Reklama

Geopolityka

Zlot Organizacji Proobronnych „Tobie Ojczyzno”

Fot. Zlot Organizacji Proobronnych "Tobie Ojczyzno"
Fot. Zlot Organizacji Proobronnych "Tobie Ojczyzno"

Rozpoczął się I Zlot Organizacji Proobronnych „Tobie Ojczyzno”, na którym w Warszawie spotyka się kilka tysięcy osób należących do organizacji proobronnych, chcących wspólnie zajmować się umacnianiem bezpieczeństwa Polski. W zlocie bierze udział wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Uczestnicy zlotu to patriotycznie nastawieni członkowie organizacji proobronnych, uczniowie klas mundurowych, młodzież zrzeszona w związkach strzeleckich, członkowie bractw kurkowych, harcerze, grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele organizacji takich jak LOK i Polski Związek Strzelectwa Sportowego.

Podczas zlotu rozpoczęto oficjalną działalność Federacji Organizacji Proobronnych, nad którą ideowe przywództwo ma sprawować Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Uczestnicy zlotu znajdują się obecnie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbywa się część oficjalna i uroczysty apel. W trakcie tej uroczystości oddawany jest hołd ofiarom II wojny światowej. Kolejnym punktem programu jest defilada przed Grobem Nieznanego Żołnierza, po której odbędzie się piknik historyczno-patriotyczny organizowany w Akademii Obrony Narodowej. W czasie pikniku będzie mieć miejsce nauka strzelania, będzie można obejrzeć wystawę broni, pokonać wojskowy tor przeszkód, wysłuchać orkiestry wojskowej, obejrzeć pokaz musztry paradnej i pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Organizatorami zlotu są Ministerstwo Obrony Narodowej, Akademia Obrony Narodowej oraz Federacja Organizacji Proobronnych.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Montezuma

  Gwardia narodowa miała powstać z jednostek nadwiślańskich MSW miała podlegać Wałesie politycy się wystraszyli

 2. marek!

  Historia pokazala, ze entuzjasci sa duzo bardziej profesjonalni i mocniej zaangazowani, niz etatowi fachowcy. Gdyby jakos te paramilitarne organizacje ogarnac, przeszkolic, dac odpowiednie narzedzia to nie chcial bym byc w skorze ew. agresora.....tylko przeszkolic, to nie mam na mysli zabawy na strzelnicy ze starym kalachem, ale np "prawichem" na Leoparda, Roska, smiglowiec, drona a nawet obsluge systemow OPL..... Polecam lekture AK, system "ksztalcenia" mlodziezy u naszych wrogow z II wojny, a nawet Kamikadze.....(tylko blagam - ta prawdziwa historie, a nie glupia legende, w ktora swiat uwierzyl i traktuje jako odpowiednik glupoty)

 3. Czytator o zachwianym AjKju

  Niestety, ale Polska Armia tylko młodzieżą stoi a za nimi nieliczni już AKowcy. Tylko co nam po tej młodzieży jak patriotyzm, to dla nich już obce słowo a honor i wierność - lojalność to inna epoka. Kto tu zawinił? Można by zacząć od reformy edukacji i powrotu do 8 klasówek....kasa się liczy i nic więcej. Nie ma wartości człowieka dla człowieka a tylko $. A to ze min. MONu się spóźnia to chyba świadczy o tym, że nie traktuje członków tych organizacji poważnie, bo ma pewnie ważniejsze rzeczy na głowie, a nie takie pierdy jak małolaci i starcy (bez obrazy). Myślę, że właśnie na tych małolatach dzisiaj, a jutro na wartościowych i wyszkolonych w miarę człowiekach, polegać będzie obrona naszej ziemi bo na regularną armię nie ma co liczyć. Połowa rzuci El Quatro (czyt. L-4) i wyjedzie za Odrę albo dalej, a druga połowa pójdzie na emeryturę gdy zwietrzy, że coś się zacznie lada chwila dziać. Gdzie i kim Polska będzie walczyć z -potencjalnym wrogiem? Rządem i Generałami na obczyźnie? Nie, właśnie tymi, którym Bóg Honor i Ojczyzna na szabelce, sztandarze i sercu coś będzie jeszcze znaczyło. Kryjąc się po lasach i uprawiając partyzantkę w czym naprawdę jesteśmy dobrzy do dzisiaj (patrz bimbrownicy, w lasach robią dobry bimber i nikt ich nie złapał). Co do Pana "Prezydęta" to niech mu przygrywa orkiestra dęta na innych imprezach gdzie reprezentuje Polskę, np Zagranica.

 4. strzelec

  Oczywiście na Zlocie nie obyło się bez "zgrzytu". Tego już serwisy nie podają. Otóż minister Tomasz Siemoniak spóźnił się na uroczystość całe 27 min. To w największym stopniu skandal i brak szacunku dla tych młodych ludzi, którzy prażyli się na słońcu w mundurach. Nie obeszło się bez omdleń i interwencji służb medycznych. Sorry, jak by powiedziała p.Mucha - takich mamy ministrów. A poza tym zastanawia mnie brak Zwierzchnika Sił Zbrojnych Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Może redakcja skierowałaby takie pytanie do biura prasowego Pana Prezydenta,bo wydaje mi się, że tu coś "zaśmierdziało" czerwoną padliną.

  1. Kilo

   27 minut dłużej stali w słońcu i już omdlenia i interwencje "służb medycznych"? Jak to jest? Dziewięćdziesięcioletni zesłańcy na Syberię lub ich potomkowie stoją na baczność w mundurach przez całą uroczystość obchodów Dnia Sybiraka, po czym odwracają się i idą/człapią sobie do domku, i . A w tym czasie poczet honorowy średnia wieku 15-17 lat spędzony z lokalnych liceów czy gimnazjów mdleje, bo musi stać w słońcu? "Sorry, taką mamy młodzież", a nie ministrów. "A poza tym zastanawia mnie brak Zwierzchnika Sił Zbrojnych Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. " A co wy macie wspolnego z silami zbrojnymi? Jesteście ochotnikami do pomocy siłom zbrojnym. Poza tym stopień upolitycznienia tej inicjatywy sięga już tak wysoko, że każdy wybieralny polityk trzy razy się zastanowi, zanim da się wpasować w takie a nie inne symbole.

 5. wert

  No właśnie, dlaczego nie było Pana Prezydenta?

 6. Gottard

  No i słusznie, wydać każdemu proobronnemu na stan wojskową łopatę ŁS 150 i miotłę, niech wspomaga WP. Jednostki wojskowe tak zapuszczone. Trzeba rozważyć czy łopaty mogą oni trzymać w domu czy raczej powinny być składowane w magazynie w najbliższej jednostce wojskowej czy policji.

  1. Kilo

   To nie przejdzie. Nowy mundur od Crye'a by się pobrudził.

 7. rebeliant80

  Przede wszystkim trzeba w konstytucji zapisać prawo do posiadania broni

  1. Kilo

   Czemu? Bo Amerykanie tak maja (zreszta tez w formie poprawki)? Co jest zlego w obecnym prawie? W tej chwili co chcesz, mozesz miec. Wlacznie z bronia automatyczna. Sa kwestie finansowe i formalne do spelnienia, ale wysilek mniej wiecej taki jak zdobycia prawa jazdy.

 8. zelex

  jakby MON chciało zwiekszyc obronność to ochotnicy uczyli by się poslugiwac np. KTO, muskuły trzeba mieć aby je prezyc

 9. poznaniak

  stwórzmy wreszcie wyćwiczoną i dobrze ,w miare tanio uzbrojoną obrone terytorialną .

Reklama