Reklama

Geopolityka

Wielka Brytania i Ukraina zaniepokojone gromadzeniem wojsk rosyjskich na granicy ukraińskiej

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Nie chcemy w żaden sposób strategicznie otoczyć Rosji - podkreślili we wspólnym oświadczeniu ministrowie obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i Wielkiej Brytanii Ben Wallace. Wyrazili przy tym zaniepokojenie aktywnością Rosji wzdłuż ukraińskich granic.

Ukraina i Wielka Brytania to strategiczni partnerzy w sferze bezpieczeństwa i obrony - napisano w opublikowanym w środę oświadczeniu po wtorkowym spotkaniu ministrów w Kijowie.

Przypomniano, że w ubiegłym tygodniu w Londynie podpisano międzyrządową umowę ramową, która jest dalszym etapem realizacji wspólnych projektów poświęconych wzmocnieniu marynarki wojennej Ukrainy.

"Nasze rządy nie chcą być nieprzyjacielskie ani nie chcą w żaden sposób strategicznie otoczyć czy osłabić Federacji Rosyjskiej. Jesteśmy zaniepokojeni gromadzeniem wojsk i aktywnością Rosji wzdłuż granic Ukrainy" - czytamy w oświadczeniu.

Zaznaczono, że Londyn stoi "ramię w ramię z narodem ukraińskim i będzie utrzymywać swoje niezachwiane oddanie na rzecz jego wsparcia". Ukraińska suwerenność i integralność terytorialna są niepodważalne - dodano.

Niespełna miesiąc temu dziennik "The Times" podał, że brytyjski rząd prowadzi rozmowy z Ukrainą w sprawie sprzedania jej broni, co byłoby pierwszą taką transakcją między tymi państwami. Według gazety chodzi przede wszystkim o pociski rakietowe Brimstone. Z kolei w niedzielę "Daily Mirror" ujawnił, że grupa zadaniowa brytyjskich sił zbrojnych, licząca do 600 żołnierzy, jest w gotowości do rozmieszczenia na Ukrainie w związku z obawami, że rosyjskie wojska gromadzące się w pobliżu granicy planują inwazję na ten kraj.

W poniedziałek wieczorem o poparciu dla Ukrainy zapewnił też premier Boris Johnson. W szerszym przemówieniu na temat brytyjskiego zaangażowania na świecie, wygłoszonym podczas przyjęcia wydanego przez lorda majora gminy City of London, wyraził nadzieję, że inne kraje europejskie zrozumieją, iż "nadchodzi wybór pomiędzy szprycowaniem się coraz większą ilością rosyjskich węglowodorów przez gigantyczne nowe rurociągi a staniem w obronie Ukrainy oraz pokoju i stabilności".

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (10)

 1. Piotr ze Szwecji

  Brytyjczycy gotowi wysłać na Ukrainę operatorów z SAS, więc czemu Polska nie miałaby podobnie we współpracy z tymi komandosami z UK? Parę wyrzutni Piorun by też zrobiło na Ukrainie swoje, by Rosjanie nie szarżowali zbytnio swoją przewagą lotniczą nad Ukrainą.

  1. wert

   nasze chłopaki są tam od początku. Jako obserwatorzy oczywiście

  2. HeHe

   Miejmy nadzieję, że Polska nie pomoże swojemu największemu, banderowskiemu wrogowi.

 2. Andrettoni

  Zaniepokojenie to należało okazywać podczas aneksji Krymu, bo Wielka Brytania miała tu zobowiązania obronne.

 3. TT

  Rosja odzyska swoje terytorium, które zostało odrzucone przez bolszewików z Rosji w 1918 r., Zachód przekroczył czerwoną linię, teraz Rosja jest naprawdę gotowa uderzyć wrogów, którzy najechali historyczną rosyjską ziemię Małorosyjską, Zachód musi zejść z rosyjskiej ziemi wraz ze swoimi marionetkami, jeśli nie chcą powtórzyć losu Wehrmachtu

  1. dim

   A do historycznej rosyjskiej Łodzi, Częstochowy, Kalisza się nie pchacie ? Mandżuria też już Was nie interesuje ? Cóż za samoograniczenie oczekiwań ! Niegodni wielkich przodków, zalecających wypoczynek armii dopiero nad brzegami Atlantyku. A póki co, ułatwcie wreszcie wszystkim obywatelom korzystanie z własnej toalety, z bieżącą wodą i łazienki z ciepłą. Po jednej na każdą rodzinę.

  2. obserwator

   Od pierwszego dnia rozpoczęcia wojny z Ukrainą bądź z jakimkolwiek państwem NATO żadne z państw UE i na świecie nie będzie współpracowało gospodarczo , finansowo , geopolitycznie i militarnie . Nie będzie żadnego gazu rosyjskiego w Europie , zostaniecie wykluczeni że wszystkich organizacji , wszelkie aktywa zostaną zamrożone, Chiny nie będą z wami współpracowały.

  3. ?

   U was w Kijowie już są?Po jednej na kamienice?

 4. Krzysiek

  Dość znamienna i znacząca jest ta aktywność Zjednoczonego Królestwa na terenie Ukrainy. Warto też przypomnieć, że na przykład od roku na Ukrainie działa specjalistyczna firma finansowa, The Crown Agents, która zajmuje się "wsparciem dla systemu celnego Ukrainy". W praktyce oznacza to, że Kijów przekazał Brytyjczykom nadzór nad ściąganiem ceł (nie wszędzie, ale głównie chodzi o porty).

  1. seb

   to po prostu nowy kolonializm

  2. Cóż tu dodać

   W poprzednim ukraińskim rządzie Ukraińców mozna było policzyć na palcach jednej ręki, więc ...

 5. say69mat

  @defence24.pl: Wielka Brytania i Ukraina zaniepokojone gromadzeniem wojsk rosyjskich na granicy ukraińskiej ... taka ciekawostka, zerknąłem na strony portalu @bellingcat.com. I o ile w temacie bohaterskiej obrony naszej granicy przed hordami migrantów panuje kompletna cisza. O tyle, w temacie aktywności sił zbrojnych FR w domenie Ukrainy mamy do czynienia z zalewem publikacji. Stąd pojawia się pytanie, jakim cudem agresywna polityka Łukaszenki wobec naszego kraju nie zasługuje na zainteresowanie. Tego - bądź co bądź - niezmiernie zasłużonego dla rozpracowywania aktywności służb specjalnych FR worldvide???

  1. złośliwy

   Kampania.Powiązana z NS2.Nic samo się nie dzieje.Zawsze ktoś pociąga za sznurki.

 6. zdegustowany

  min 150 k m od granicy, rzeczywiście blisko się gromadzą ....

  1. byłu porucznik zmechu

   @ zdeg. To są realnie dwie godziny drogi, dla czołgu 3 !

  2. Juras

   Musi byc poza zasiegiem katiusz

 7. placek23

  Już wytłumaczyli Ukrainie, że ma być zaniepokojona? Jeszcze kilka dni temu ukraińskie MON mówiło, że to dezinformacja, ich wywiad nie stwierdza żadnej koncentracji wojsk.

  1. chyba

   Najłatwiej pomachać przez nosem sakiewką z brzęczącą zawartością.

 8. darenk

  Także sądzę, że ewentualne pakowanie się Rosji w otwartą wojnę z Ukrainą, byłoby najgłupszą decyzją Putina. Chińczycy nie odpuściliby takiej okazji, a przynajmniej nie powinni by jej przepuścić. Ciekawa sprawa: na naszych oczach zmienia się geopolityka.

  1. Juras

   Wiele przepowiedni mowi ze przyjaciel z poludnia zdradzi rosje i wbije jej noz w plecy. Ruskie poprosza o pomoc reszte swiata, w tym Polske, by walczyc z tym niegodnym przyjacielem rosji … i bedzie to 3-cia wielka zadyma…

 9. Orange

  Przecież Rosja nie da rady Ukrainie, utknie tam na lata albo poniesie takie straty, że Chińczycy Syberię przejmą jak Amerykanie Alaskę.

  1. fake

   dokladnie

  2. a

   A kto będzie tej Ukrainy bronił? neobanderowcy tak . sami Ukraińcy twierdzą, że w razie czego to tak połowa armii przejdzie na stronę rosyjską, a ludność na wschodzie przywita z otwartymi rękami rosjan

  3. q

   Chińczycy nic nie przejmą. To Polskie marzenie. Kiedy USA jest hegemonem Chiny nie zaatakują Rosji.

 10. Hanys

  Pamiętam taki wywiad, jak Putin sie roześmiał, gdy jakiś brytolski dziennikarz mu powiedział, że tarcza (niby) antyrakietowa w Polsce jest przeciwko Iranowi. To tu tak samo myślę ze Putin sie śmieje jak słyszy takie bzdety, że nie chcą otaczać :) Żarty sie skończyły, jeżeli Ukraina będzie stanowiła najmniejsze dla Rosji zagrożenie, Rosja tam wjedzie na poważnie i nie będzie się oglądać, czy są tam szwedy, brytole czy amerykance, o Polakach nie mówiąc. W 1943 r. na Ukrainie też były oddziały z całej Europy i poległy.

  1. obserwator

   Żarty się skończyły Hanys. Albo zaczniecie przestrzegać praw miedzynarodowych i przestaniecie ze swoją agresją wobec innych państw, w tym hakerstwa albo będziecie wasz gaz i ropę sami spalać a towary transportować nie drogą lądową tylko morską przez Kaliningrad.

  2. Łukasz

   Chłopie w jakim ty świecie żyjesz? W ostatnich 10 latach jedynym krajem, który stwarzał realne zagrożenia innym państwom w Europie jest Rosja. To Rosja odpowiada za wszystkie konflikty, które się pojawiały na wschodzie Europy: Gruzja, Ukraina. Sugerowanie, że to Ukraina jest w tym konflikcie agresorem lub jest po prostu ochydne. Działania Rosji, ciągle eksalacje konfliktów, napinanie struny może skończy się tragicznie.

  3. ałtor

   Czekam aż w końcu pucio zrobi coś na poważnie - atakowanie słabych i osamotnionych państw w stylu Osetii, Gruzji czy Ukrainy to jedyne na co go realnie stać. Na razie dzięki okupacji Ukrainy całe UE i USA zbroją się na potęgę i pakują pieniądze w wojsko - niebywały sukces kamerade putina :)

Reklama