Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Izrael zrywa rozmowy z Niemcami na temat pełnomorskich patrolowców

Izrael przerwał negocjacje na temat zakupu okrętów patrolowych MEKO w niemieckim koncernie TKMS – fot. M.Dura
Izrael przerwał negocjacje na temat zakupu okrętów patrolowych MEKO w niemieckim koncernie TKMS – fot. M.Dura

Izrael postanowił wycofać się z rozmów dotyczących wspólnego budowania z Niemcami pełnomorskich okrętów patrolowych, prawdopodobnie po tym jak Berlin odmówił zapłacenia za część wartego ponad pół miliarda dolarów kontraktu. Izraelczykom nie udało się więc osiągnąć tego, co uzyskali podczas budowy okrętów podwodnych typu Dolphin.

Po dwóch latach negocjacji trzeba teraz zaczynać od początku – i to dosłownie. Izrael zamierza bowiem od nowa rozpocząć rozmowy z partnerami zagranicznymi na temat budowy pełnomorskich okrętów patrolowych. Zapytanie ofertowe ma zostać rozesłane już pod koniec sierpnia br.

Oficjalna przyczyna zerwania negocjacji z Niemcami nie jest znana. Nieoficjalnie mówi się o zbyt małych upustach cenowych, ale właściwych powodów nie ujawniła żadna ze stron. Mówi się tylko o wyraźnym zdenerwowaniu kanclerz Angeli Merkel po powiadomieniu jej o fiasku rozmów.

Izrael zrezygnował więc na razie z zakupu okrętów patrolowych OPV MEKO o wyporności 1400 ton. Miały one mu pozwolić na nadzór i ochronę platform wiertniczych i wydobywczych na złożach gazu znajdujących się w izraelskiej, wyłącznej strefie ekonomicznej.

Zdziwienie wszystkich jest tym większe, że kontrakt miał być realizowany przez koncern TKMS (ThyssenKrupp Marine Systems), który wcześnie sprzedał dla Izraela sześć okrętów podwodnych typu Dolphin w dużej części je opłacając (dwa z nich nie są jeszcze gotowe). W czterech oddzielnych umowach Izraelczycy wynegocjowali sfinansowanie przez rząd niemiecki budowy pierwszych dwóch okrętów, opłacenie połowy kosztów trzeciego i zmniejszenie ceny trzech następnych o około 30%. Tym razem taki manewr im się nie udał. Na razie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.