Reklama

Geopolityka

SKANER Defence24: Rosja może wykorzystywać działania izraelskie by Iran nie poczuł się zbyt pewnie

Gościem programu Skaner Defence24 był Michał Wojnarowicz, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, który w programie powiedział m.in. że Iran jest na Bliskim Wschodzie niezbędny Rosji, a też Moskwie nie zależy na zbytnim wzmocnieniu tego kraju, w związku z czym może korzystać na działaniach Izraela. „Rosja ma dobre stosunki z Izraelem, szczególnie bliskie teraz” - powiedział w rozmowie ekspert. 

[...] żeby oddzielić retorykę od faktycznych działań to oczywiście cele syryjskie były obiektami izraelskich ataków ale prawda jest taka, że gdyby Asad jednak w tym momencie zniknął to wygenerowałby chaos i niestabilność. Izrael ma więc do wyboru znane, choć biorąc pod uwagę czyny Asada w Syrii trudno powiedzieć, że mniejsze zło ale jednak pewną zastałą rzeczywistość. [...] Mimo więc takich buńczucznych wypowiedzi tak długo jak pozycje syryjskie nie będą blisko celów irańskich to one nie będą tym głównym celem.

Michał Wojnarowicz, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych

Reklama

Komentarze (1)

  1. hmm

    Gdyby doszło do irańskiej dominacji w Syrii, to raz dwa zaczną budować rurociąg Iran-Irak-Europa co byłoby mocnym podcięciem skrzydeł dwugłowej pticy.

Reklama