Reklama

Geopolityka

Izrael chce od Stanów Zjednoczonych wielomiliardowych pożyczek na nowoczesny sprzęt wojskowy

Mosze Ya'alon i Chuck Hagel- fot. ministerstwo obrony Izraela
Mosze Ya'alon i Chuck Hagel- fot. ministerstwo obrony Izraela

Ministerstwo obrony Izraela poprosiło rząd USA o udzielenie wielomiliardowych, niskooprocentowanych pożyczek pomostowych na realizację proponowanych przez Pentagon dostaw pakietów samolotów V-22 Osprey i F-15.Sekretarz obrony USA Chuck Hagel podczas swojej kwietniowej wizyty w Izraelu poinformował, że Waszyngton będzie udostępniać Izraelowi pakiety nowego zaawansowanego sprzętu wojskowego, który wzmocni jego potencjał obronny. Chodzi m.in. o  samoloty V-22 Osprey i F-15.

Zobacz także: Izrael sprzedaje systemy bojowe Pakistanowi i krajom arabskim

Spotkało się to z mieszanymi reakcjami izraelskiego ministerstwa obrony, które zwracało uwagę, na to że strona amerykańska dokonała takiej jednostronnej, publicznej deklaracji podczas, gdy nie rozpoczęły się jeszcze żadne rozmowy na temat kosztów, terminów płatności, czy harmonogramów dostaw.

Podczas czwartkowej wizyty w USA minister obrony Izraela Mosze Ya'alon poruszył ten problem na spotkaniu z przywódcami żydowskiej diaspory na Kapitalu. W piątek natomiast akcentował go podczas spotkania z sekretarzem obrony USA Chuckiem Hagelem.

Przeczytaj również: Armia izraelska dyscyplinuje kobiety w mundurach – za rozbierane zdjęcia na Facebooku

Media podkreślają, że do porozumienia dojdzie prawdopodobnie jeszcze tego lata.

(PAM)
Reklama

Komentarze

    Reklama