam zamysł zebrania newralgicznych spółek pod nadzorem jest ok pytanie o realizację?

CdM
niedziela, 8 grudnia 2019, 23:36

Przecież newralgiczne spółki już były zebrane, to się nazywało ministerstwo skarbu państwa... wcale nie tak dawno temu. Ale to podobno było złe, porozdzielano je więc po ministerstwach... Ruch w interesie musi być.

bonar
niedziela, 8 grudnia 2019, 15:18

Bez specjalnego patriotowania powstały prywatne spółki lotnicze; budują całkiem niezłe drony; współpracują z Wojskiem i wszystko jest OK. Co to jest za soc absurd, żeby jakiś polityk o niejasnych umiejętnościach kierował przemysłem zbrojeniowym, energetyką, kolejnictwem i bóg wie czym jeszcze 38-milionowego Państwa, członka NATO i UE. To po prostu jest polityczny idiotyzm.

Kóma
niedziela, 8 grudnia 2019, 10:18

No i się zacznie w zbrojeniówce karuzela zmiany stanowisk, wielomilionowe odprawy dla zwalnianych, tak jak się dzieje w Lotos SA. To naprawdę TKM w czystej wersji !!!

say69mat
niedziela, 8 grudnia 2019, 01:15

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy w USA Departament Obrony, czyli DoD przejmuje polityczną i właścicielską kontrolę nad słynną triadą przemysłu obronnego GM/GD/GA ;))) Co się wówczas dzieje na Wall Street??? Następuje dramatyczna zmiana trendu i notowań, w efekcie ulica zamienia się z godziny na godzinę w Fall Street. Czyli mamy kryzys, a Prezydent USA musi tłumaczyć się przed obywatelami, jakim cudem pozwolił sobie na tego typu idiotyzm. A teraz wracamy nad Wisłę i patrzymy co się dzieje w temacie GPW, w momencie kiedy Ministerstwo ON przejmuje kontrolę właścicielską nad narodowym koncernem zbrojeniowym, czyli PGZ??? Otóż nic się nie dzieje ... giełda + społeczeństwo, bez mrugnięcia okiem przełyka kolejny idiotyzm rządzących.

CdM
niedziela, 8 grudnia 2019, 23:26

Amerykańskie koncerny zbrojeniowe są przedsiębiorstwami prywatnymi i spółkami giełdowymi. Ich przejęcie przez DoD to byłby jakiś kataklizm, czyste sf. PGZ zaś była, jest i będzie spółką w 100% państwową, kontrolowaną przez rząd, przez tego czy tamtego ministra (co za różnica). Więc co tu w ogóle porównywać? I co ma do tego giełda? No i hehe, jaka giełda, skoro PGZ nie jest notowana na żadnej? Ujmę to tak: zapewne, przy sporej determinacji pewnie udałoby się znaleźć mniej trafioną analogię, ale nie byłoby to łatwe...

wojak
wtorek, 17 grudnia 2019, 17:57

To posłużę się przykładem Izraela.Tam są firmy prywatne i pastwowe.Kiedyś podczas pobytu w Izraelu w jednej z firm (państwowej) doszło do zmiany szefa MON.Zapytałem kolegi izraelskiego ,czy nie będzie zmian na stanowiskach u nich.Odpowiedział krótko:To byłaby jego pierwsza i ostatnia decyzja.Politycy nie mają prawa mieszać się do tak czułego i ważnego businessu. Chyba jasne,że say69mat miał rację??

say69mat
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 23:13

Nie tyle zależało mi na uwypukleniu analogii ile na podkreśleniu różnic. Kreatywności oraz innowacyjność amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego jest efektem przyjętej metodologii zarządzania własnością. Oraz wieloletniej weryfikacji koncepcji w obszarze współpracy z DoD i jego ośrodkami badawczymi. Z kolei - w warunkach naszego kraju - mamy do czynienia z głęboką inercją w sferach innowacyjności i kreatywności, znajdującej odzwierciedlenie w jakości oferty skierowanej zarówno na rzecz Ministerstwa ON oraz ... rynku. Nie da się ukryć, że w Polsce metodologia zarządzania przemysłem zbrojeniowym czerpie garściami z czasów II RP. A nie by to najszczęśliwszy z patentów na budowanie instytucji przemysłu służącego realizacji koncepcji Obrony Narodowej. W odniesieniu do całkiem rzeczywistych zagrożeń.

joker
niedziela, 8 grudnia 2019, 00:55

To ta zbrojeniowka co ma Autosana co to autobusu nie potrafil dla wojska zbudowac?

Willgraf
sobota, 7 grudnia 2019, 10:46

Ci co nie potrafią zorganizować ruchu na schodach podczas wlasnej konwencji chca kierować spółkami....kolejne bizancjum i stołki zero kompetencji....żółw sam z siebie nie zacznie latać nawet jak dostanie nominację na sratek powietrzny

Danisz
sobota, 7 grudnia 2019, 10:24

4 lata temu zmieniali w jedną stronę, dziś w drugą - za każdym razem jest to wielki sukces, a po cichu kręci się karuzela stanowisk z gigantycznymi pensjami i zerową odpowiedzialnością

LMed
sobota, 7 grudnia 2019, 20:27

No właśnie to boli najbardziej.

krul
sobota, 7 grudnia 2019, 09:10

Czy pan Sasin jest jest ekspertem i ma doświadczenie w tych sprawach ? Czy za miesiąc może juz być ministrem kultury ?

Skitarii
środa, 18 grudnia 2019, 22:21

Oczywiście, potem zostanie ministrem sportu by na koniec być ministrem zdrowia. W każdej z tych ról będzie "doskonałym specjalistą".

N
sobota, 7 grudnia 2019, 08:37

Przygotowania do sprzedaży firm zbrojeniowych ,ruszyły z miejsca..

Dyktatorek
sobota, 7 grudnia 2019, 07:38

Takie przetasowania nic nie pomogą jeśli chodzi o efektywność... nie ma co się łudzić Taki Sasin człowiek renesansu ,który na wszystkim się zna ha ha ha ...ostatnie 4 lata rządów pokazały partactwo i amatorstwo owych ludzi przykładów można wymieniać wiele

Janek
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 01:29

Wszyscy tutaj krytykują tego ministra, nawet nie mając pojęcia co on potrafi. Z góry zakładacie, że będzie be? Nie znam gościa, ale może to właśnie on walnie pięścią i powie co to za przeciąganie realizacji w wojsku, co to za wydłużające się fazy analityczno-koncepcyjne? Może być tak i gdybać tak można albo gdybać jak Ci którzy z góry krytykują.

alex
wtorek, 24 grudnia 2019, 15:05

sądząc po zdolnościach organizacyjnych wycieczki smoleńskiej to nie ma pojęcia.

Wawiak
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 20:34

Nie wiem, może wykona, co Prezes zaleci, zamiast ustawiać "swoich" - i może dlatego, że to robi został wybrany. Pytanie, czy to będą dobre pomysły - nikt nie jest ekspertem od wszystkiego, nie ma też ludzi nieomylnych.

LMed
sobota, 7 grudnia 2019, 02:10

A jakieś doświadczenie to obywatel minister ma?

Navalis
piątek, 6 grudnia 2019, 12:59

Bardzo dobra wiadomość. W końcu odejdziemy od sowieckiego systemu łączenia nadzoru na SZ i jednocześnie nad przemysłem zbrojeniowym przez MON. Minister ON (szczególnie w naszych polskich warunkach) ma dwa sprzeczne zadania: (1) zapewnienie realnych zdolności SZ oraz (2) zapewnienie zamówień dla przemysłu obronnego. Zadanie 1 jest niezmiernie trudne, wymaga dużych kompetencji i systematyczności a efekty można osiągnąć dopiero w perspektywie kilku kadencji sejmu. Zadanie drugie jest łatwe - trzeba załatwić zamówienia, aby związkowcy siedzieli cicho a mafia przemysłowa mogła przerabiać pieniądze, dostarczając nie to co potrzebują SZ, ale to co nasz przemysł może sobie wyprodukować (albo zreperować), choćby znany w całym świecie ze swojej śmiercionośności zestaw Wróbelek II czy ultranowoczesne T-72. Ministrowie ON zawsze zajmują się zadaniem drugim, bo na potrzeby propagandowe zamówienie można załatwić w jeden dzień i ogłosić wielki sukces na konferencji prasowej. Ogólnie kierunek dobry, ale nie sądzę żeby minister Sasin zdawał sobie sprawę jak nadzorować przemysł zbrojeniowy tak, aby produkował tylko to, co potrzebują SZ.

skryba
wtorek, 17 grudnia 2019, 18:05

Navalis, nie masz pojęcia jak wyglądało to za komuny, pewnie jesteś młody.Przemysł zbrojeniowy podlegał MinPrzemysłu a eksport uzbrojenia Min Handlu Zagr.Oczywiście MON miał tam swoich przedstawicieli, ale ograniczyli się do kontroli terminów dostaw oraz zgodności z wymaganiami.Wojsko nie jest od organizowania produkcji.O tym nie wiedzieli ani PO ,ani PiS.A Macierewicz po prostu zniszczył zbrojeniówkę, organizując w MON nadzór nad produkcją.Dziś ogromny dług zbrojeniówki (między 6 a 7 mld pln) jest nie do spłacenia, bo przejedzony.

Marcx
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 01:28

" Dziś ogromny dług zbrojeniówki (między 6 a 7 mld pln) " ......mówisz A to powiedz B. Dług czyj wobec kogo. Podaj źródła . Swoją drogą takie 7mld to my winniśmy nosem wciągać w jednym budżecie MON. Pod warunkiem jego racjonalizacji. Komuś jaj brakuje i tyle. Ale to całkiem inna historia.

say69mat
wtorek, 10 grudnia 2019, 10:19

Spójrz na sprawę od strony sposobu zarządzania własnością. Czy w przypadku PGZ zysk ekonomiczny odgrywa kluczową rolkę dla funkcjonowania koncernu??? Czy też zasilanie z budżetu??? Tak więc jaki to system zarządzania własnością odwołuje się do budżetowego finansowania przemysłu??? Możeee ... socjalistyczny, we wszelkich jego odmianach, przypadkach, przedrostkach, prefixach i koniunkcjach??? Oraz obsadach personalnych ;)))

Gnom
sobota, 7 grudnia 2019, 13:09

Spójrz na inne kraje w Europie i USA. To powiązanie jest ścisłe, choć ukryte. Zatem nie tylko sojuz. Zazdroszczę też optymizmu co do kompetencji nowych władców. On ma tam rozdawać centralnie koryta dla wiernych prezesa, a nie ratować przemysł zbrojeniowy, czy jakikolwiek inny. Znów co 4-6 miesięcy nowy prezes, zarząd itd. Kompletny paraliż decyzyjny, upadek i oddanie za bezcen jankesom, by to ostatecznie udupili. Co im się przyda to zostanie , reszta do piachu. Zapomnijmy o jakichkolwiek polskich projektach, biurach projektowych albo programach badawczych, nowym uzbrojeniu czy wyposażeniu (nawet tym najprostszym). Ale życzę dalej takiego optymizmu, mając znikomą nadzieję że to ja nie mam racji.

robol
piątek, 6 grudnia 2019, 18:47

zgadzam się z Yaro. a po drugie ten nowy właściciel zbrojeniówki, gwarantuje nam tylko jedno. nie będzie lepiej jeśli chodzi o sprzęt dla armii. jak prześledzić historię partii obecnej władzy, przez ostatnie hen hen lata wstecz, to jedyne w czym są dobrzy, to w ilości odwoływanych przetargów. przez ostatnie 4 lata wdrażali, albo kończyli projekty poprzedników. i na koniec przypomnę, bo już wszyscy zapomnieli. gdzie są lepsze, tańsze i w większej ilości śmigłowce transportowe dla armii ? gdzie ?!

Paweł P.
piątek, 6 grudnia 2019, 14:37

Trzymam kciuki aby się udało to dobrze ogarnąć, z korzyścią dla społeczeństwa.

CdM
niedziela, 8 grudnia 2019, 23:32

Podobnie jak poprzednio, gdy ta sama ekipa robiła ruch dokładnie odwrotny, oczywiście również dla dobra Ojczyzny i Narodu. Kciuki jeszcze nie bolą?

Yaro
piątek, 6 grudnia 2019, 14:17

Człowieku przecież PGZ przeszedł pod nadzór MON dopiero po przejęciu władzy przez PiS. Więc jakie "w końcu odejdziemy..." skoro ta sytuacja trwa niecałe 4 lata?

Tweets Defence24