Gliwicka modernizacja T-72 [Defence24 TV]

24 września 2018, 09:00

Ta modernizacja (...) znacząco zwiększa możliwości związane z systemem kierowania ogniem. (...) To jest pewna koncepcja, którą chcielibyśmy pokazać jako możliwą w chwili obecnej do zrealizowania. Jesteśmy w stanie podjąć każde inne działanie po to, aby wyjść naprzeciw klientom – powiedział w rozmowie z Defence24 TV Marek Grochowski, Prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy S.A. i OBRUM Gliwice Sp. z o.o., odnosząc się do prezentowanych na MSPO 2018 wariantów modernizacji czołgów T-72.

W trakcie kieleckiego MSPO ZM Bumar-Łabędy zaprezentował dwa warianty modernizacji czołgu T-72: PT-91M2A1 i PT-91M2A2. Prezes Marek Grochowski podkreślił, że oba czołgi pokazywały pewną koncepcję ulepszenia czołgów T-72, i możliwe jest również wprowadzenie innego zakresu modernizacji, zgodnie z życzeniami klienta.

Bumar-Łabędy wraz z konstruktorami z OBRUM Gliwice prowadzą bardzo intensywne rozmowy z polską armią, celem przedstawienia optymalnego rozwiązania. (...) Będziemy musieli dopasować oczekiwania do możliwości finansowych polskiego wojska. Jestem przekonany, że uda nam się to zrobić.

Marek Grochowski, Prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy S.A. i OBRUM Gliwice Sp. z o.o.

Marek Grochowski mówił też o programie modernizacji czołgów Leopard 2 do wersji 2PL, realizowanej wraz z partnerem Rheinmetall Defence. 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 31
Szkoda kasy...
piątek, 26 lipca 2019, 10:44

Z przykrością należy stwierdzić, że T-72 nie sprawdziły się nigdzie. Wszędzie gdzie starły się z zachodnimi wozami dochodziło do pogromów. Rozumiem, że utrzymujemy zakłady przy życiu zanim nie ruszy produkcja czegoś co może powalczyć na ew. wojnie, bo tego złomu nie widzę NIGDZIE.

ktos
czwartek, 21 marca 2019, 16:22

Modernizacja czołgów powinna się odbywać wieloaspektowo. Silniki, skrzynia biegów, inne przekładnie, system kierowania ogniem, dalmierze, radiostacja, radar pasywny, nowe gąsienice, nowa amunicja , nowe lufy. W najstarszych czołgach należy wymienić prawie wszystko, bo prawie wszystko jest zużyte.

ktos
czwartek, 21 marca 2019, 16:22

Modernizacja czołgów powinna się odbywać wieloaspektowo. Silniki, skrzynia biegów, inne przekładnie, system kierowania ogniem, dalmierze, radiostacja, radar pasywny, nowe gąsienice, nowa amunicja , nowe lufy. W najstarszych czołgach należy wymienić prawie wszystko, bo prawie wszystko jest zużyte.

Dumi
sobota, 29 września 2018, 10:03

Drodzy szanowni PAD, premierze Morawiecki, szefie MON i zarządzie Bumaru Łabędy: proszę Polakom wyjaśnić: PO CO PCHAĆ PIENIĄDZE W PANCERZ, KTÓRY NIE DAJE OCHRONY ZAŁODZE CZOŁGU??? CO TO MA BYĆ??? JAKAŚ KPINA??? Trzeba było zrobić jeszcze głebszą modernizację 2A4 do wersji 2PL. A tu żeście też poskąpili pieniędzy. A teraz chcecie marnować pieniądze na ABSURDALNĄ FMĘ MODERNIZACJI T72 i pt91...

Ernst Junger
piątek, 28 września 2018, 14:38

Do Dumi. Znalazłem coś takiego: "Warto również wiedzieć, że większość prekursorów nie bierze udziału w penetracji celu i nie pogłębia realnej przebijlaności głowic – zwykle są to tzw. prekursory nieinicjujące wyposażone w np. teflonowe wkładki. Ich zadaniem jest „wybicie” w kolejnych warstwach ERA otworu przez który „przechodzi” strumień kumulacyjny, bez inicjowania elementów pancerza reaktywnego."

Ernst Junger
piątek, 28 września 2018, 14:21

Do Dumi. Nie ma za co:) Polecam poczytać o skuteczności Erawa-2 w starciu z PzF-3IT600 w 2000r., gdzie granatnik stracił 50% penetracji. Jak na era z lat 90 to rewelacyjny wynik. Stąd przypuszczenia, że jest skuteczny przeciwko rpg-29. Jest tez odporny przed EFP. Natomiast śmiertelny jest Kornet i Swieniec. W końcu nie na darmo USA kupiło kilka sztuk T-84 Opłot. Jak myślę dla Dupleta, na którego podobno nie ma mocnych. Wyzwaniem dla współczesnych Era i Nera są superszybkie strumienie kumulacyjne, np: Kornet czy Nlaw.

Tom97
piątek, 28 września 2018, 12:28

Tylko niech nikt nie pisze o tym że pieniądze na modernizację T-72 zostaną w kraju. Silniki z Serbii, SKO Francja, amunicja Izrael, armata Słowacja itd. Nasi to mogą najwyżej wywiercić otwory do zabudowy i patrzeć jak przyjezdny serwis prowadzi montaż.

Darek
piątek, 28 września 2018, 12:27

Rudy 102 też jest podatny na modernizację - co za dno.

Tom97
piątek, 28 września 2018, 12:11

Nasi przodkowie wiedzieli do czego może nadawać się przestarzały czołg. Użyli FT-17 do blokady wjazdu do twierdzy Brześć. Nie bawili się w reanimację trupów.

wert
piątek, 28 września 2018, 10:53

koszt wystawienia ukompletowanej dywizji ciężkiej to +- 100 mld PLN więc może malkontenci się zastanowią co piszą? Kasa Kasa Kasa

Dawlo
czwartek, 27 września 2018, 22:59

Lepszy silnik, armata, zawieszenie, gąsienice, system kierowania ogniem, dodatkowy pancerz, osłony antykumulacyjne, obrona aktywna po bokach i od góry, systemy wizyjne, amunicja tandemowa, maty antyodpryskowe, czujnik podświetlenia laserem, systemy zarządzania polem walki, WKM i CKM zgodny z NATO. Oj dużo by tego było. Niech chłopaki kombinują to będzie kosztowało ale doświadczenia przy tej modyfikacji będzie można wykorzystać w przyszłości. Jeżeli ruskim cały czas opłaca się rozwijać T72 to nie widzę problemu żebyśmy my też to robili mimo że startujemy z gorszej bazy jaką jest wersje M. No i oczywiście prece modyfikacyjne trzeba przeprowadzić na wszystkich wozach oraz projekt cały czas rozwijać i przy remontach wdrażać nowe poprawki.

Marek1
czwartek, 27 września 2018, 18:49

remik - jest dokładnie tak jak mówisz. NIKOMU w Europie nie jest na rękę Polska z potężną i nowoczesna armią. Policzmy zatem tylko sąsiadów - Litwa się nas boi i jest niechętna, tak samo jak Czesi i Słowacy. Rosja - wiadomo, Ukraina też NIE byłaby szczęśliwa, Niemcy również NIE są za zbyt silną militarnie Polską. W końcu nasz hegemon USA, który bynajmniej NIE kwapi się do pomagać by Polska stała się mocnym militarnie i asertywnym politycznie sojusznikiem. Dla nich najlepsza jest obecna sytuacja Polski jako półkolonii, pół protektoratu w 100 uzależnionych od USA w wielu kwestiach militanych i politycznych. Zebrawszy to do kupy + tradycyjna polska głupota, zajadłość i wieczna wojna polsko-polska o prawie wszystko recepta na permanentna słabość w KAŻDEJ nieomal dziedzinie.

Wawiak
czwartek, 27 września 2018, 16:49

Remik, Mnie tez tak się wydaje. To się dzieje cały czas od 1989 roku...

Dumi
czwartek, 27 września 2018, 16:47

@Ernst Junger. To mnie interesowało. Dzięki piękne. W mojej ocenie ten portal jest monitorowany przez naszych decydentów, więc warto tu pisać konkrety i realistyczne rozwiązania. Zastanawiam się jak to możliwe, że Erawa jest przebita i nie eksploduje? Gdzieś słyszałem, że ERAWA eksploduje przy nacisku, ale być może się mylę albo coś totalnie pomyliłem? W każdym razie TYLKO GRUNTOWNA MODERNIZACJA T72 Z WYMIANĄ SILNIKA I PANCERZA NP. NA KOMPOZYTOWY.

Obserwator
czwartek, 27 września 2018, 15:17

Możliwości wielkie drzemią w Gliwicach i nie mogą się obudzić. Tym corocznym abstrakcyjnym propozycjom modernizacji (razem z pękającymi kadłubami) powinien chyba przyjrzeć się kontrwywiad lub co najmniej NIK. (Czy to tylko polowanie na fundusze czy produkcja ślepych uliczek dla topienia funduszy obronnych). HSW potrafi tak po prostu coś zrobić.

Ernst Junger
czwartek, 27 września 2018, 13:09

Do Dumi. Kornet ma prekursor nieinicjujacy i penetracje do 1300 mm za Era, więc nasz pt-91 to żaden przeciwnik. A jest jeszcze Ataka i Wichr. Podobnie z amunicją kinetyczna Swieniec 1 i 2. Bez nowoczesnej amunicji 125mm i dodatkowego pancerza ceramicznego nie widzę tej modernizacji.

remik
wtorek, 25 września 2018, 15:56

czy tylko ja odnoszę wrażenie że jeśli chodzi o obronność naszego kraju i tą całą \"modernizację\" to jakby to wszystko ktoś celowo utrudniał, rzucał kłody pod nogi, spowalniał, mieszał. To wszystko idzie jak krew z nosa i to od kilkudziesięciu lat, ciągle nic nie wychodzi. Masakra jakaś.

As
wtorek, 25 września 2018, 10:48

Jeszcze tylko światła ksenonowe i czujniki ciśnienia w gąsieniach i pójdą jako Modernizacja+

Extern
wtorek, 25 września 2018, 10:41

@Patriota Miał być Homar, ale prawdopodobnie podczas spotkania Duda usłyszał że na żadne stałe bazy nie ma u nas szansy więc pokazał Amerykanom \"Ucho od śledzia\" i tyle. Głupio byłoby pozbywać się tak bez sensu silnej karty przetargowej. Skoro nic nam nie dali to i nagrody nie ma. Teraz powinniśmy dać im klapsa i Homara wziąć nie od nich, tak żeby jednak zaczęli trochę nas szanować i zrozumieli że skończyło się robienie łaski za darmo.

olao
wtorek, 25 września 2018, 10:19

Podwozie K2 wieża Merkawa + mocniejsza armata ;)

Ryszard
poniedziałek, 24 września 2018, 22:06

A gdzie obrona aktywna

Jan i o
poniedziałek, 24 września 2018, 19:58

Narazie niech 2PL oddadzą do użytku

Czolgista
poniedziałek, 24 września 2018, 16:29

Ciekawe dlaczego nikt nie pyta o opinię i zdanie żołnierzy którzy maja styczność z tymi maszynami co jest lepsze używany leopard 2 czy t 72 po modernizacji

GUMIŚ
poniedziałek, 24 września 2018, 16:08

T-72 , jak każdy sowiecki wóz bojowy ma wielki , paliwożerny silnik o względnie małej mocy. Większość naszych T-72 i PT-91 jest już mocno zużyta i wymaga generalnego remontu , w tym wymiany układu napędowego i jezdnego. Stabilizacja armaty 125 mm woła o pomstę , a wieże są kiepskie i zużyte. Armata 125 mm musi być zastąpiona ukraińską 120 mm, co jest związane z koniecznością wymiany wieży na nową ukraińską. Nie produkujemy nowoczesnej amunicji do armaty 125 mm i nie mamy nawet gdzie jej kupić. T-72 są tak małe i ciasne , że wymagają załogi o rozmiarach Hobbitów a w związku z tym , że dzisiejsza młodzież jest raczej dorodna i wysoka , skompletowanie załóg złożonych z karzełków jest dość trudne. Jakakolwiek modernizacja T-72 i PT-91 nie ma żadnego technicznego i ekonomicznego sensu , jest całkowicie nieopłacalna.

Patriota
poniedziałek, 24 września 2018, 15:41

Ile już tych planów modernizacji było....... a co do czego odmalują T-72 i będzie po modernizacji :) W sumie po co nam jakiekolwiek uzbrojenie skoro według rządu będą nas bronić amerykanie za grube miliardy :) Prezydent był w USA miał być kupowany Homar a jakoś wszystko się rozeszło,niema Homara,Narwi,Orki będzie baza za miliardy i starczy

Dumi
poniedziałek, 24 września 2018, 14:10

Poprawcie mnie bo może się mylę. Czy istnieje już pocisk przebijające pancerz reaktywny, tzn. taki, który neutralizuje działanie pancerza reaktywnego i eksploduje dopiero po jego przebiciu??? Bo to jest kluczowa sprawa dot. tej modernizacji. Zasłona dymna obra3, itp. poprawiające przeżywalność załogi wiadomo, że mogą się na nic przydać, więc pancerz to klucz. Wiadomo silnik też. W mojej ocenie silnik o mocy 1200 KM czyni różnicę i pozwala na znaczne zwiększenie masy i poprawę manewrowości. Z 850 do 1200 KM to mega przeskok, to 350 KM więcej!!! Zastanawiam się czemu nie skorzystać z pancerza kompozytowego zamiast reaktywnego. Pojawia się też pytanie czy w Europie faktycznie nie ma już leopardów na sprzedaż??? Można by wtedy T72 sprzedać w ilości zakupionych kolejnych używanych Leopardów, które z kolei można zmodernizować do 2PL. No chyba, że zwiększenie masy sprawi, że trzeba wymieniać elementy nośne bo te które są mogą być za słabe... Ech ta modernizacja.

Feluś
poniedziałek, 24 września 2018, 13:33

Bądźmy spokojni, na pewno w swoim czasie MON pochyli się nad tymi ciekawymi rozwiązaniami, przeanalizuje, dokona wielopoziomowej oceny, przeprowadzi potrzebne rachunki i podejmie stosowne decyzje. Trzeba jedynie trochę poczekać ! Npl. też przecież poczeka, żeby było honorowo :-)

Polish blues
poniedziałek, 24 września 2018, 12:18

Pytanie laika - po co są te wiszące \"klapki\" z przodu pojazdu?

22
poniedziałek, 24 września 2018, 12:16

Gruzini już się przekonali co jest warty sprzęt Izraelski i co są warte ich zapewnienia . Więc sobie darujmy sprzęt wojskowy z Izraela.

antro7
poniedziałek, 24 września 2018, 11:47

swojaki....

dropik
poniedziałek, 24 września 2018, 11:23

jak słychać to mamy jeszcze dużo czasu zanim skonczy się modernizacja Leopardów a do tego czasu mozna się zastanawiać i dłubać w dykcie , a poźniej w metalu. Może nawet za jakiś czas ktoś dojedzie do przekonania że sie już to nie opłaca

Tweets Defence24