Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Huta Stalowa Wola zwiększa zyski

Fot. HSW
Fot. HSW

Jak poinformował w środę na konferencji prasowej w Stalowej Woli prezes HSW zysk Huty Stalowa Wola na koniec tego roku ma wynieść ponad 7 mln zł. Bernard Cichocki zaznaczył, że według prognoz spółka miała mieć stratę w wysokości prawie 25 mln zł. 

Prezes HSW przypomniał, że zarządza firmą od 16 miesięcy. „Wówczas kondycja spółki była, delikatnie mówiąc, słaba” – dodał Cichocki. Przygotowany przez nowy zarząd plan naprawczy zakładał uzyskanie zysków przez HSW dopiero w 2018 r.

„Na bazie zastanych informacji, zobowiązań, umów i kosztów mieliśmy prognozę wyników za 2016 r., która zakładała 65 mln zł straty. Po wdrożeniu planu naprawczego udało się tę stratę na koniec 2016 r. ograniczyć do 49 mln zł” – dodał. W 2017 r. prognozowana strata miała wynieść prawie 25 mln zł, ale - jak mówił Cichocki - podjęte działania doprowadziły do sytuacji, że spółka rok 2017 planuje zamknąć zyskiem netto ponad 7 mln zł.

Październik był pierwszym miesiącem, gdzie zysk netto wyniósł ponad 8,7 mln zł, w listopadzie spodziewamy się zysku netto ponad 12 mln zł. Te straty zostały wyrównane zyskami i nowa prognoza mówi o tym, że ten rok zakończymy zyskiem ponad 7 mln zł.

Bernard Cichocki, prezes HSW

Jak przekonywał prezes HSW, uzyskanie takiego wyniku finansowego nie było łatwe i wymagało często bardzo trudnych decyzji.

„Często były to decyzje personalne, musieliśmy wdrożyć też mnóstwo nowych rozwiązań, zastosować inne podejście do zarządzania procesami i efekty ciężkiej pracy są właśnie takie” – mówił Cichocki i stwierdził, że tylko w samym obszarze zakupów plan naprawczy dał oszczędności w kwocie ponad 120 mln zł w ciągu roku. Dodał, że wiele oszczędności dało również renegocjowanie umów.

Prezes podkreślił, że w ostatnim roku spółka odnotowała największą dynamikę przychodów ze sprzedaży, która wynosiła ponad 230 proc. Zgodnie z prognozą przychody netto ze sprzedaży przekroczą w tym roku 400 mln zł. Natomiast w przyszłym roku wyniki spółki mają być - według Cichockiego - jeszcze lepsze, ale prezes HSW nie chciał zdradzić żadnych prognoz, co do planowanego zysku. Zaznaczył, że plan naprawczy wciąż musi być wdrażany.

Prezes HSW zaznaczył, że zarząd „sukcesami spółki dzieli się z załogą”. Poinformował, że zarząd postanowił przyznać wszystkim pracownikom jednorazową premię uznaniową w wysokości 1,2 tys. zł. Będzie wypłacona w najbliższy czwartek. „Średnie wynagrodzenie w okresie ostatniego roku wzrosło w naszym zakładzie o ponad 20 proc. Natomiast średnia miesięczna pensja w październiku wynosiła w HSW ponad 6 tys. zł brutto” – powiedział Cichocki.

Czytaj więcej: MSPO 2017: Premiera Borsuka 

 

Pytany o najbliższe plany HSW prezes przypomniał, że spółka zakupiła trzy działki sąsiadujące z terenami firmy. „Zakupione tereny mają zabezpieczyć możliwości rozwoju infrastruktury produkcyjnej i serwisowej Huty. Planujemy na działkach m.in.: budowę centrum produkcyjno-serwisowego pod projekty Homar i Wisła. Wzdłuż linii zakupionych działek powstanie tor prób dla sprzętu w etapie badań zdawczo-odbiorczych” – mówił Cichocki.

W bieżącym roku HSW rozpoczęła też kosztem ok. 40 mln zł budowę hali produkcyjnej, w której zamontowane będą m.in. wielkogabarytowa obrabiarka, automaty spawalnicze oraz nowoczesna komora do badań RTG. Inwestycja ta ułatwi przeniesienie z Korei Płd. do zakładu w Polsce technologii produkcji podwozi do haubic samobieżnych Krab.

Huta Stalowa Wola dostarcza Wojsku Polskiemu dywizjonowe moduły ogniowe Regina, uzbrojone w haubice samobieżne Krab, jak i moździerze samobieżne Rak. Oba systemy są już przyjęte na uzbrojenie WP i używane w jednostkach liniowych. Ponadto, HSW ma odegrać kluczową rolę w programie artylerii rakietowej Homar. Liderem realizującego go konsorcjum jest PGZ, ma on być rozwijany w oparciu o system artylerii rakietowej HIMARS produkcji Lockheed Martin. W HSW prowadzone są też liczne prace rozwojowe, dotyczące m.in. BWP Borsuk (model pojazdu zaprezentowano na MSPO 2017), jak i haubicy Kryl.

JP/PAP

Zobacz także: Borsuk i systemy artyleryjskie z HSW [Defence24.pl TV]

Reklama

Komentarze (9)

 1. sylwester

  W bieżącym roku HSW rozpoczęła też kosztem ok. 40 mln zł budowę hali produkcyjnej, w której zamontowane będą m.in. wielkogabarytowa obrabiarka, automaty spawalnicze oraz nowoczesna komora do badań RTG. Inwestycja ta ułatwi przeniesienie z Korei Płd. do zakładu w Polsce technologii produkcji podwozi do haubic samobieżnych Krab to znaczy ze jeszcze nie mają umiejetości lol zaraz powiedzą ze nie dadzą rady produkować i reszta podwozi dalej z korei

 2. mm

  Wystarczy policzyć - na podstawie tej wypowiedzi: Jeśli strata miała wynieść 25 mln zł. w ciągu roku a oszczędności wyniosły 120 mln w ciągu roku to zysk powinien wynieść 95 mln zł. a wynosi (prognoza) 7 mln zł. Gdzie podziało się 88 mln zł?

  1. xawer

   Może prognozowana strata(25 mln) miała być taka z uwzględnieniem podobnych oszczędności(biznesplan)?:-)

  2. kibic

   i o to chodzi :) koszty zostały tak rozpisane, aby nie szaleć z zyskiem. Zapewne te pieniądze są w magazynie. Bo zysk to nie jest zarobiona suma pieniędzy, tylko wynik pewnych działań prowadzonych przez księgowość według algorytmów ustalonych przez Ministerstwo Finansów. Kto prowadził działalność gospodarczą ten wie :)

 3. Informer

  Czyli kreatywna księgowość działa również w zbrojeniówce. Zamiast jednorazowego zakupu materiałów, rozłoży się go na lata. Będzie sumarycznie drożej, ale dziś będzie taniej i info można puścić w świat (jak info o VAT). Dodatkowo zmieniło się umowy z prywatnymi podmiotami (choć już upaństwowionymi) jak WB Electronics i już mamy kolejne oszczędności. Za 2 lata przyjdzie nowa ekipa i też będzie wdrażać programy naprawcze, bo kondycja spółki będzie "delikatnie mówiąc, słaba"...

  1. Boczek

   " (choć już upaństwowionymi) jak WB Electronics" Od kiedy?

  2. koks

   WB sprzedało państwu chyba 35% akcji nie 51% ???

 4. Marek1

  Hmmm ... działania naprawcze ?? A może mnóstwo zamówień za gigantyczne budżetowe pieniądze, które zostały już, sa lub będą w przyszłości wpłacane przez SP za realizacje kontraktów zbrojeniowych. Gdyby w tak IDEALNYCH i komfortowych wręcz dla HSW warunkach zakład przynosiłby jeszcze straty , TO dopiero byłoby dziwne ...

  1. Extern

   W Polsce i kopalnia diamentów mogła by przynosić straty. Niedawno przecież PLL LOT przynosił rocznie 300 mln złotych straty, a teraz przynosi rocznie 300 milionów zysku, cuda cuda.

 5. Pref

  Dzięki za info. To jest po prostu nie do wiary, na jakie pieniądze Państwo Polskie było rąbane rok po roku. Wystarczyła zmiana na w miarę uczciwy zarząd i proszę: zarobki do góry (czyli koszty rosną), a i zysk potrafi się wypracować. Tymi renegocjowanymi umowami to NIK się powinien zająć, żeby sprawdzić, dlaczego ktoś je wcześniej podpisał na takich, a nie innych warunkach, w których nie było możliwe wypracowanie zysku netto.

  1. Boczek

   "Prezes podkreślił, że w ostatnim roku spółka odnotowała największą dynamikę przychodów ze sprzedaży, która wynosiła ponad 230 proc." Sam nie potrafiłeś?

  2. zenek

   widać że w życiu firmy nie miałeś, nawet jednoosobowej. zobacz jakie inwestycje HSW zaczęła przed przyjściem nowego, fantastycznego prezesa. Zobacz jakie kontrakty ostatnio podpisano, a które są tak naprawdę efektem pracy poprzedniego zarządu. Nie twierdzę, że ten jest do kitu, ale na razie to jadą w 80% na osiągnięciach poprzedników. Ten rozliczymy za jakieś 3-4 lata.

  3. bobo

   Ale to tylko dzięki zwiększeniu zaliczek ze strony MONu.

 6. Roy

  Ile % produkcji jest pozyskane z cywilnego rynku? ile % produkcji jest na export. HSW potrafi robić tylko państwowe zamówienia gdzie koszty nie grają roli. Za poprzedniej władzy HSW miała cywilnych odbiorców, co umożliwiło przetrwanie, również aktywnie szukała odbiorców zagranicznych. Miejmy nadzieję że wiatr historii nie zawieje i HSW nie zmiecie bo w warunkach wolnej konkurencji nie ma szans na przetrwanie.

 7. Harry

  Zakład realizujący takie zadania powinien być szczególnie chroniony przed dywersją itp zdarzeniami

 8. fefe

  Średnia??? Niech lepiej powiedzą jaka jest minimalna , menadżerowie dyrektorzy zwykli mieć w Polsce absurdalne pensje w porównaniu do zwykłego pracownika . Rząd powinien myśleć o zapewnieniu ciągłości pracy/zamówień dla zakładu a nie wszystko na hura a później nic ...

  1. Harry

   Biedni są coraz biedniejsi, a bogaci coraz bogatsi toteż średnia jest całkiem niezła.

 9. Berger

  Wygląda na to, że czytniki RSS-ów znów działają. Dzięki za poprawkę.

Reklama