Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

IU zaaprobował pistolet PR-15 Ragun. "Wkrótce trafi do Sił Zbrojnych RP"

Fot. Rafał Surdacki/Defence24.pl
Fot. Rafał Surdacki/Defence24.pl

Pistolety PR-15 Ragun wyprodukowane przez Fabrykę Broni „Łucznik” z Radomia pomyślnie przeszły badania kwalifikacyjne. Broń ma niedługo trafić na wyposażenie Wojska Polskiego.

16 listopada 2017 roku Szef Inspektoratu Uzbrojenia płk Dariusz Pluta podpisał orzeczenie końcowe z badań kwalifikacyjnych pistoletu PR-15 Ragun, produkowanego przez Fabrykę Broni "Łucznik". O tym fakcie poinformował producent na swoim oficjalnym koncie na serwisie Facebook. Informację potwierdził również Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Podpisano orzeczenia końcowe badań kwalif. pistolet PR15 Ragun Niedługo wejdzie na wyposażenie Sił Zbrojnych RP!

Michał Dworczyk, sekretarz stanu w MON

Pistolet samopowtarzalny PR-15 Ragun kal. 9 x 19 mm jest bronią osobistą, przeznaczoną dla wojska, służb policyjnych, służb więziennictwa, straży granicznej, służb ochrony mienia i innych. Służy do walki i samoobrony na krótkich odległościach (do ok. 50 m).  Jest bronią o ruchomej lufie i zamku ryglowanym, działającą na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, ryglowanej w oknie wyrzutowym zamka, poprzez jej przekoszenie.

Czytaj też: Polski karabin dla armii. Modułowy MSBS

Ragun po raz pierwszy został oficjalnie zaprezentowany 1 lipca 2014 roku podczas otwarcia nowej siedziby Fabryki Broni "Łucznik" w Radomiu. Od tego momentu rozpoczęły się badania i testy nowego pistoletu. W lutym 2016 roku broń otrzymała certyfikat zgodności z wojskowymi Założeniami Taktyczno-Technicznymi na pistolet samopowtarzalny z 5 czerwca 2014 r. Zaś w kwietniu 2017 roku MON poinformował, że pistolety PR-15 trafiły do 3. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. Jednak MON zaznaczał wtedy, że próby prowadzone w WOT mają charakter „testów poznawczych” sprzętu i nie mają charakteru „testów sprzętu wojskowego” dokonywanych w celu weryfikacji parametrów taktyczno-technicznych na etapie ich odbioru. Bartłomiej Kownacki podkreślał w sierpniu br., że "testy broni zostaną przeprowadzone przez żołnierzy zawodowych, posiadających duże doświadczenie, głównie żołnierzy pionów szkolenia jednostek wojskowych".

Czytaj także: Terytorialsi przetestują karabinki MSBS i pistolety Ragun

Źródłem finansowania pozyskania pistoletów PR-15 Ragun będzie budżet przeznaczony na realizację Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022. Przy czym MON szacuje, że w latach 2018-2019 na zakup dodatkowych karabinków oraz pistoletów wojskowych dla WOT zostanie przeznaczonych ponad 43 tys. zł.

Reklama

Komentarze (13)

 1. Funkcjonariusz

  Czekamy na tę broń. Czas zutylizować dziesiątki tysięcy P-99, będących na wyposażeniu Policji, SOK, SG, które są równie niebezpieczne zarówno dla napastnika, jak i dla strzelca. Osobiście wole używać archaicznego P-83 niż tandetnego i niebezpiecznego P-99.

  1. MDx

   P-99 to dobra konstrukcja. A że nie można z nich ćwiczyć strzelająć na sucho. To już inna sprawa. Powinni beknać ludzie planujący ćwieczenia. Nawet mające świetną opinię CZ75 mają z tym problem i po kilkuset suchych strzałach łamie im się pin. A u nas przyznawali że z niektórych P99 na wyposażeniu sztrzelnic oddawano tysiące strałow na sucho.

  2. Qba

   Nawet nie mają zamiaru zastępować nim P-99

  3. m

   W P99 główne wady to stwierdzona w ekspertyzach CLK KGP mała wytrzymałość czoła zamka (egzemplarze z wypadków w policji miały je wyrwane w obrębie otworu iglicznego - przyczyna pośrednio łatwa do zdiagnozowania), oraz oddawanie pierwszego strzału po przeładowaniu w trybie Anti-Stress, ktore jest opcją z gatunku "over engeneering". P99 2 wzoru (nowy szkielet i zamek, zdublowane obustronnie manipulatory) to już wzór ergonomii, choć długie dźwigienki zwalniacza magazynka są dość giętkie i nie dorównują łopatkom w H&K P30 i HK45. Gdyby jeszcze model dla was miał spust semiDAO (wersja QA) i poligonalną lufę, to byłby bliski ideału. Gdybym miał do wyboru G17 lub G19 i P99 2 wzoru, wziąłbym P99. To dobry pistolet, świetnie leży, ma dobre przyrządy, wygodnie się operuje spustem (QA), bardziej zaawansowany od Glocka. P-83 to smutek :) Używałem tej broni służbowo i to wielu egzemplarzy: odrębny temat, ale generalnie lipa na maksa, choć dość celna.

 2. Bartek

  Na targach w Kielcach miałem go w łapkach. I to jest broń, którą kupie (jak doczekam sprzedaży detalicznej). Leżała w mojej ręce jak by z niej wyrosła. Żaden szmelcowaty glock mi nie pasuje (przereklamowany szajs), P99 już lepiej ale to też nie to co PR-15. Pytanie czy i kiedy wejdzie do sprzedaży.

  1. CB

   Jak się słyszy oceny typu "szmelc" i "szajs", to od razu też wiadomo z jakiego typu "fachowcem" ma się do czynienia... Żaden prawdziwy ekspert czy żołnierz np. jednostki specjalnej nie określi tak broni, bo to jego narzędzie pracy.

  2. Yhm

   Glocka nie trzeba reklamować. Leżeć to może dywanik w łazience. Pistolet powinien mieć jak najniższy poziom lufy względem ręki jak to ma miejsce w w/w Glocku ale praktycznie we wszystkich nowoczesnych pistoletach. A to to coś tu co to ma być? Ta konstrukcja to lata 80 ubiegłego wieku. Już nie mówie że ma mieć łatwo wymienne szkielety, co dziś też wchodzi jako norma, ale z tym czymś od razu do muzeum. Chyba że to ma być do noszenia, leżenia, a nie strzelania. To trzeba było wziąść glocka 26 i tyle.

  3. Bartek

   Nie jestem specjalsem, czy innym operatorem mającym dostęp do każdego rodzaju broni. Tak w celach rekreacyjnych 2-3 razy w miesiącu przepuszczam około 100 pocisków różnego kalibru na strzelnicy i mając w ręce Maga, p99, glocka, (ograniczę się do trzech w tej wypowiedzi) to w moim przekonaniu kolejność jaką bym ustawił to właśnie taka. To są moje odczucia i wasze pogardliwe komentarze tego nie zmienią. Nie lubię strzelać z glocka. Swoją drogą konstrukcji też już wiekowej, którą wdrożono do wojska Austrii w 82r, jako P-80. Także jak by nie patrzeć też jest z lat 80-ych.

 3. jat

  Cena Raguna to mniej niż 2000 zł!

  1. Qba

   FB podaje 4000 zł.

 4. PEwny

  Świetna informacja. Marzę o tym pistolecie juz od roku. Czekam tylko na sprzedaż na rynek cywilny. Tak trzymać.

  1. Max Mad

   Oj to sobie pomarzysz dalej, coś nie kwapią się do tego by mocniej na rynek cywilny wejść i skupiają się na zamówieniach rządowych.

 5. seba

  Duńczycy właśnie rozpoczęli testy wojskowe na nową broń precyzyjną oraz nowy pistolet dla wojska. Szkoda że RAGUN odpada na starcie.

 6. aha

  Jeśli niedługo to znając nasze realia P-83 będzie jeszcze królował jakieś 20 lat.

 7. Kowalskiadam154

  Co to za nazwa Ragun?

  1. Max Mad

   Podobno jest to połączone słowa Radom i Gun. Tak by na rynku zagranicznym miało to dobrą i łatwą do wymówienia nazwę.

  2. xyz

   Skrót od "Radom Gun"

  3. MadMax

   Gun z Radomia. Lepsze były te od metali. Tylko mieć nadzieję, że to handlowa i w WP dostanie inną.

 8. say69mat

  @def24.pl: IU zaaprobował pistolet PR-15 Ragun. "Wkrótce trafi do Sił Zbrojnych RP" say69mat: Na uzbrojenie wszystkich żołnierzy jednostek bojowych???

  1. Qba

   Nie dla wszystkich, ma tylko zastąpić P-64 i P-83

 9. 9x19

  Ile będzie kosztował jeden taki pistolet? Mam nadzieję że nie 3000 bo za tą kwotę można kupić bardzo dobre i sprawdzone pistolety. Kiepsko że ta broń będzie miała aluminiowy szkielet... mogliby pomyśleć nad dopasowaniem chwytu do ręki jak to ma miejsce np w glocku lub HK. skoro zrobili wersję na 9x19 to mogli pójść za ciosem i zrobić wersję na nabój 45acp.

  1. m

   Jasne, duraluminium to już przeżytek w przypadku szkieletów do broni krótkiej: polimer do zastosowań służbowych / bojowych i stal do sportu - inaczej pojawią się problemy tj. z MAG-98. Kaliber .45 ACP to ciekawa koncepcja, najpierw jednak mógłby się pojawić model z bezpiecznikiem nastawnym w miejsce decockera i szkieletem ze stali. Sądzę, że taki Ragun mógłby stanowić konkurencję do CZ Shadow.o ile byłby w rozsądnej cenie (2,5 tyś).

  2. Qba

   4000 zł.

 10. nick

  czy nie lepszy byłby kaliber 5,7 słynne five -seven ? przebijalnośc ma większa od dziewiątki a duzo mniejszy odrzut

  1. Moer

   Unifikacja a zysk z 5,7 raczej marginalny.

  2. mobile4you

   W pistolecie i w PM-ie wojskowym moc obalająca jest ważniejsza od przebijalności! Tym bardziej, że nie można stosować rozwiązań grzybkujących jak w cywilu.

  3. Podbipięta

   Ale nie znormalizowany w NATO.

 11. piosza

  czy to ważna potrzeba nowe pistolety ???

  1. 123

   ważna, bo obecne WISTy nadają się jedynie do rzucania w przeciwnika

  2. zawodowy

   ... oczywiście że ważna ! Strzelałeś kolego z p-83? Ten pistolet musi być wymieniony!

  3. 9x19

   Teraz mają szajs który potrafi strzelić ci elementem iglicy w oko (p99) lub tnie się (wist).

 12. piosza

  ponad 43 tys zł ?????? to dla 1 drużyny chyba ???

  1. say69mat

   Limited edition, wyłącznie dla kolekcjonerów i przyjaciół. Bo ... żołnierze mogli by się pokaleczyć. Ponadto każdy żołnierz - na dobrą sprawę - może we własnym zakresie zaopatrzyć się w broń krótką, dowolnego producenta. Niekoniecznie czekając na decyzję odpowiedniej instytucji Ministerstwa ON.

 13. CB

  "Przy czym MON szacuje, że w latach 2018-2019 na zakup dodatkowych karabinków oraz pistoletów wojskowych dla WOT zostanie przeznaczonych ponad 43 tys. zł." - na pewno 43 tysiące? To wystarczy na dodatkowy zakup kilku/kilkunastu sztuk. Ciekawe zatem ile planują ogólnie z tego PMTSZ RP na lata 2017-2022.

Reklama