Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Holandia modernizuje systemy walki elektronicznej F-16

Fot. Northrop Grumman
Fot. Northrop Grumman

Koncern Northrop Grumman zmodernizuje zasobniki walki radioelektronicznej AN/ALQ-131 stosowane przez Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne na myśliwcach F-16 Falcon. Celem modernizacji jest dostosowanie zasobników do warunków współczesnego pola walki. Wartość kontraktu nie została podana do publicznej wiadomości. 

Holandia, podobnie jak USA i 11 innych krajów, stosuje zasobniki AN/ALQ-131 jako podstawowy środek radioelektronicznej walki na samolotach F-16. Zapewniają one wykrywanie i zakłócanie odpromieniowujących samolot stacji radiolokacyjnych i mogą skutecznie utrudniać śledzenie zarówno przez środki obrony przeciwlotniczej, jak i myśliwce przeciwnika. Wersja zasobnika stosowana przez Holendrów od ponad 20 lat jest skuteczna przeciw starszym typom systemów OPL czy radarom myśliwców MiG-29, Su-27, natomiast jest ograniczona względem nowszych systemów, takich jak S-300, Tunguska czy Tor.

Zasobnik AN/ALQ-131 posiada budowę modułową i możliwa jest jego stosunkowo łatwa modernizacja do nowszego standardu. Koncern Notrhrop Grumman zapewnia, że w wersji jaką zaoferowano Holandii zastosowano technologie walki elektronicznej 5 generacji. Modernizacja ma zapewniać większy zakres działania, oraz nowe zdolności wykrywania i zakłócania zagrożeń, zapewniając stopień bezpieczeństwa dostosowany do współczesnego pola walki.

Modernizacja jest uzasadnionym ekonomicznie działaniem, zwłaszcza w sytuacji gdy Royal Netherlands Air Force planują sukcesywnie zastąpić posiadaną flotę dość wiekowych już F-16 najnowszymi myśliwcami Lockheed Martin F-35.

Komentarze (1)

  1. Arek

    Polska powinna wziąć Holandii te f-16, po co im one, a nam się przydadzą. W przyszłości powinniśmy zabrać Holendrom także jedenaście i pół egzemplarza F-35 (conajmniej!)