Reklama

Geopolityka

Władze Izraela: pandemia opóźni aneksję

Fot. Departament Obrony USA
Fot. Departament Obrony USA

Minister obrony Izraela Beni Ganc przekazał w poniedziałek amerykańskim dyplomatom, że decyzje w sprawie aneksji części Zachodniego Brzegu — zaplanowane na środę — nie powinny być podjęte w pośpiechu, ponieważ Izrael powinien zająć się pandemią koronawirusa.

Wyznaczony przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu dzień 1 lipca na rozpoczęcie rozmów gabinetowych w sprawie aneksji osiedli i Doliny Jordanu "nie jest świętą datą” - miał powiedzieć Ganc podczas spotkania z ambasadorem USA Davidem Friedmanem i doradcą Białego Domu Avim Berkowitzem według źródeł portalu Times of Israel.

„Radzenie sobie z koronawirusem i jego konsekwencjami społeczno-ekonomicznymi i zdrowotnymi jest bardziej palącą kwestią, którą należy się teraz zająć” - podkreślił.

Według agencji Reutera uwagi Ganca zakwestionowały istnienie zgodnego stanowiska najważniejszych polityków izraelskich względem planu pokojowego prezydenta USA Donalda Trumpa, który przewiduje izraelską aneksję około 30 proc. Zachodniego Brzegu oraz utworzenie państwa palestyńskiego na reszcie tego obszaru.

Chwaląc plan Trumpa jako „historyczną inicjatywę”, Ganc zasugerował wysłannikom USA, że należy go rozwijać „ze strategicznymi partnerami w regionie oraz z Palestyńczykami i osiągnąć porozumienie, które przyniesie korzyści wszystkim stronom” - jak podaje portal Ynet.

W swoim poście na Facebooku z 26 czerwca Ganc zapewnił również, że Izrael nie zajmie obszarów zamieszkanych przez dużą liczbę Palestyńczyków i przyzna im równe prawa na terenach zaanektowanych. Wcześniej Netanjahu zapowiedział jednak, że Palestyńczycy na tych obszarach nie uzyskają obywatelstwa izraelskiego.

Z kolei Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCR) Michelle Bachelet, nawiązując do spotkania izraelsko-amerykańskiego przestrzegła, że "nie można przewidzieć dokładnych konsekwencji aneksji, ale mogą być katastrofalne dla Palestyńczyków, samego Izraela i całego regionu".

W oświadczeniu wydanym przez jej biuro w Genewie Bachelet ostrzegła, że aneksja nawet niewielkich terenów stworzy "wysoce łatwopalną mieszankę". Według Wysokiej Komisarz pogłębienie kontroli Izraela nad ziemiami na Zachodnim Brzegu zaszkodzi palestyńskiej wolności przemieszczania się, zmieni miejsca, gdzie mieszkają Palestyńczycy w "enklawy" i otworzy drogę Izraelowi do "nielegalnego" wywłaszczenia ziemi palestyńskiej.

Przeciwko aneksji wypowiedzieli się również sekretarz generalny ONZ i Unia Europejska, oddzielne ostrzeżenia wystosowały też resorty spraw zagranicznych Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec; sprzeciw wyraziła również Liga Arabska, mówiąc, że naruszyłoby ono prawo międzynarodowe i zniweczyło wszelkie nadzieje na ustanowienie realnego państwa palestyńskiego obok Izraela.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (9)

 1. Majster klepka

  Koronawirus wymówką dobrą na wszystko. Co się stało, że tyle antysemickich komentarzy zostało upublicznione? Czyżby wyłączono moderację?

  1. Szpunt

   Prawda to antysemityzm.?

  2. Oszolom

   Nie spodziewaliśmy się tyłu filosemickich komentarzy... A swoją drogą stawanie w obronie Palestyńczyków, którzy też są semitamii, to takze antysemityzm? Towarzyszu, zanegowaliscie wszystkie ofiary II w.s. , licza się tylko wasze wybrane ofiary obozów. Teraz robicie to samo z Arabami. Pałka antysemityzmu poszla w ruch. To już oni nie są Jedynie prawdziwi semici, to Wy? Innych nie wolno ich bronic? Kali byłby z was dumny...

 2. eVa

  Naród, który tyle wycierpiał podczas WWII tworzy obóz dla całego narodu. Największy w nowożytnej historii

  1. Leon zawodowiec

   100 lat walki zbrojnej i NIC HAMAS JUŻ PREDZEJ BEDZIE PAŃSTWEM W GAZIE

  2. Oszolom

   Mieli dobry przykład, a że są pojętni i również rasistami, to trafiło na podatny grunt. Nie chcą popełnić tego samego błędu "Państwa wielokulturowego". Za to chętnie propagują je u innych.

 3. taka prawda

  O podłej, nikczemnej zakale Świata Antoni Słonimski - poeta żydowski cyt: "Prócz wstrętu, budzi jeszcze we mnie gniew, fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić."

  1. mohaho

   Nieźle też Tuwim pisał

 4. 22

  Bezprawne działania, które są sprzeczne z podstawowymi normami prawa międzynarodowego. Pokoju tam na pewno już nie będzie.

 5. POmiętamy ! POmiętamy !!!

  „Żydzi są bardziej podatni na choroby systemu nerwowego niż inne narody i ludzie pośród których żyją. Histeria i neurastenia wydają się być najczęstsze. Niektórzy bardzo doświadczeni żydowscy lekarze posunęli się nawet tak daleko, że stwierdzili iż większość z nich to neurastenicy i histerycy”. (The Jewish Encyclopedia, t. IX, (1905), s. 225). Tutaj nie ma mowy o normalnych żydach ! Normalni żydzi są absolutnym przeciwieństwem SYJONISTÓW. Syjoniści to lewacy. To ci sami którzy zrobili wszelkie krwawe czystki, od październikowej rewolty w 1918 roku począwszy, przez finansowanie i współpracę z nazistami, przez liczne zabójstwa polityczne na terenie CCCP i Polski. Teraz to ta sama banda zasiada w organizacjach "żydowskich" - głównie w fundacjach.

  1. Majster

   Nie wierzę, że ten jakże ANTYSEMICKI komentarz przeszedł przez gęstej sito politpoprawnych moderatorów D24

 6. com. Marcos

  W latach 1966–1990 należał do PZPR, żarliwy komunista, towarzysz walki i pracy Borysa Budki i Rafała Trzaskowskiego, niestrudzony krzewiciel marksizmu kulturowego, serce ma po lewej stronie. Więc czego się dziwić ? Powtarza propagandę naszych zaborców, w końcu 24 lata w kom-partii to zobowiązuje.

 7. o tym też wiesz i pamiętasz?

  A teraz coś z historii: Przemówienie B. Franklina, 1789 Istnieje poważne zagrożenie dla USA. Tym zagrożeniem jest Żyd, gdyż w każdym kraju, gdzie Żydzi się osiedlili, doprowadzili do obniżenia poziomu moralności i handlowej uczciwości. Trzymają się na uboczu, nieprzystosowani. Próbują zniszczyć inne narody od strony finansowej, jak to było w przypadku Hiszpanii i Portugalii. Przez ponad 1700 lat uskarżali się na swój nieszczęsny los, mianowicie na to, że zostali wygnani ze swej ziemi, ale, proszę panów, gdyby cywilizowany świat oddał im dzisiaj z powrotem Palestynę, to natychmiast znaleźliby powód, żeby tam nie powrócić. Dlaczego? Ponieważ są wampirami, żyją z innych wampirów. Nie potrafią sami siebie utrzymać: muszą żyć z chrześcijan lub z innych ludzi, którzy nie przynależą do ich rasy. Jeżeli nie zostaną wyrzuceni ze Stanów Zjednoczonych na mocy konstytucji na okres co najmniej stu lat, to jeszcze napłyną do naszego kraju w takiej liczbie, ze zaczną tu rządzić i zniszczą nas przez zmianę formy naszego rządu za którą my Amerykanie przelewaliśmy krew i poświęcaliśmy nasze życie, dobytek i wolność osobistą. Jeżeli Żydzi nie zostaną wykluczeni z USA, to w ciągu dwustu lat nasze dzieci będą pracować w polu, aby ich wyżywić, podczas gdy oni będą z zadowoleniem zacierać ręce w swoich bankach. Ostrzegam was ponownie, jeśli nie wykluczycie [stąd] Żydów na zawsze, wasze dzieci i dzieci waszych dzieci będą was przeklinać w swoich pacierzach. Ideały Żydów nie są ideałami Amerykanów, i chociaż żyją oni wśród nas od pokoleń, ten lampart nie jest w stanie zmienić swojej skóry. Oni zagrażają naszym instytucjom, zatem powinni zostać wykluczeni stąd przez konstytucję. Benjamin Franklin, Stany Zjednoczone Ameryki, 1789 r.

 8. Derwisz

  Camp David to NIE jest ale Palestyna dostanie 8mld usd rocznue przez 20lat Ta teraz taka BIEDA i TOTALNA BEZNADZIEJA POD RZADAMI OWP

 9. rob ercik

  Ho Ho, wbrew prawu międzynarodowemu anektują terytorium i klakierzy nie wyją ze zgrozy?

Reklama