Reklama

Geopolityka

Haubice Krab wystrzeliły

Odbyły się pierwsze historyczne strzelania amunicją bojową ze 155 mm haubic samobieżnych Krab. Próby wykonały obsługi 11 Mazurskiego Pułku Artylerii.

Strzelania odbyły się na terenie Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu w ramach badań eksploatacyjno-wojskowych dywizjonowego modułu ogniowego pod okiem instruktorów z Huty Stalowa Wola, a uczestniczyli w nim żołnierze z 2 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z nowym dowódcą ppłk. Mateuszem Kujawskim.

Równocześnie w środę 14 grudnia Dowódca pułku płk dypl. Jacek Wera podczas wizyty w Hucie Stalowa Wola brał udział w uroczystości podpisania umowy na dostawę 96 "Krabów" oraz na odpowiednią ilość wozów zabezpieczających moduły ogniowe o kryptonimie „Regina” dla Wojska Polskiego. W uroczystości uczestniczył prezes Rady Ministrów Beata Szydło oraz Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

 

 

 

 

Reklama

Komentarze (7)

 1. MadMikens

  Potrzeba jest dużo większa....2S1 trzeba zastąpić... dany również.... no i uzupełnić braki...czyli minimum 25000 sztuk

 2. kriss

  W końcu wszystko ruszyło :) Po tylu latach niemocy :)

  1. Perykles

   Brawo Siemoniak!

  2. Perun

   Ruszyło już w 2014 roku po wybraniu koreańskiego podwozia.

  3. vis

   Tak,ruszyło. A co z okrętami? Stanęły?

 3. Alexx75

  jestem ciekaw co z Danami? Złomowanie, czy jakaś moderka, czy do magazynów czy dla komponentu artyleryjskiego OT? :)

  1. =t=

   Dany mają zastąpić Kryle, ale to podobno dopiero za kilka lat, po zakończeniu dostaw Krabów. I to będzie spory wydatek, bo mamy tego 110 sztuk, czyli w obecnych strukturach, 4 dywizjony po 24, plus skromny zapas z którego jakaś część jest pewnie w szkole WRiA. Inna sprawa, że podobno Kryle mają być tańsze. Sama Dana ma słabiutki zasięg, nawet z nowszą amunicją. Realistycznie, w relacji koszt-efekt, pewnie ustępuje Rakowi (bo ogień MRSI i wcale niewiele niższy zasięg, a tu jest zapas do wykorzystania nową amunicją dla Raka bo ten system ma zupełnie odmienną balistykę i sporo większe dopuszczalne ciśnienia przy strzale, które obecnie przeznaczane są na strzelanie znacząco cięższych granatów... to ciśnienie można wykorzystać do strzelania nowo zaprojektowanych granatów, ale lżejszych, może 'tylko' porównywalnych z obecnymi, za to pozwalających na zwiększenie zasięgu Raka ponad to co może teraz Dana). Inna rzecz że są robione remonty, więc cała kwestia będzie w tym, ile by kosztowało utrzymanie ich w linii na przykład dla OT. To może być wcale niezły pomysł. Jest jeszcze inna opcja, którą Słowacy oferowali już ponad dekadę temu, niedługo po starcie programu Kraba. Otóż, bez kosztownych zmian w układzie zasilania i oporopowrotnika, można do Dany wsadzić nieznacznie zmodyfikowaną wersję obecnego działa, o kalibrze 155mm, ale lufie 39 kalibrów. W Polsce tą opcję wtedy odrzucono, bo takie działo mogłoby korzystać ze wspólnej, jednolitej natowskiej nomenklatury amunicyjnej (tak pociski jak modularne ładunki miotające) ale miałoby własne tablice balistyczne niezgodne z JBMOU, i własne specyficzne parametry jak zasięg. To się wtedy wydawało ważne, bo wtedy wszyscy pieli że w NATO zaraz będzie tylko artyleria zgodna z JBMOU. W efekcie Słowacy zrobili zgodną z JBMOU ale drogą i niewiele mającą wspólnego z Daną nową haubicę Zuzana, u nas powstał Kryl i Krab... a tym czasem cała masa państw NATO ma JBMOU w poważaniu, i w dalszym ciągu w najlepsze używa dział 155mm o innej balistyce i innych długościach lufy... zwłaszcza amerykanie masowo korzystają ze 155/39, w tym z setek nowych M777 nie przejmując się ich "niezgodnością z JBMOU". Jeżeli Dany miałyby zostać jeszcze jakiś czas w linii, może wartoby je tak 'budżetowo' przezbroić, zwłaszcza wykorzystując szansę na obcięcie marży dzięki naszej nowej Lufowni w HSW, z założeniem że będą tańsze w eksploatacji dzięki przejściu na jeden typ amunicji, a kiedy pojawią się ich następcy, to trafią do OT?

  2. Marek

   Mam nadzieję, że nikomu nie zaświta pomysł by je zezłomować.

 4. Felek

  Ja mam tylko jedną rzecz do powiedzenia. Po co nam artyleria jak nie mamy obrony przeciwlotniczej?

  1. Marek

   Gdyby było odwrotnie pewnie zapytałbyś po co nam obrona przeciwlotnicza, skoro nie mamy artylerii?

 5. Pytam

  A te wozy "zabezpieczające moduły ogniowe" to na jakich będą podwoziach? Bo nie wieżę, że osądzą je na drogich K9.

 6. Polak

  Marne 96 sztuk tylko rozśmieszy Putina. Dlaczego nie zamówiono planowanych 120 sztuk???

  1. Vvv

   Ale ty jestes...odmówili do juz zamówionych 24 pozostałe 96

  2. Dax

   24 kraby zamówiono już wcześniej

  3. Karmazynowy

   Łącznie z poprzednim zamówieniem będzie 120 Krabów, prosze śledzić inne artykuły a będzie pan bardziej doinformowany :)

 7. pezet

  Jaką amunicją strzelali? Mamy sprzęt za miliony ale nie ma nowoczesnej amunicji.

  1. Vvv

   Mylisz raka i kraba

Reklama