Reklama

Geopolityka

Wizyta szefowej niemieckiego MSZ na Węgrzech odwołana

Autor. Pexels

Planowana na poniedziałek wizyta szefowej niemieckiej dyplomacji Annaleny Baerbock w Budapeszcie została odwołana przez stronę węgierską – poinformowało biuro prasowe MSZ Węgier w komunikacie, cytowanym przez portal HVG.

„Poważna i szczera osobista dyskusja między ministrami spraw zagranicznych byłaby bardzo ważna w świetle zaskakującej i nieskoordynowanej podróży premiera Orbána do Moskwy. Żałujemy, że spotkanie zostało odwołane” – przekazało portalowi „Der Spiegel” niemieckie MSZ.

Od poniedziałku Węgry sprawują półroczną, rotacyjną prezydencję w Radzie UE. Dzień po objęciu przewodnictwa Orbán udał się z „misją pokojową” do Kijowa, a trzy dni później odwiedził Moskwę, co wywołało krytykę zachodnich sojuszników Węgier.

Czytaj też

Jak podaje HVG, węgierski resort spraw zagranicznych poprosił o przełożenie wizyty na późniejszy termin z powodu nieprzewidzianej zmiany w harmonogramie ministra Petera Szijjarto. Powód odwołania ma być „czysto techniczny”, a nie polityczny.

Baerbock w przeszłości wielokrotnie krytykowała postawę Budapesztu w kwestii rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Szijjarto towarzyszył Orbánowi podczas rozmów premiera Węgier z dyktatorem Rosji Władimirem Putinem w piątek, po czym razem z Orbánem udali się na szczyt Organizacji Państw Turkijskich w Azerbejdżanie. Węgry mają status obserwatora w tej organizacji.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. Zam Bruder

    U nas coś tak wręcz niebywałego jak indywidualne niepoinformowanie Niemiec o wizycie zagranicznej naszego ministra emeszetu po prostu nie mogloby się wydarzyć.

  2. sprawiedliwy

    Kurde co chwile sa nowe dowod pokazujze ze Orban to prawdzwy polityk a nie jak reszta. I odwaga i nie uleganie naciskom. Myslalem ze juz dzis nie ma takich ludzi ze same klakery. A Jednak.

  3. szczebelek

    Sekretarz NATO poinformował, że członkowie rządów państw sojuszniczych zostali poinformowani o planach wizyty czyli Niemcy już wyszli z tej organizacji? 🤣🤣🤣

Reklama