Reklama

Geopolityka

Indie ćwiczą strzelanie salwami rakiet ponaddźwiękowych BrahMos

Indie przeprowadziły pierwsze strzelanie salwą rakiet BrahMos z fregaty projektu 1135.6– fot. M.Dura
Indie przeprowadziły pierwsze strzelanie salwą rakiet BrahMos z fregaty projektu 1135.6– fot. M.Dura

Marynarka Indyjska po raz pierwszy przeprowadziła strzelanie salwą ponaddźwiękowymi rakietami BrahMos z pokładu fregaty „Trikand”.

Indyjska Marynarka podkreśliła przy tym, że jest to pierwsze w historii strzelanie salwą rakietami ponaddźwiękowymi. Testy przeprowadzono 30 stycznia br. u wybrzeży południowego stanu Karnataka. Z pokładu fregaty „Trikand” odpalono w sumie dwa pociski BrahMos, jeden po drugim, z odstępem czasowym 3 sekund.

Okręt „Trikand” (projektu 1135.6) był zbudowanej w Rosji dla indyjskiej marynarki w stoczni Jantar w Kaliningradzie. Był to szósty okręt typu Talwar przekazany Indiom (w 2012 r. rozpoczęto negocjacje nad kupnem siódmej, ósmej i dziewiątej takiej jednostki), trzeci zbudowany w Jantarze (pierwsze trzy fregaty zbudowano w stoczni Bałtyckij Zawod w Petersburgu) i trzeci wyposażony od razu w wyrzutnie rakiet BrahMos (pierwsze trzy jednostki są uzbrojone w poddźwiękowe rakiety przeciwokrętowe Klub-N/3M54TE).

Pierwszy okręt typu Trikand zbudowany w Kaliningradzie - „Teg” został przekazany do Indii 27 kwietnia 2012r., drugi – „Tarkash” 9 listopada 2012r. i trzeci – „Trikand 29 czerwca 2013 r. Wszystkie te jednostki zostały wyposażone w 8 rakiet BrahMos. Są to bardzo niebezpieczne pociski przeciwokrętowe przede wszystkim ze względu na prędkość (2,8 Mach), głowicę bojową (300 kg) i zasięg (ponad 290km). 

Reklama

Komentarze (2)

  1. ryszard56

    kiedy my takie wyprodukujemy lub kupimy ??????????

  2. okapoka

    I tak sie robi nowoczesne okręty. Kwiecień, listopad, czerwiec :)

Reklama