Reklama

Geopolityka

Zacieśnienie współpracy obronnej Finlandii i USA

Fot. Fińskie Siły Powietrzne
Fot. Fińskie Siły Powietrzne

Rząd Finlandii poinformował o podpisaniu oświadczenia woli dotyczącego zacieśnienia współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi. Negocjacje w tej sprawie podpisania porozumienia w tej sprawie toczą się od kilku miesięcy.

Dokument, podpisany przez fińskiego ministra obrony Jussiego Niinistö i zastępcę sekretarza obrony USA Roberta Worka, reguluje wzajemną współpracę wojskową, która ma nabrać głębszego i bardziej zróżnicowanego wymiaru i ma charakter roboczy. Nie zawiera żadnych zobowiązań dotyczących obrony wzajemnej, nie ma również wiążącej mocy prawnej.

W dokumencie nakreślono ramy współpracy, w tym wymiany informacji, możliwości wzmocniania sił zbrojnych, ich gotowości, szkolenia i edukacji żołnierzy, badań, rozwoju i operacji międzynarodowych.

Czytaj też: Finlandia i USA zacieśniają współpracę wojskową.

Neutralna Finlandia od pewnego czasu intensywnie zabiega o nawiązanie głębszej współpracy wojskowej z USA, dyplomacja tego państwa stara się, by do podpisania stosownego porozumienia doszło jeszcze z obecną administracją prezydenta Baracka Obamy. Chęć nawiązania tego rodzaju współpracy spowodowana jest ostatnimi poczynaniami Rosji na arenie międzynarodowej - długość granicy fińsko-rosyjskiej to aż 1300 km. Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie nasiliła się rosyjska aktywność wobec wszystkich państw nordyckich, w tym Finlandii. Tylko w ostatnim tygodniu doszło do dwukrotnego naruszenia fińskiej przestrzeni powietrznej przez uzbrojone samoloty rosyjskie.

Czytaj też: Uzbrojone Su-27 naruszyły przestrzeń Finlandii.

Do ściślejszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi dąży też Szwecja, która porozumienie w tej sprawie podpisała w czerwcu 2016 r., natomiast miesiąc wcześniej parlament tego państwa wyraził zgodę na zwiększenie udziału sił NATO w ćwiczeniach na szwedzkim terytorium.

Reklama

Komentarze (4)

 1. endras1

  A niech se łubiakowcy piszą.Nic nie dało 50 lat propagandy jak nas okupowali więc tym bardziej śmieszą teraz.

 2. AWU

  Do 11 Września najdłuższą niestrzeżoną granicą świata była granica Amerykańsko/Kanadyjska o długości 8891km. Ale do tego potrzeba było DWA cywilizowane narody..

  1. Polanski

   Hmm. Na pewno była niestrzeżona? Teraz jest jak diabli. Ale Indianie mają swoje sposoby. hahahah!!!

  2. detektor propagandy

   I dlatego USA nie uznaje Kanadyjskiej morskiej strefy ekonomicznej, zagrabiło bezprawnie prawie 5000km2 kanadyjskich wód i bezprawnie pływa po kanadyjskich wodach wewnętrznych szydząc z kanadyjskich protestów a nawet... sprzedaje licencje na wiercenie ropy na morskich terenach które wg prawa międzynarodowego należą do Kanady? Kanada nie ma żadnego sporu terytorialnego z Rosją za to ma spór o granice morskie w Arktyce z USA. Ale tego z cenzurowanych mediów w Polsce się propagandzisto nie dowiesz. Ale można wygooglować wpisując np. canada u.s. arctic dispute.

 3. Polak

  Państwa graniczące z Rosją powinny mieć wojska operacyjne plus obronę terytorialną.

 4. Światowid

  Tak jezdzilem do stanow na prawo jazdy i tyle. A teraz na paszport albo specjalna karte tylko do stanow. Wiec wole poszport.

Reklama