Reklama

Geopolityka

Irak: starcia sunnickich oddziałów z policją. 41 osób nie żyje

midnightwatcher.wordpress.com
midnightwatcher.wordpress.com

W wyniku walk paramilitarnych ugrupowań sunnickich z oddziałami policji zginęło 41 osób - podały irackie władze. Do starć doszło w Mosulu na północny Iraku. Zamieszki zostały opanowane, ale jak podkreślą lokalne media sytuacja w mieście ciągle jest niespokojna. 

Starcia wybuchły już w środę wieczorem i trwały do popołudnia. Sunnici od kilku miesięcy protestują przeciwko polityce premiera Iraku Nurego al-Malikiego. Według nich, padają ofiarą polityki antyterrorystycznej - władze prowadzą represyjne działania, m.in dokonują częstych aresztowań w zamieszkanych przez sunnitów częściach kraju pod zarzutami powiązań z al-Kaidą.

Dzień wcześniej uzbrojeni napastnicy zajęli miasto Sulejman Pek. W sumie nagła fala przemocy na tle wyznaniowym doprowadziła w całym kraju do śmierci ponad 150 ludzi.

Więcej: Iracka al-Kaida oficjalnie potwierdza związki z terrorystami syryjskimi

Premier Iraku zaapelował o spokój, w oświadczeniu podkreślił, że jeśli wybuchnie konflikt, nie będzie zwycięzców, ani pokonanych. Według al-Malikiego w takim konflikcie przegrają wszyscy mieszkańcy kraju  - niezależnie od zamieszkiwanego obszaru.

(JG)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama