Iskandery ćwiczą w Obwodzie Kaliningradzkim

15 lipca 2019, 12:26
Iskandery
Wyrzutnia systemu 9K720 Iskander-M. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Reklama

W Obwodzie Kaliningradzkim przeprowadzono szkolenie załóg operacyjno-taktycznego systemu rakietowego Iskander.

Jak informuje portal programu informacyjnego "Wiesti Kaliningrad" telewizji GTRK "Kaliningrad", dziennikarze tego programu uzyskali możliwość bliższego przyjrzenia się i udokumentowania pracy jednego z systemów rakietowych 9K720 Iskander-M. Na załączonym w reportażu materiale wideo widać na początku dwa pojazdy dowódczo-sztabowe oparte na samochodach ciężarowych Ural-4320 (według oficjalnych informacji rolę tą pełnią pojazdy oparte na podwoziu KamAZa-4310).

Następnie można zobaczyć bardzo dobrze wizualnie zamaskowane samobieżne wyrzutnie z wykorzystaniem dużej ilości okolicznej roślinności takich jak mniejsze drzewka i gałęzie. Następnie na rozkaz dowódcy baterii załogi obu zamaskowanych pojazdów wychodzą z ukrycia i błyskawicznie zdejmują z niego maskowanie, po czym zajmują swoje stanowiska i ruszają na wyznaczone pozycje ogniowe. Po dotarciu na miejsce następuje rozłożenie wyrzutni w pozycji bojowej.

Reporterzy podkreślają szczególne zabezpieczenia miejsca bojowej dyslokacji wyrzutni przez co najmniej jeden kordon ochrony, którego obstawa przepuszcza w rejon wyrzutni jedynie osoby znające specjalne hasło, co dotyczy także oficerów w tym dowódcy baterii, co widać na nagraniu. Rosyjscy dziennikarze przeprowadzili wywiad z kierowcą-mechanikiem samobieżnej wyrzutni systemu Iskander, który podkreśla dzielność terenową, szybkość i zwrotność tego systemu. Na koniec reportażu wywiadu udzielił dowódcą jednego z dywizjonów 152 Gwardyjskiej Brygady Rakietowej z Czerniachowska podporządkowanego Flocie Bałtyckiej Zachodniego Okręgu Wojskowego, który podkreślił znaczenie zgrania załóg wyrzutni i ich ciągłego szkolenia i doskonalenia.

Obecnie Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej dysponują 10 brygadami rakietowym wyposażonymi w samobieżne wyrzutnie taktycznych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu 9K720 Iskander-M. Od początku 2018 roku 152 Gwardyjska Brygada Rakietowa z Czerniachowska w Obwodzie Kaliningradzkim jest uzbrojona w ten system rakietowy, uzbrojony m.in. w pociski balistyczne 9M723, którego zasięg wynosi do 500-700 km. Przynajmniej część wyrzutni Iskander jest też dostosowana do odpalania rakiet manewrujących, w tym typu 9M729, o zasięgu ponad 2000 km. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 50
Reklama
Szach mat w jednym ruchu.
niedziela, 21 lipca 2019, 12:26

Nie sposób rozmawiać z kimś kto sądzi ,że to nato jest agresorem!!! Nie sposób polemizować z kimś kto publicznie neguje agresję rosyjską ,wobec innych państe w Europie!!Zastanawiam się jaką inteligencję i kompetencje trzeba mieć żeby publicznie mówić,że to nie rosja okupuje krym i donbas?? Poraża mnie wasz intelekt i wiedza!! Wszystkie wasze komentarze tak łatwo gloryfikujace rosję putina świadczą o kompletnym z pacyfikowaniu umiejętności samodzielnego myślenia?? O to czym jest system totalitarny w połączeniu z propagandą i legendarną głupotą ludzką? Bez odbioru!!

Buba
środa, 17 lipca 2019, 22:36

Jazgot poraża ale będę szczery miód malina!! Tak trzymać nic mnie tak nie cieszy!! Jeśli pozwolicie odniosę się do kilku spraw poruszonych przez was. 4 biliony długu skąd oni was biorą? Nato agresorem dobre to nato straszy Szwecję ,Danię Finlandię,to nato stosuje broń chemiczną,to nato ćwiczy atak jądrowy na Warszawę, to nato okupuje Gruzję i Ukrainę skąd oni was biorą? Skoro przekop mierzeji jest bezsensu to skąd u was tyle agresji w tym temacie ??? Przejmujecie się tym to my zapłacimy za wszystko!! Śmieszą mnie rady- myślenie samodzielne -cały czas smieję się z tego. Rada od kogoś kto mieszka w kraju w którym od wieków władza karze za myślenie samodzielne!! W kraju w którym władza ma monopol na myślenie. Bo ludzie już dawno przestali samodzielnie myśleć!!!

i tyle....
czwartek, 18 lipca 2019, 14:54

Gdzie widzisz ta agresję ??? Ludzie wypowiadają się krytycznie wobec "prawdy objawionej" prezentowanej w masmediach. Demokracja polega na tym, że można mieć zdanie inne niż obecnie rządzący. Kto okupuje Gruzję ?? Nikt. Ukraina ? wojna domowa i tyle. Tak przekop mierzei wiślanej według części Polaków jest całkowitą bzdurą i swoja opinie w tej kwestii tak samo jak zwolennicy mogą prezentować. Oczywiście, ze NATO było/jest agresorem taka jest historia, tego się nie zmieni. Państwa także poprzez siły zbrojne realizują swoja politykę vide USA itd.. Człowieku masz zapędy dyktatorskie, opanuj się. Po to są takie fora, żeby można się było wypowiadać. Musisz zrozumieć ze Polska to nie Korea my mamy różne zdanie.;

Happy Buba
wtorek, 16 lipca 2019, 13:57

Widzę zabolało! W porównaniu do rosji to już jesteśmy krajem dobrobytu!!! Mierzeja Wiślana to sami przedstawiciele władz z kaliningradu ,ale nie tylko podkreślają ,że to narusza ich interesy? I odbije się czkawką kaliningradowi!

Rosjanin z Kaliningradu
wtorek, 16 lipca 2019, 16:20

Gdybym chciał żeby Polacy wywalili na jakąś bzdurną inwestycję miliardy złotych, zamiast przeznaczyć te pieniądze na rozwój armii, to też bym protestował przeciwko przekopaniu Mierzei. Bo znam naturę Polaków i wiem, że uzasadniali by tę idiotyczną inwestycję ... moim sprzeciwem :)

Kiedy Rosja będzie normalna?
czwartek, 18 lipca 2019, 15:25

Gdyby Rosja była normalna, to nie byłoby sankcji, Polska kupowałaby gaz od Rosji przez następne 100 lat. I nie kupowała F35 czy Patriotów bo i byłyby zbędne. Handel z Rosją kwitłby na wszystkie strony ku obopólnej radości. A tak Rosja buduje coraz więcej rakiet i czołgów, ma coraz więcej bezdomnych na ulicach, dziurawe drogi gdy taka Polska buduje autostrady, domy, aquaparki. Wypłaca grubą kasę obywatelom. A Rosja wysyła poborowych do Donbasu. Skąd wracają w "drewnianych jesionkach" do płaczących matek. Ot różnica między Polską a Rosją. My przekopujemy sobie Mierzeję, a oni instalują rakiety.

Sailor
wtorek, 16 lipca 2019, 11:34

Rosjanie ćwiczyli atak na Polskę. Niestety nie mamy na chwilę obecną stosownych środków na adekwatną odpowiedź. Możemy co najwyżej ostrzelać ich cholernie drogimi pociskami JASM i NSM, a powinniśmy mieć w rejonie środki, które pozwolą na "zaoranie" rejonu królewieckiego.

Matros
środa, 17 lipca 2019, 12:24

Jest to wymowny przykład wielce nieodpowiedzialnego rozważania ataku na Obwód Kaliningradzki. Proponuję przynajmniej spróbować dopuścić do swojej świadomości myśl o tym, czym dla agresora zakończyłaby się próba takiego "zaorania". Atak na terytorium mocarstwa atomowego spowodowałby ripostę o skali trudnej do wyobrażenia, ale niestety wymaga to posiadania zdolności samodzielnego myślenia....

Davien
środa, 17 lipca 2019, 22:30

Matros, w trakcie wojny juz tak jest ze sie atakuje terytorium przeciwnika wiec daruj sobie manipulację bo uzycie przez Rosje broni jądrowej oznacza taka odpowiedż że będziemy mieli na jej miejscu radioaktywny parking. Wiec naprawde włacz myslenie zamiast gotowce pzrepisywac.

Montek
wtorek, 16 lipca 2019, 10:27

Silna Rosja to bezpieczny świat.

Tadeusz
wtorek, 16 lipca 2019, 12:30

Jak ruszy Nord Stream, pojawi się więcej środków na zbrojenia z Rosji za niemieckie pieniądze.

Sailor
wtorek, 16 lipca 2019, 11:30

Czyli ćwiczyli atak na Polskę.

Matros
środa, 17 lipca 2019, 12:02

Czyli ćwiczyli uderzenia rakietowe na wojska NATO w przypadku ataku na Obwód Kaliningradzki.

Davien
środa, 17 lipca 2019, 22:31

matros, tyle ze nikt nie ma zamiaru atakować Rosji, to rosja rzuca sie jak pijany bandyta z bejsbollem i w końcu sie doigra.

Zbigniew
wtorek, 16 lipca 2019, 10:21

Takie rosyjskie publikacje mają wzbudzić nasz strach przed ich atakiem na nasze miasta i centra, pierwszą odpowiedzią powinno być uświadomienie rodzinom rosyjskich wojaków że konflikt zniesie ten ich Kaliningrad, wraz z nimi z powierzchni ziemi. Wianek Krabów powinien już ich teren otaczać.

GAl anonim
wtorek, 16 lipca 2019, 15:15

Zbigniew a jaki zasięg ognia ma Krab? Chyba, że myślisz o wejściu na teren Obwodu?

Ja
wtorek, 16 lipca 2019, 11:37

Do tego Himarsy i Langusty i po nich

Ja
wtorek, 16 lipca 2019, 08:35

Najlepsze jest to że przeciętny ruski jara się tym przed telewizorem. Do Wańki nie dociera jedynie z telewizora informacja że odpalenie z Kaliningradu rakiet poskutkuje odpowiedzią , której Wańka może nie przeżyć.....

MiP
wtorek, 16 lipca 2019, 08:14

A my w odpowiedzi wyprowadzimy w pole Langusty z rakietami o zasięgu całych 20 km.Niech ruskie patrzą że my też mamy :)

zabawne
poniedziałek, 15 lipca 2019, 21:33

my od nich kupujemy ropę, gaz i węgiel, a oni ćwiczą atak atomowy na nasze miasta

say69mat
wtorek, 16 lipca 2019, 10:37

Mają dla nas rzeczywistość opisaną mianem geopolitycznych nożyc. Czyli uzależnienia od surowców energetycznych oraz zagrożenia anihilacją poprzez atak z wykorzystaniem taktycznej v/s strategicznej broni nuklearnej.

dim
wtorek, 16 lipca 2019, 07:37

@Zabawne. Czyli masz tu dowód, że są trwale głupi. Ale przez to także trwale bardzo niebezpieczni. To tak samo jak Polska trwale niedozbrojona, niezdolna do skutecznej obrony. Co też nie świadczy o inteligencji narodu, w tej kwestii.

Extern
wtorek, 16 lipca 2019, 16:31

Ale to tak nam odwaliło dopiero w ostatnim 20stoleciu, wcześniej zawsze się bardzo realnie szykowaliśmy do walki z nimi nawet bardziej niż z Niemcami.

Arek
poniedziałek, 15 lipca 2019, 18:27

Ciekawe co na to niemcy i litwini chyba ze niemcy zaplaca za :(tylko komu i ile ?ale przepuscic zaopatrzenie do pl to bedzie wielki klopot moralny dla nich .

Ustawiator
wtorek, 16 lipca 2019, 06:35

Rosjanie twstowali Kalibry w Syrii CEP 89m .Chociaż namiary potwierdzone przez SU34.Niesoloty i nie wybuchy

Buba
poniedziałek, 15 lipca 2019, 18:10

Niech ćwiczą non stop! Niech zwiększą liczebność armii do 4-mln! Niech wybudują 400-op! Niech odleją 60-tys.t-14! Niech powołają 1 kon armię i wskrzeszą budionnego! A nawet Czyngis hana! Obowiązkowo conajmniej 2-nie majace analogi dziennie! Wybaczcie zapomniałbym o legendarnych su-57 tych życzę z milion! Przy okazji drugie tyle su-27 ++++ i su-27 +++++++ ! Co nas to obchodzi podziękujmu im za gaz ropę przekopmy w końcu Mierzeje Wiślaną,budujmy drogi,infrastrukturę ,budujmy nowoczesne państwo ,państwo dobrobytu i demokracji. Zostawmy ich w rezerwacie . W końcu czerwonoskórzy zawsze mieszkają w rezerwacie?

Zez
wtorek, 16 lipca 2019, 16:31

Staraj się mysleć samodzielnie, Telewizorze, bo to nasza strona planuje napaść na Rosję a nie odwrotnie. Rosja wydaje na zbrojenia 30 razy mniej niż NATO, więc przestań się tak podniecac gieroju o złych intencjach.

Cezar
wtorek, 16 lipca 2019, 10:41

A ten przekop Mierzei coś zmieni? Jak już ją przekopiesz to jakieś statki pełnomorskie wpłyną na sadzawkę zwaną Zalew Wiślany a następnie popłyną do nieistniejącego portu w Elblągu? Jest jakiś ruch towarowy, który czeka na przekopanie Mierzei?

Manolo
wtorek, 16 lipca 2019, 07:15

To nie do końca tak działa. Jak głupi naród nie będzie miał co do gara włożyć i w końcu przyciśnie władzę do muru to co zrobi władza? Pokaże wrogów rewolucji... "Oni nas okradają"

To prawda
wtorek, 16 lipca 2019, 06:17

Państwo dobrobytu. Masz na myśli te 4 Biliony zł długu?

Rjk
poniedziałek, 15 lipca 2019, 23:54

A co ci konkretnie (ekonomicznie) da przekop przez Mierzeję? To Kanał Panamski czy Suezki?

Extern
wtorek, 16 lipca 2019, 16:12

Mógłby dać gdyby ruszyć najtańszą formę transportu, czyli po wodzie, co umarło w Polsce dosyć już dawno temu. Amerykanie i Chińczycy z powodzeniem wykorzystują swoje rzeki jako bardzo tanie autostrady.

ZZZZ
środa, 17 lipca 2019, 07:07

Spójrz na mapę Polski. Zobacz jak jest położony Elbląg. Sprawdź głębokość wody na Zalewie Wiślanym oraz na torze wodnym prowadzącym do Elbląga. I powiedz mi kto i co będzie sprowadzał transportem morskim do Elbląga?

Tomo
czwartek, 18 lipca 2019, 15:10

Wszyscy zainteresowani. Port będzie reaktywowany, kanał pogłębiony. Właśnie wtedy zacznie się duży ruch. Nawet statków towarowych. Cały region się ożywi, tak było zawsze i wszędzie. Lepsza komunikacja zawsze rozkręcała biznes!!

Niuniu
poniedziałek, 15 lipca 2019, 17:01

Dane o zasięgu rakiet iskanderów ponad 500 km są nadal hipotetyczne. To, że mogą latać dalej wynika z danych przedstawianych przez USA na podstawie nieujawnionych źródeł wywiadowczych. A przypominam, że na podstawie takich samych żródeł rozpoczęto wojnę z Irakiem (drugą) który jakoby na 100% miał dysponować bronią masowego rażenia a później się okazało, że jednak jej nie ma. Z iskanderami może być podobnie choć nie musi i dla tego w relacjach powinniśmy zachować umiar i ostrożność.

vkdn
wtorek, 16 lipca 2019, 10:27

po pierwsze to sam Saddam Husajn mówił, że ma broń masowej zagłady. Poza tym wiadomo, że zaatakował nią Kurdów w Halabdży, w ataku zginęło 5000 osób. Mało?

Extern
wtorek, 16 lipca 2019, 16:24

Wy sobie żartujecie czy jak z tym gazem? USA zawsze realnie miały w nosie czy Irak miał trochę sarinu czy nie miał, dla nich to nie było żadne zagrożenie. Za pierwszym razem chodziło o opłacone z góry odbicie Kuwejtu, za drugim razem Bush musiał pokazać że się nie patyczkują po 11tym września.

Davien
wtorek, 16 lipca 2019, 22:54

Extern, w samym arsenale w Amarah znaleziono kilkaset pocisków i rakiet z ładunkiem sarinu wiec jedynymi co żartuja z broni ABC w Iraku sa ....

Derff
wtorek, 16 lipca 2019, 08:11

Zarzuty USA dotyczą systemu Iskander M zbudowanego w oparciu o pociski Kalibr.

Davien
wtorek, 16 lipca 2019, 14:03

Nie Iskander-M ale Iskander-K czyli systemu złozonego z dwóch rakiet manewrujacych, jedna z nich jest 3M14 odpalany z wyrzutni naziemnej.

Davien
poniedziałek, 15 lipca 2019, 22:57

Niuniu, zasieg 3M14 odpalanych z wytrzutni Iskandró czym sama Rosja sie chwaliła to 1500km wiec jak widac twoje teorie upadły z wielkim hukiem:) A co do iraku to znaleziono tam tony broni masowego rażenia, w samym arsenale w Amarah kilkaset pocisków i rakeit z sarinem.

Jan z Krakowa
poniedziałek, 15 lipca 2019, 20:52

Myślałem, że gazy bojowe są bronią masowego rażenia. Irak je zawsze miał i mógł je łatwo wyprodukować. Zdrowy rozum nakazuje dystansować się od niektórych informacji z SMS.

R
wtorek, 16 lipca 2019, 10:00

Tak Irak mial gazy bojowe, ale nie w 2003, nie mogl ich latwo wyprodukowac jak kolega pisze.

Davien
wtorek, 16 lipca 2019, 14:04

Panie R w samym arsenale w Amarah było kilkaset pociskó z sarinem. drugie tyle znaleziono w składach pustynnych choc te głównie z iperytem.

sża
wtorek, 16 lipca 2019, 08:49

Jak Irak zaatakowali, to akurat nie miał broni masowego rażenia, co nawet przyznał ostatnio ówczesny premier WB. Pasowało zniszczyć ten kraj, no to go zniszczyli pod wymyślonym pretekstem.

Davien
wtorek, 16 lipca 2019, 14:05

Panie sża, od kiedy to sarin nie ejst bronia masowego razenia? A premier Blair mówił o broni jadrowej, ale tego juz nie dodałeś?

Davien
poniedziałek, 15 lipca 2019, 22:58

W samym arsenale w Amarach było kilkaset pocisków i rakiet wupełnionych sarinem.

BCK
poniedziałek, 15 lipca 2019, 17:00

Ciekawe ile jeszcze takich ćwiczeń będzie koniecznych żeby MON się obudził i wreszcie ruszył z Narwią.

Tak myślę
czwartek, 18 lipca 2019, 15:18

Moj smutny wniosek jest taki że MON nie chce w ogóle żadnego nowoczesnego uzbrojenia w WP. A jak już wybiera, to zwaz, że są to zakupy zawsze bardzo odległe w czasie, zatem przez parę długich lat, w ogóle nie realizowane. To co mogłoby dać nam naprawdę "argumenty" to dopiero za 10-20 lat będzie. Orka? Harpia? Patriot? HIMARS? Wszystko dopiero za 10 lub więcej lat!! Zatem MON to faktycznie zostawia nas zawsze BEZ broni, właśnie na te 10-20 lat!! I zawsze się, wytłumaczą że "prace trwają, że MON nie rezygnuje z żadnego programu, że prowadzą dialogi i prace analityczne", gdy tymczasem służy to tylko opóźnianiu i odwlekaniu procesu dozbrajania WP!!

Extern
wtorek, 16 lipca 2019, 16:27

Tu raczej prawdziwy Homar jest potrzebny nie Narew bo nawet Wisła będzie miała problem z zatrzymaniem tych rakiet.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 15 lipca 2019, 16:40

Procedury bezpieczeństwa wskazują, że Rosja planuje również głowice nuklearne na tym systemie...

Davien
poniedziałek, 15 lipca 2019, 22:59

Funku, nie planuje ale juz od pewnego czasu jest wersja Iskandera-M z głowica jadrową.

Tweets Defence24