Reklama

Geopolityka

Wizyta Radosława Sikorskiego w Afganistanie

Ministrowie Sikorski i Rassoul składają podpisy na umowie o współpracy wzajemnej - fot. PAP/ Paweł Supernak
Ministrowie Sikorski i Rassoul składają podpisy na umowie o współpracy wzajemnej - fot. PAP/ Paweł Supernak

15 grudnia br. z wizytą w Afganistanie przebywał szef polskiej dyplomacji minister Radosław SIkorski. Owocem wizyty było, m.in. podpisanie nowej, polsko - afgańskiej umowy o współpracy. Głos w sprawie relacji polsko - afgańskich zabrał również minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.Minister Sikorski spotkał się w Kabulu w Kabulu z prezydentem Hamidem Karzajem, ministrem SZ Zalmajem Rassoulem oraz dowódcą ISAF (Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa) generałem Johnem Allenem.

Z prezydentem Karzajem, szef polskiego MSZ rozmawiał o perspektywach polsko - afgańskiej współpracy po 2014 r., sytuacji w regionie i polskiej pomocy dla tego kraju.

Zgodnie ze swoim zwyczajem jeden z ważniejszych wniosków ze spotkania, minister Sikorski umieścił na tweeterze.Podczas spotkania ze swoim afgańskim odpowiednikiem  Zalmajem Rassoulem została podpisana nowa, dwustronna umowa międzyrządowa („Umowa ramowa o współpracy między Rzecząpospolitą Polską, a Islamską Republiką Afganistanu”) - pierwszy dokument tej rangi od traktatu z 1927 r.

Afgański minister złożył również polskiemu, podziękowania dla polskich żołnierzy służących w Ghazni i Phaktice. Natomiast minister Sikorski zapewnił, że Polska będzie udzielać nadal wsparcia Afganistanowi, również po wycofaniu polskich wojsk po 2014 r. - pomoc szkoleniową, doradczą.

Tomasz Siemoniak, pytany przez dziennikarzy o nową umowę polsko - afgańską, stwierdził, że świadczy ona o podtrzymaniu woli współpracy ze strony polskiej, również po wycofaniu naszych wojsk, podaje PAP. Minister odniósł się również do bezpieczeństwa w Afganistanie. Jego zdaniem w ciągu ostatnich lat postępuje stabilizacja, o której świadczy przejmowanie przez siły afgańskie odpowiedzialności za bezpieczeństwo w coraz większej części kraju, funkcjonowanie instytucji rządowych czy odbudowa infrastruktury.

Minister Sikorski z kolei, o bezpieczeństwie w Afganistanie i przekazywaniu Afgańczykom odpowiedzialności za jego poziom po wycofaniu NATO, rozmawiał w Kabulu z gen. Johnem Allenem.

Po spotkaniach, szef polskiej dyplomacji udał się do bazy Bagram, gdzie odwiedził polskich żołnierzy, którym złożył podziękowania za ofiarną służbę. Z związku ze złymi warunkami pogodowymi odwołano wizytę w bazie w Ghazni.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama