Reklama

Geopolityka

Wzrost liczby ofiar w wyniku izraelskich ataków powietrznych

Fot. Amit Agronov/IDF
Fot. Amit Agronov/IDF

Do 43 wzrosła liczba zabitych od poniedziałku w izraelskich atakach lotniczych – podał w środę resort zdrowia Strefy Gazy. Szef rządzącego w tej enklawie Hamasu, Ismail Hanija, powiedział, że to ugrupowanie „jest gotowe” na eskalację ze strony Izraela. Według Recepa Tayyipa Erdogana społeczność międzynarodowa powinna dać Izraelowi „lekcję odstraszania”. Prezydenci Turcji i Rosji rozmawiali w środę o sytuacji w Strefie Gazy i w Jerozolimie – poinformowało biuro tureckiego lidera.

Wśród zabitych jest 13 dzieci i trzy kobiety, blisko 300 osób zostało rannych sprecyzował resort. Dotychczasowy bilans mówił o 35 ofiarach śmiertelnych.

W wyniku ostrzału rakietowego we wtorek i w środę ze Strefy Gazy śmierć poniosło pięcioro Izraelczyków, w tym trzy kobiety i dziecko, kilkadziesiąt osób zostało rannych informuje agencja AP.

Lider Hamasu oświadczył we wtorek wieczorem w przemówieniu telewizyjnym, że Izrael ponosi całą odpowiedzialność za konsekwencje „wzniecenia ognia w Jerozolimie i (na terenie meczetu) Al-Aksa”. Hanija przekazał mediatorom, że Hamas „jest gotowy”, jeśli Izrael zwiększy swoje ataki na oblężoną Strefę Gazy – poinformowała w środę na swej stronie internetowej telewizja Al-Dżazira. „Jeśli oni (Izraelczycy) chcą eskalować (sytuację), opór jest gotowy; a jeśli chcą się zatrzymać, opór jest przygotowany”  powiedział Hanija, który obecnie mieszka poza Strefą Gazy. „To jest komunikat, który przekazaliśmy wszystkim stronom i każdemu, kto jest zaangażowany (w konflikt)” – wskazał szef Hamasu, odnosząc się do rozmów prowadzonych z regionalnymi przywódcami od czasu ostatniej eskalacji przemocy.

„Mamy prawo odpowiedzieć na izraelską ofensywę i chronić interesy naszego narodu tak długo, jak izraelska okupacja kontynuuje eskalację”  oświadczył Hanija. Zwycięstwem nazwał ostrzał rakietowy przeprowadzony we wtorek ze Strefy Gazy na Tel Awiw i inne obszary Izraela. Na koniec ponowił wezwanie do wszystkich Palestyńczyków do zwarcia szeregów i wezwał Autonomię Palestyńską do zaprzestania współpracy w zakresie bezpieczeństwa z Izraelem.

Reklama
Reklama

W środę izraelska armia poinformowała, że ponad 1000 rakiet zostało wystrzelonych od poniedziałku ze Strefy Gazy w kierunku Izraela, z czego 850 przechwyciła tarcza antyrakietowa lub spadło na Izrael, a 200 spadło po stronie palestyńskiej.

Al-Dżazira podała, że armia izraelska poinformowała, iż ok. 1500 rakiet zostało wystrzelonych z Gazy w kierunku różnych miejsc w Izraelu, oraz że zwiększyła siły w pobliżu wschodnich terenów enklawy.

Prezydent Turcji powiedział Władimirowi Putinowi, że Ankara podejmuje działania mające na celu zmobilizowanie społeczności międzynarodowej do reakcji w sprawie sytuacji w Jerozolimie i w Strefie Gazy – podaje agencja Reutera, powołując się na komunikat kancelarii tureckiego lidera.

Prezydent Erdogan powtórzył również apel o działania na rzecz wysłania do regionu sił pokojowych dla wsparcia Palestyńczyków.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama