Reklama

Geopolityka

Zmarł premier Etiopii Meles Zenawi

Meles Zenawi - fot. MSZ Etiopii.
Meles Zenawi - fot. MSZ Etiopii.

Rada Ministrów Etiopii poinformowała 21 sierpnia br. o śmierci 57-letniego polityka po przebytej wielotygodniowej chorobie.Meles Zenawi, bardzo prozachodni polityk, nie pokazywał się publicznie od 8 tygodni. Mimo braku oficjalnych doniesień, spekulowano że najprawdopodobniej był on chory i udał się na leczenie do zagranicznej kliniki.

Rada Ministrów Etiopii potwierdziła te domniemania, ujawniając że premier zmarł w szpitalu poza granicami kraju. Nie zdradzono jednak szczegółów jego lokalizacji, ani przebiegu i natury choroby.

Oświadczenie opublikowanie na stronach rządowych, a także wyemitowane przez państwową telewizję mówi :

"Premier był poddawany zabiegom medycznym za granicą przez ostatnie 2 miesiące a jego zdrowie się poprawiało, jednak na skutek nagłej infekcji, która miała miejsce ok. 23:40".

Etopia za rządów Melesa Zenawiego była ważnym sojusznikiem USA we Wschodniej Afryce  i odbiorcą setek mln dol. amerykańskiej pomocy. Z terytorium Etiopii operowały amerykańskie aparaty bezzałogowe wykonujące misje patrolowe i bojowe w Rogu Afryki. Zenawi zdecydował również o wysłaniu wojsk do Somalii by walczyć z islamskimi bojownikami i terrorystami.

Premier był jednak oskarżany o nieprzestrzeganie podstawowych praw człowieka - np. dopuszczanie do arbitralnych zatrzymań członków opozycji.

Śmierć Zenawiego budzi obawy o destabilizację Etiopii zagrożonej przemocą motywowaną etnicznie.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama