Siły zbrojne

Irańskie okręty na Atlantyku. Załogi walczą o życie?

Irańska fregata „Alvand” – fot. Wikipedia
Irańska fregata „Alvand” – fot. Wikipedia

Irańczycy ujawnili pierwsze materiały filmowe z rejsu irańskiego zespołu okrętowego na Oceanie Atlantyckim. Miał to być pokaz, ukazujący że Iran zalicza się do potęg morskich. Na zdjęciach jednak widać wyraźnie, że irańska fregata „Alvand” ma duże problemy podczas złych, ale nie najgorszych warunków pogodowych.

Pierwsze wideo z rejsu 44. flotylli okrętów marynarki wojennej Iranu zostało opublikowane 22 listopada br. Nastąpiło to dzień po informacji przekazanej przez dowódcę irańskich sił morskich kontradmirała Habibollah Sayyari, że zespół przeszedł wzdłuż brzegów Afryki i wszedł na Ocean Atlantycki.

Po raz pierwszy 44. flotylla marynarki wojennej w składzie okrętu logistycznego, składa się z Buszehr okrętu logistycznego „Bushehr” i niszczyciela „Alvand”, przepłynęła dookoła kontynentu afrykańskiego i przybyła na Ocean Atlantycki”. Po drodze irańskie okręty zawinęły do bazy morskiej Port of Durban w Tanzanii.

Irańczycy mówiąc o misji swojej floty wojennej, wyjaśniają że działa ona na wodach międzynarodowych w celu ochrony irańskich statków handlowych i tankowców przed piratami. W rzeczywistości chodzi też o pokazanie bandery Iranu o wiele dalej niż tylko na wodach wokół Zatoki Perskiej, o czego dochodzi po raz pierwszy od dłuższego czasu.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.