Reklama

Geopolityka

Iran przekazuje Rosji dowód swoich możliwości technicznych

Iran podarował Rosji jeden ze swoich dronów – fot. YouTube
Iran podarował Rosji jeden ze swoich dronów – fot. YouTube

Dowódca lotnictwa Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Amirali Hajizadeh nie tylko zaprezentował przebywającemu w Teheranie dowódcy rosyjskich sił powietrznych generałowi Wiktorowi Bonadirewowi bezzałogowe samoloty rodzimej produkcji, ale również przekazał jeden z nich w prezencie.

Przekazanie w prezencie dronu zbudowanego na bazie amerykańskiego bezzałogowca ScanEagle miało być symbolem przyjacielskich stosunków i współpracy pomiędzy obu państwami. W rzeczywistości chodzi o obalenie mitu o „papierowych” systemach wojskowych reklamowanych przez Iran jako najlepsze na świecie i pokazanie, że chodzi o realne uzbrojenie w niczym nie ustępujące ich zachodnim odpowiednikom lub wzorcom.

Podarunek dla rosyjskiego generała jest tym ważniejszy, że dotyczy systemu reklamowanego jako „symbol technicznych możliwości Iranu”. Już w grudniu 2012 r. z wielką pompą poinformowano o uruchomieniu produkcji dronów ScanEagle, a w lutym 2013 r. opublikowane pierwsze zdjęcia linii produkcyjnej tych bezzałogowców.

Czterodniowa wizyta Bondariewa w Iranie jest jednym z dowodów na zacieśniającą się współpracę pomiędzy Moskwą i Teheranem w efekcie podpisanego w styczniu br. dwustronnego porozumienia co do współdziałania w dziedzinie szeroko pojętego bezpieczeństwa.

  • iran
Reklama

Komentarze

    Reklama