Reklama

Geopolityka

Izrael bliżej zakupu zmiennopłatów Osprey

CV-22 Osprey - fot. US Navy
CV-22 Osprey - fot. US Navy

Izrael złożył w USA oficjalną prośbę o sprzedaż w trybie pilnym 6 zmiennopłatów Boeing V-22B Osprey. Stosowne dokumenty trafiły już do Kongresu. Wartość kontraktu oszacowano na 1,13 mld dolarów, a w jego wyniku Izrael stanie się pierwszym po USA użytkownikiem zmiennopłatów tego typu.   

Wraz z 6 maszynami izraelskie siły zbrojne chcą też pozyskać system planowania misji, systemy nawigacyjne, pakiet szkoleniowy i eksploatacyjny oraz 16 zapasowych silników i 36 gogli noktowizyjnych AN/AVS-9.

Izraelskie V22B Osprey mają też być wyposażone w radary, układy szyfrowanej łączności, systemy ostrzegające przed opromieniowaniem przez radar i odpaleniem pocisków rakietowych, oraz wyrzutnie flar i dipoli. 

W izraelskich siłach zbrojnych Ospreye mają być wykorzystywane przede wszystkim do operacji specjalnych i zadań ratowniczych. Zostaną dostarczone w ciągu najbliższych 2 lat i prawdopodobnie będą to maszyny przeznaczone pierwotnie dla US Marines. 

Decyzja o sprzedaży tej wyjątkowej technologii do Izraela zapadła jeszcze jesienią zeszłego roku. Deklarację w tej sprawie wygłosił 31 października 2013 roku sam Sekretarz Obrony, Chuck Hagel.

 

Reklama

Komentarze (1)

 1. stev

  jak zwykle kupią za pożyczki od USA które po kilku latach są umarzane. Znaleźli sobie dojną krowę. Ludzie w USA są juz tak otumanieni że już nawet nie reagują

  1. Podpułkownik Wareda

   Spokojnie, nie podniecaj się. To nie Twoja sprawa, nie jesteś podatnikiem amerykańskim! Zapewniam Ciebie, wściekły, że podatnicy amerykańscy doskonale wiedzą, na co wydawane są ich pieniądze. Czy masz jakiś problem? Zajmij się swoimi sprawami. Przy okazji informuję Cię, że nie tylko Izrael otrzymuje pomoc wojskową od USA. Inne kraje również, w tym kraje muzułmańskie. Dlatego też, Twoje pieniactwo, nie ma najmniejszego sensu.

  2. jemish

   masz rację stev, obywatele USA obudzą się z ręką w nocniku.

Reklama