Reklama

Geopolityka

Wojsko kupuje laserowe symulatory strzelań

Giewont na poligonie. Fot. Bumar PCO
Giewont na poligonie. Fot. Bumar PCO

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu zamierza zakupić symulator pola walki w postaci laserowego systemu broni strzeleckiej (LSS) wraz z instalacją i szkoleniem dla obsługi i użytkowników. Zakup realizowany jest w postaci ogłoszenia o zamówieniu w procedurze otwartej.

Do składania ofert zamawiający dopuszcza wykonawców, którzy w okresie ostatnich trzech lat zrealizowali co najmniej trzy zamówienia, których przedmiotem były dostawy laserowych symulatorów strzelań dla broni strzeleckiej o wartości nie mniejszej niż 800 tys. zł każda lub minimum trzy dostawy, których przedmiotem były dostawy laserowych symulatorów strzelań dla broni strzeleckiej o łącznej wartości 2,4 mln zł.

Wybrana zostanie oferta najkorzystniejsza ekonomicznie, przy ocenie brane będą pod uwagę cena (waga 60), okres gwarancji (waga 10) oraz jakość (waga 30).

Zakup finansowany będzie z dotacji celowej na realizację zakupów inwestycyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej w oparciu o Plan Modernizacji Technicznej SZRP w latach 2016-2017. Szacunkowa wartość zamówienia wynosi ponad 2,6 mln PLN, a okres dostawy ma być nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Zamówienie obejmuje zakup 60 indywidualnych zestawów odbiorników dla żołnierzy, 44 nadajników dla kbs Beryl, sześciu dla km PK/UKM, trzech symulatorów laserowych granatnika RPG-7, dwóch zestawów czujników promieniowania laserowego dla pojazdu, 12 symulatorów granatu ręcznego, modułu zarządzania ćwiczeniem, dwóch przyrządów kontrolnych instruktora, zestawu do instrumentacji pomieszczeń oraz szkolenia. System będzie mógł być używany do szkoleń w warunkach poligonowych.

System laserowych symulatorów strzelań LSS, o jakim mowa w zamówieniu, przeznaczony jest do ćwiczeń taktycznych w terenie. Dzięki jego wykorzystaniu możliwe jest prowadzenie ćwiczeń w warunkach możliwie maksymalnie zbliżonych do prawdziwych warunków pola walki - szkoleni wykorzystują taktyki i umiejętności identyczne z tymi, jakie wykorzystywane są podczas prawdziwej walki.

Przykładem kompleksowego, laserowego symulatora strzelań może być Kompleksowy System Poligonu Laserowego Giewont, w Wojsku Polskim są również używane systemy LSS Czantoria.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Dankan

  A kiedy nasze szanowne wojsko zacznie kupować coś co zabija a nie to co tylko uczy zabijać? Wiem trzeba się nauczyć ale z tego co się czyta to my się tylko szkolimy, kupujemy same trenażery, symulatory, przekroje i uczymy się i uczymy, ale walczyć nie mamy czym!!!!!. Wojna to będzie nasza ostatnia lekcja...niestety i oblejemy tę lekcję z kretesem.

  1. Marek

   Kiedyś słyszałem taką anegdotę o wojsko. Rozmawia dwóch kolegów. Jeden żołnierz, drugi cywil i cywil pyta żołnierza: - Co wy tam w tym wojsku robicie całymi dniami? - No jak to co - szkolimy się - odpowiada mu żołnierz - Po co się szkolicie przecież żadnej wojny nie będzie? - Właśnie po to się szkolimy, żeby wojny nie było.

 2. maario

  jakość się liczy, a nie tylko cena ???????????? pierwszy raz coś takiego widzę..........to chyba pomyłka.......

 3. Ziom

  Jakość waga 30? Cena waga tylko 60??? Wow! Szok! :D

Reklama