Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

GROM zamawia czeskie granatniki

Fot. DPI MON
Fot. DPI MON

Jednostka Wojskowa 2305 za pośrednictwem Dziennika Urzędowego UE poinformowała o ogłoszeniu zamówienia na dostawę wyrzutni pocisków przeciwpancernych RPG 75 M dla Jednostki Wojskowej GROM. Specjalsi korzystają już z zamawianej broni w wersji z głowicą termobaryczną. 

Jak czytamy w Dzienniku Urzędowym UE, przedmiotem zamówienia jest dostawa wyrzutni pocisków ppanc. RPG 75 M. Bardziej szczegółowe informacje zostaną jednak podane wyłącznie wykonawcom zaproszonym do składania ofert, ze względu na swój poufny charakter. 

Całkowita wartość zamówienia przekracza 418 tys. euro. Resort obrony zakłada, że dostawy wyrzutni zostaną zrealizowane między 2 październikiem 2017 r. a 30 listopadem 2017 r. 

Co więcej, zakłada się, że wykonawcy zaproszeni do składania ofert zobowiązani będą do wniesienia wadium, na cały okres związania ofertą, w wysokości 50 000 złotych. Następnie, wykonawca, którego oferta zostanie wybrana jako najkorzystniejsza, zobowiązany będzie przed podpisaniem umowy do wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy w wysokości 2 proc. ceny całkowitej wartości umowy. Wyróżniono również szereg kryteriów finansowych czy technicznych, które spełnić muszą podmioty ubiegające się o realizację zamówienia. 

Do składania ofert zaproszonych zostanie minimalnie 3, a maksymalnie 5 oferentów. Samo udzielenie zamówienia opierać się będzie już na podstawie zaproponowanej ceny - waga 60, oraz okresu gwarancji - waga 40. Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu wyznaczono na 7 sierpnia 2017 r., na godz. 9:00.

Czytaj więcej: Przeciwpancerna bitwa o granatnik dla polskiej armii

68-mm jednorazowy granatnik przeciwpancerny RPG 75 M produkowany jest przez czeskie przedsiębiorstwo Zeveta Ammunition (w Polsce reprezentuje ich Works 11), jest to broń jednorazowego użytku. W ofercie firmy znajduje się również wersja TB (termobaryczna, na wyposażeniu GROM od 2010 roku) i MP - wielozadaniowy kumulacyjny i kumulacyjno-termobaryczny. Granatnik ma masę 3,2 kg. Długość w położeniu transportowym to 630 mm, natomiast bojowym 890 mm. Prędkość początkowa wynosi 189 m/s. Sprzęt znajduje się także na wyposażeniu czeskich sił zbrojnych. 

 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Dyziek

  Ile kupią 5, 15,150? Przy okazji : Podobno TO przebija 300mm, to ma być bron ppanc ?

 2. Zet

  RPG 75 M to odpowiednik także w latach powstania RPG-76 Komar. Widać specjalsi wolą uzbrojenie inne niż reszta WP. Czy tylko dla "szpanu"?

  1. Ddt

   Komar został już wycofany.

  2. MadMax

   Dla specyfiki zadań chyba. Głowicy kumulacyjnej jakiejś sensownej RPG-75M nie ma. Reszta WP nie będzie chyba kupowała granatnika dla samej głowicy termobarycznej?

  3. Marcin

   RPG 76 Komar nie jest już produkowany,

Reklama