Grecki rydwan z sojuszniczym wsparciem. Wystartował „Iniochos 2021”

19 kwietnia 2021, 10:49
f-16 israel
Fot. IDF/CC BY 4.0
Reklama

W Grecji wystartowały międzynarodowe ćwiczenia „Iniochos 2021”. Bierze w nich udział kilka państw z regionu Morza Śródziemnego, chociaż nie zabraknie odleglejszych uczestników, takich jak Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Stanów Zjednoczonych. Ćwiczenia potrwają jeszcze kilka dni, a ich kulminacyjnym momentem będzie przelot nad ateńskim Akropolem.

Jak podały w niedzielę Izraelskie Siły Obronne (Israel Defense Forces) ich lotnictwo bierze udział w rozpoczynających się ćwiczeniach „Iniochos”, które odbywają się na terenie Grecji.  Wśród zadań, jakie czekają przed izraelskimi pilotami, są scenariusze prowadzenia walki powietrznej, dominacji oraz skutecznego zwalczania celów naziemnych.

Interesującym faktem jest, że IDF bierze udział w ćwiczeniach po raz szósty. Pierwszy raz nastąpiło to w 2015 roku, podczas których swój debiut zaliczyły także takie państwa jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone i Włochy (nieobecne w tym roku). Rok temu manewry się nie odbyły z powodu ogólnoświatowej pandemii koronawirusa, więc można powiedzieć, że obecna edycja jest wyjątkowa, ze względu na wspomnianą pandemię, która wymusza zastosowanie dodatkowych środków ostrożności.

Izraelskie lotnictwo wystawiło do ćwiczeń kilka samolotów, w tym myśliwce F-16 z odpowiednio 107. i 120. dywizjonu. Ponadto udział biorą myśliwce F-15 z 69. dywizjonu, a także dyspozycyjny samolot Gulfstream G550 ze 122. dywizjonu.

Dowódca izraelskich sił powietrznych gen. major Amikam Norkin powiedział, że tego typu wspólne ćwiczenia wzmacniają współpracę partnerską oraz zdolności strategiczne izraelskiego lotnictwa. Dodał również, że piloci, poza wzmocnieniem więzi z partnerami, nauczą się operować w różnego rodzaju warunkach, by skutecznie prowadzić operacje powietrzne. Tegoroczne wspólne manewry będą możliwe, gdyż już w bazie Andravida znajdują się myśliwce pozostałych uczestników:

„Iniochos” to ćwiczenia lotnicze, które są jednymi z największych prowadzonych w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Odbywają się na terenie Grecji od 1988 roku, a już od roku następnego zyskały międzynarodowy charakter. Jedną z głównych baz, w której stacjonują sojusznicze maszyny, jest baza Andravida w północno-zachodniej części półwyspu Peloponeskiego.

Reklama
Reklama

Do uczestników obecnej edycji „Iniochos 2021” (poza Grecją) zalicza się jeszcze następujące państwa:

  • Stany Zjednoczone (myśliwce F-16, drony bojowe MQ-9 Reaper oraz latające cysterny KC-135),
  • Francję (myśliwce Mirage 2000D oraz Rafale),
  • Izrael (myśliwce F-15 oraz F-16),
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie (myśliwce F-16),
  • Cypr (śmigłowce AW139),
  • Hiszpanię (myśliwce F/A-18 Hornet),
  • Kanadę.

Celem tego typu ćwiczeń jest przeprowadzenie możliwie jak najbardziej realistycznego treningu z udziałem maszyn różnego typu. Lotnicy sprawdzają swoje umiejętności w prowadzeniu ataku (na cele zarówno powietrzne jak i nawodne oraz naziemne), a także obrony powietrznej, bliskiego wsparcia powietrznego, dynamicznego namierzania celu. W programie manewrów znajduje się symulowanie prowadzenia misji poszukiwawczo-ratowniczych. Mnogość różnego rodzaju scenariuszy sprawia, że te ćwiczenia „Iniochos” są niezwykle atrakcyjne dla państw uczestniczących w nich. 

Obecna edycja ma potrwać do końca kwietnia. W programie ma znaleźć się spektakularny przelot nad Atenami, w tym nad Akropolem. Te wydarzenie będzie stanowiło idealny moment dla wielu miłośników lotnictwa, którzy od blisko dwóch lat oczekują na przelot wojskowych maszyn.

Kacper Bakuła

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
ABC
wtorek, 20 kwietnia 2021, 11:50

Mimo pandemii ćwiczenia. Nie cieszy to pewnie Erdogana, bo i chyba nie miało to cieszyć.

dim
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 17:19

Właśnie czytam: Poinformowano, że rząd (Grecji) rozważa zakup jeszcze 6 sztuk (nowych) Rafale. Czyli byłoby to 12 używanych, ale po pełnym upgrade, formalnie lądują tu w czerwcu b.r. . . . niemniej jakieś francuskie Rafale już nad nami latają i to od czasu sporo przed ćwiczeniem Iniochos. Plus 6 nowych Rafale - razem,m ta osiemnastka, za 1,92 mld Euro za maszyny i szkolenia. Plus 400 mln Euro za ekstra zapas uzbrojenia (extra gdyż Grecy sporo mają już dla swych Mirage, co pasuje i do Rafale). I jeszcze oprócz tego - cena na razie nieznana - zakup kolejnych 6 nowych. Razem 24. I Greccy dowódcy uważają, że te 24 nowoczesne maszyny dadzą im już przewagę, na egejskim niebie. A co oprócz tego kombinują, wspólnie z Izraelczykami ? Tego nikt przed czasem nie powie.

dim
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 14:35

Z kolei w poprzednich tygodniach też odbyło się kilka międzynarodowych ćwiczeń i w zasadzie ćwiczą tu i współpracują logistycznie (tu: czyli Grecja/Cypr), w ostatnich miesiącach, wszyscy, ze wszystkimi naprzemiennie, ale niemal non-stop. Wszyscy z regionu, aby tylko bez Turcji. Oraz PODPISANO już, za ponad 1,6 mld USD, ową szkołę lotniczą, izraelsko - Grecką, koło Kalamaty (Peloponez). Ale co ciekawe - Izraelczycy przejmują konserwację i chyba także doposażanie także licznych greckich, tych już tu pracujących maszyn szkolnych, kształcenia pilotów bojowych.

Milutki
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 16:10

Tak, przez rozwój swoich samodzielnych zdolności Turcja zaburzyła równowagę militarną w regionie do której wszyscy się przyzwyczaili. Reakcją Grecji, ZEA, AS, Izraela, Francji, USA jest panika a przekazywane komunikaty to antyturecka histeria. Wszystko to jest najlepszym świadectwem sukcesu Turcji i fałszywości "sojuszników"

Odyseusz
piątek, 30 kwietnia 2021, 23:34

Niemcy Hitlera miały większe szanse.

ABC
wtorek, 20 kwietnia 2021, 12:08

Cieszyłby mnie ten "rozwój samodzielnych zdolności Turcji" i jej sukces gdyby nie współpraca z Rosją i wojna wewnątrz NATO z Grecją. Twój przyjaciel nie może być moim przyjacielem więc o sojuszu trudno mówić. Paniki i histerii ja nie widzę raczej współpracę, szkoda, że bez Turcji.

Milutki
środa, 21 kwietnia 2021, 19:43

Turcja sąsiaduje z Rosją i stara się mieć z nią unormowane stosunki, musi zabiegać o równowagę po zdradzie jakiej dopuścili się USA. Grecja natomiast jest rzecznikiem Rosji w UE, zawsze głosuje na jej korzyść

εμμο
piątek, 30 kwietnia 2021, 22:40

dopuścili się USA????Νιe dopuścili się Turcja???Praca w MIT lub robienie donerów z boisk piłkarskich?

εμμο
piątek, 30 kwietnia 2021, 22:31

Grecja natomiast jest rzecznikiem Rosji w UE, zawsze głosuje na jej korzyść????Gdzie to widziałeś?

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 20 kwietnia 2021, 08:44

Histeria? Zdrowy rozsądek raczej.

Milutki
wtorek, 20 kwietnia 2021, 11:29

Tak, to jest histeria , największe państwo w wschodnim Morzu Śródziemnym czyli Turcja traktowane jest tam jakby nie istniało. Ale Turcja istnieje i ich zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni

εμμο
piątek, 30 kwietnia 2021, 22:20

największe państwo w wschodnim Morzu Śródziemnym czyli Turcja nie może ignorować prawa międzynarodowego i zachowywać się jak pirat.Wkrótce zrozumie

ABC
środa, 21 kwietnia 2021, 11:45

To największe państwo istnieje i będzie istnieć, możesz być dumny. Póki co rządzić w NATO nie będzie, taki los.

dim
wtorek, 20 kwietnia 2021, 13:17

Nie przejmuj się @Milutki. Gdyż można to jeszcze zmienić, jak w roku 1912. Zauważ, że wtedy też kompletnie dość już was miały cztery małe państwa, sąsiadujące.

Milutki
wtorek, 20 kwietnia 2021, 22:08

Ale to państwa sąsiednie się przejmują, mają swoje za uszami, rok 1912 i wcześniejsze .

dim
środa, 21 kwietnia 2021, 21:21

Ale to turecka opozycja pyta właśnie, gdzie w ciągu ostatnich 2 lat "rozpłynęły się" rezerwy Banku Turcji - 128 mld USD, w złocie i walutach. Długo tak wasz fuhrer nie pociągnie.

dim
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 14:30

Iniochos to woźnica rydwanu. Rydwan to arma. I nie pływa ;)

Tweets Defence24