Geopolityka

Iran nie zgadza się na inspektorów MAEA w ośrodku Parchin

Ambasador Iranu przy MAEA Ali Asghar Soltanieh - fot. press.tv
Ambasador Iranu przy MAEA Ali Asghar Soltanieh - fot. press.tv

13 grudnia br. państwowa irańska stacja telewizyjna Press TV poinformowała, że Iran nie zgadza się na wizytę inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w ośrodku Parchin, gdzie jak się podejrzewa, prowadzone są prace nad rozwojem wojskowego programu nuklearnego.Mimo tego, ambasador Iranu przy MAEA Ali Asghar Soltanieh cytowany przez stację, stwierdził, że strony uczyniły postępy w negocjacjach i ustaliły, że rozmowy będą kontynuowane 16 stycznia 2013 r. w Teheranie.

Ze swojej strony, szef inspektorów MAEA Herman Nackaerts powiedział dziennikarzom 14 grudnia br., że "udało nam się uczynić postępy w dochodzeniu (w sprawie domniemanych prac Iranu nad bronią atomową)" i wyraził nadzieję, że implementacja porozumienia z Iranem w sprawie inspekcji w podejrzanych obiektach rozpocznie się po kolejnej serii rozmów w Teheranie.

Iran jest podejrzewany przez MAEA, że przeprowadził w Parchin testy konwencjonalnych ładunków wybuchowych, które mogłyby posłużyć do połączenia materiałów rozszczepialnych w przyszłych bombach atomowych.

Teheran nie zgadza się jednak na inspekcję, domagając się najpierw ustalenia ramowego planu inspekcji. Zaprzecza również jakoby miał na celu militarne wykorzystanie technologii nuklearnej.

Działania Irańczyków w Izraelu i niektórych zachodnich stolicach odbierane są jako próba zyskania na czasie.

(MMT)

Komentarze