Reklama

Geopolityka

Grabski na święcie Dowództwa Operacyjnego RSZ

Fot. st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek, sierż. Patryk Cieliński
Fot. st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek, sierż. Patryk Cieliński

- To dla mnie wielki honor być z Wami w dniu Waszego Święta. Wasz wkład w misje jest tym czym możemy się szczycić. Jesteście tymi, którzy od 13 lat wykonują najważniejsze zadania - powiedział wiceminister obrony narodowej Bartłomiej Grabski podczas uroczystości z okazji święta Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

To chwila, kiedy należy powiedzieć, że obecny system kierowania i dowodzenia jest zły. Opiera się on na założeniu, że jesteśmy bezpieczni. Zmieniająca się sytuacja międzynarodowa wymaga reform. Ćwiczenia „Jesień ’15” i „Zima ’17” obnażyły nieskuteczność naszego systemu kierowania i dowodzenia. Obecny system ulegnie takiej modyfikacji, która zapewni poczucie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. Wiem, że Wasza wiedza i umiejętności, pozwolą optymalnie wykorzystać Wasze doświadczenie w wykonywaniu zadań w kraju i zagranicą. Wierzę, że te wyzwania, które przed Wami stoją, wykonacie perfekcyjnie.

Bartłomiej Grabski, Podsekretarz Stanu w MON

Dowódca uroczystości gen. bryg. Andrzej Tuz złożył meldunek podsekretarzowi stanu Bartłomiejowi Grabskiemu, rozpoczynając uroczystą zbiórkę z okazji święta. Przybyłych gości oraz zgromadzoną kadrę i pracowników resortu obrony narodowej powitał Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Gen. dyw. Sławomir Wojciechowski w swoim przemówieniu przypomniał zadania Dowództwa, podległych struktur oraz najważniejsze, zrealizowane przedsięwzięcia, podkreślając ich znaczenie.

Dowództwo od chwili powstania intensywnie ewaluowało, zmieniało nazwy, powiększało swoją strukturę oraz wachlarz zadań i odpowiedzialności. Przechodziło wiele zmian kadrowych, strukturalnych, zadaniowych. Cały czas intensywnie pracując na swoją wyjątkowość. Dynamika działań i specyfika zadań, to potencjał wyróżniający rolę Dowództwa w Siłach Zbrojnych RP, które jest swoistym łącznikiem, dla tego co jest militarne, pozamilitarne, strategiczne i taktyczne.

Gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych

Generał Wojciechowski podziękował także podsekretarzowi stanu w MON Bartłomiejowi Grabskiemu, za wsparcie i zrozumienie zadań, zaś swoim poprzednikom na stanowisku Dowódcy Operacyjnego za dowodzenie oraz uczestniczenie w budowaniu wizerunku Dowództwa i jego wyjątkowej roli w Siłach Zbrojnych RP.

W trakcie uroczystości wiceminister Bartłomiej Grabski oraz gen. dyw. Sławomir Wojciechowski wręczyli odznaczenia oraz wyróżnienia żołnierzom i pracownikom Dowództwa nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Obrony Narodowej oraz Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Obchody święta Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych rozpoczęły się od złożenia wiązanki kwiatów przed obeliskiem poświęconym śp. generałowi broni Bronisławowi Kwiatkowskiemu, Dowódcy Operacyjnemu w latach 2007 – 2010, który zginął w katastrofie 10 kwietnia 2010 r. Następnie uczestnicy obchodów wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji Dowództwa sprawowanej przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. bryg. dr Józefa Guzdka. 

Uroczysty apel zakończyło odegranie „Pieśni reprezentacyjnej WP”, defilada pododdziałów oraz przelot samolotów PZL 130 Orlik.

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama